Voľné združenie ľudových piesní a tancov Benedikta

Takto ktosi kedysi vcelku vtipne nazval zoskupenie Benedikta, pôvodom z moravskej Karvinej. Benedikta vznikla pred mnohými rokmi (1995) z popudu sesterskej dvojice Michaely a Petry Váňových, ktorých korene siahajú až k Ulič Krivému pri ukrajinských hraniciach. A tento fakt je cítiť aj v ich tvorbe. Počuť na žižkovskom kopci Parukářka uprostred Prahy moderne upravený Krjak ľalijovy v podaní neznámej českej kapely znamenal pre mňa kvalitný šok...
Benedikta interpretuje folklorné piesne východnej Európy. Rusínské, ukrajinské, poľské a moravské ľudovky majú rockový zvuk s prvkami jazzu a blues. Niekedy okolo r. 2000, vyšlo ich prvé CD Sejdeme se v Dolly. Na tomto CD môžete nájsť popri iných skladbách aj songy A na hure, Švekra, Cihanočka, v ktorých sa dievčatá snažia využiť etnický odkaz svojich rodičov.
Po ďalších personálnych zmenách sa ustálilo zloženie kapely. O hudobnej pestrosti svedči použitie huslí, saxofónu a perkusií.Postupne sa menil sound od jazz-rock-folklórného až k eklektickej a energii nadupanej zmesi folklóru, jazzu, funky, rocku a punku. Rovnako sa tak zmenili piesne - k úpravám ľudoviek sa úspešne pridala tvorba autorská, v súčasnom repertoári tvoria tak polovicu. Okrem domovskej Moravy a Čiech hrá Benedikta často na Slovensku a v Poľsku.
V roku 2005 Benedikta vydala svoje druhé CD Punky dumky vo vydavateľstve Indies, na ktorom sa opäť nachádza skladba, ktoré čerpá z tradície rusínskej ľudovej hudby – Šej hoj.
Podľa vyjadrení sestier Váňových oblasť Podkarpatskej Rusi , život tam a ľudia tam žijúci a tiež malebná príroda na nich skutočne pôsobí veľmi silne, čo je poznať aj z piesní, ktoré interpretujú. Piesne, nielen tie rusínske ale aj moravské, sa snažia spracovávať, pracujú s nimi. Napríklad pieseň Kukučka bola z rusínčiny preložená do slovenčiny. Niektoré piesne ponechávajú v pôvodnom jazyku, ale spoja dve slohy v jednu, prípadne nejakú vypustia. Texty sa snažia prispôsobiť hudobnej forme, do ktorej piesne nakoniec pretvoria. Konečná hudobná podoba je nakoniec niekedy úplne odlišná, ovplyvnená modernými hudobnými trendami – predovšetkým jazzom, folkom, rockom, alternatívou...
Modernú prezentáciu ľudových piesní však kapela neberie ako nejakú osvetu alebo dokonca misijnú činnosť. Nezdieľajú názor niektorých folkloristov, ktorí moderné spracovanie vnímajú ako zneuctenie ľudovej hudby.
Ľudová hudba je hudba pocitová, a klásť ľuďom otázky, napríklad pred 200 rokmi, prečo tu hudbu tvoria takto a nie inak a či rozumejú harmónií a forme by bolo rovnakým nezmyslom ako klásť túto otázku dnes. Preto kapela nerieši tradičnosť, použitie nástrojov, vedenie hlasu ani formu.
Muzike na stiahnutie nájdete mp3 nahrávky A na hure (z prvého albumu Sejdeme se v Dolly) a Šej hoj (z druhého albumu Punky Dumky).

Momentálne skupina pripravuje nový repertoár.

Obrázok používateľa JančoO

Bars dobri hušli, cifrovani

Bars dobri hušli, cifrovani jaki už jem dovho nečul ani od virtuozoch.

Zdieľať na Facebooku

Dneska je nediľa

16. jun 2019


Юліаньскый календарь:

3.юн 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.