Veľký Piatok v Bokši

Ctihodný Jozef sňal s kríža tvoje prečisté telo obvinul ho čistým plátnom a uložil do nového hrobu.
Poďte pokloňme sa Kráľovi nášmu Bohu.


Poďte pokloňme sa Kristu Kráľovi nášmu Bohu.


Poďte poklo
ňme sa a padnime pred samým Pánom Ježišom Kristom Kráľom a Bohom našim.


Tak aj tieto slová sme dnes mohli počuť v každom jednom chráme. Veľký Piatok najväčší zo všetkých Piatkov. Piatok v ktorom si pripomíname strastiplné umučenie nášho Pána Ježiša Krista.

V tento deň bývalo veľmi dobrým zvykom po svätých obradoch ostať v chráme ktorý bol zahalený v tichosti a smútku a v duchu položiť na Kristov kríž všetky naše hriechy. Vidíme akú silu nám zoslal náš dobrotivý Boh nechal svojho jednorodeného syna aby spasil nás nehodných hriešnikov. Boli asi 3 hodiny popoludní keď sa roztrhla chrámová opona na dve časti slnko sa skrylo pod oblaky a skaly pukali a Ježiš visiaci na kríži zvolal mocným hlasom ,,Eli Eli lama sabachtami.

U nás bolo vždy dobrým zvykom že v tento deň sa dodržiaval prísny pôst (dovolené je sa len 3x najesť s toho raz do sýtosti) a bolo zakázané niečo robiť zo zemou je to akási úcta k telu Pána Ježiša Krista, ktorý za nás zomrel na kríži. Preto poďme a pristúpme k nášmu Otcovi a odovzdajme mu všetky naše hriechy a s úctou očakávajme Jeho zmŕtvychvstanie.

Posmot jak krašňi piše mato -

Posmot jak krašňi piše mato - po rusnacky!
Ta toto je dobryj gol do brany Rusnakim - slovakizujeme ša sami!
Chlopyku Božyj, ci ty ne Rusnak?
Na fotkach vidno rusnacku cerkov?

не каждый годен писати по

не каждый годен писати по руснацкы. Як Петро писав было бы треба даякый онлайн курз русинчіны, жебы было де ся навчіти.

Obrázok používateľa Петро

Na rovinu taka reakcia sja mi

Na rovinu taka reakcia sja mi bars nelubit ...
Jem rad že sut lude sto pisut na Holosy po rusnacky (abo latinkou abo azbukou) ale ja sam nevidzu problem jak tu je clanocok po slovensky, cesky abo anglicky i tak dalej, Jak sja cholem kus dotykat kraju de rusnaci zijut ta jem rad, ze dachto pise.
Jak jem napisal do profilu Holosoch - Snahou je hľadať a prezentovať všetko progresívne, čo región, ľudia v ňom žijúci resp. ľudia s ním myšlienkovo alebo rodovými koreňmi zviazaní, ponúkajú.
Moze dakoho sklamu a povist ze to farizejstvo, ale furt beru Holosy jak dasto sto mat popularizovaty kraj Rusnakoch i ludi sto tam zijut, ich zivot i robotu a je jedno v jakym jazyku. Ja sam skoro sytko pisu po slovensky a velo raz mi to bylo vytykane...
Narodne obrodenije Rusnakoch ne je cilom Holosom, toto robjat organizacijii, kotry toto majut i v svojich ciloch. Ja tu nevystupuju za Rusnakoch, ale za sebe - jednoho slovakizovanoho cechizovanho i anglikavizonoho Rusnaka. Tak jak kazdyj druhyj tu pisu za sebe i davam pravo kazdomu insomu citatelovi tak zrobiti.
Nerad by jem sja dozil momentu, zeby sja dachto nezaregistroval na Holosoch abo nereagoval na diskusiu len koli tomu ze ne je Rusnak abo zeby sja tu lude pasovali chto je vaksej Rusnak i chto mat pravo pisaty o Rusnakoch. Podla mene je toto draha do pekla.
Pred moze rokom tu byl jeden diskuter, neznam ci pamjatas, ci jes todi smotril na Holosy a ten reaguval na kazdyj clanok i rozjidal ludi. Jak napisal ku rozhovoru s A. Poracovou ze vidno na jej reci jak je slovakizovana tak jem povil dojs a zakazal diskusiju pro neregistrovanych citateloch. Podla mene najlipsyj argument ja napisaty vlastnyj clanok i vysvetlity svij pohlad, kotryj nikomu neberu jak sa pod noho i podpise.
Party

Priznavam, ze je to Petre

Priznavam, ze je to Petre tvoja storinka i ty jes tu sef. Nechocu a nebudu rozvirjuvav religijny problemy, bo rusnaci mali dojs religijnych vojen medzi sobov. Ty asi neznas dobri, jaky slovakizacna politika je v gr. kat. cerkvi. O tim tyz nebudu pisav. Bo by to nebylo rusnakim na chosen. Ale, byv bym rad kiby mato sa ku tomu clanku vyjadriv cholem paru slovami mato.

Znam, ze sa ti taka reakcia nepacit, ale ja znam svoje a stoju soj za nov. Dumam, ze tot clanok ne je popularizacija Rusnakiv jak pises. Naj si obraz o tim zrobjat citace Slovaky i nasy Rusnaky, kotry robjat na chosen rusnackoho dila.

Zeby sme byli kamarata, tak obicjam, ze uz nebudu kritizuvati clanky, to bylo poslednij raz. Party

Obrázok používateľa Петро

Hmmm moze jem plano napisal

Hmmm moze jem plano napisal Tongue ... nechotil jem sja tu vkazovaty ze to moja storinka a jak že budeš pisaty inakše ta it mi stadi - moze jem plano vyberal slova. Nemam problem jak budes kritizuvati clanky a budu i rad. Je to tvij nazor i jes sja pod noho i podpisal. Ja jem reagoval bo dumam inakse - nic vecej nic mense.
Problem je todi jak dachto kritizuje ale podpisaty sja nepodpise.
Ďakuju za tvij zaujem i viruju že pomožes zroboti Holosy vecej interesne pro citateliv Handshake

Obrázok používateľa ferrari10

Po perše neznam koho domal

Po perše neznam koho domal pan Paľo ked spominal pod mojim článkom mata znam aj ten tu je na holosoch registrovanyj ale nevidim nijakú súvis s mojím článkom. Što sja tykat mojoho rusínstva rusnactva abo soby to nazvyte jak chočete ja jem rusnak a rosnakom zostanu. A čom píšu články na holosoch po slovensky jednoduchyj dôvod článko kotry suť na holosoch sut aj indej a dumam soby že rusnak porozumit aj článku písanom po slovensky ne len po rusnacky. Lem teľo k tým vecom što tu byli spominany

Zdieľať na Facebooku

Dneska je sereda

26. jun 2019


Юліаньскый календарь:

13.юн 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.