Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/917' OR uid > 0) AND sid = '17d1ef294645c6701ee450994e4a9516' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Koncert Mariána Čekovského a hostí pre Tokajík | Holosy

Koncert Mariána Čekovského a hostí pre Tokajík

V sobotu 17.11. 2007 sa v sále kultúrneho strediska v Tokajíku uskutočnil Koncert pre Tokajík. Ten sa konal pri príležitosti spomienkovej slávnosti venovanej 63. výročiu vyvraždenia obce Tokajík.
Počas tragédie z 19. novembra 1944 popravili fašisti 32 mužov. Ďalší dvaja sa zachránili, dnes však už nie sú medzi živými. Vypálenie Tokajíka pripomínajú už len hroby zavraždených mužov, ktoré sa nachádzajú oproti miestnemu múzeu. To dokumentuje hrôzy vojny a vypálenie obce.
Od nového roka by múzeum malo prejsť pod správu Múzea SNP v Banskej Bystrici. Jeho vedenie sa k tejto skutočnosti postavilo skutočne inovatívne. Ich zámerom je oživiť spomienku na túto tragédiu nielen „klasickými spomienkovými slávnosťami“, ale aj programom, ktorý by zaujal aj mladých ľudí. O tom, že to bola produktívna myšlienka, svedčí aj to, že koncert navštívilo niečo cez 130 ľudí.
Potešilo to najmä starostku obce, pretože v obci žije 112 obyvateľov. Navyše správna bola aj voľba účinkujúcich. Organizátori stavili na Mariána Čekovského, ktorý sa netají svojím rusínskym pôvodom. Návštevníkov privítal v ich rodnom rusínskom jazyku. Po úvodnej skladbe im zohrial dušičku aj svojou interpretáciou piesne „Kolo vody, kolo baňurika“. Neskôr sa už plne odovzdal svojmu klavíru.
Jeho Band spolu so vzácnym hosťom, gitaristom Henrym Tóthom, odohral väčšinou zádumčivé melancholické skladby, ktoré boli obohatené energetickými pasážami. Zrejme muzikanti neustále mysleli na pietny charakter tohto stretnutia. Koncert oživilo aj vystúpenie slovenskej rodáčky žijúcej vo Švédsku Anny Kataríny Schatzel, ktorá zaspievala dve skladby.
Stretnutie zorganizovalo Múzeum SNP v Banskej Bystrici, obec Tokajík a OZ RUTENICART. Všetci organizátori sa zhodli na pokračovaní v tejto novopočatej tradícii.

 

Bohdan

Zdieľať na Facebooku

Dneska je sereda

24. jul 2019


Юліаньскый календарь:

11.юл 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.