Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/1050' OR uid > 0) AND sid = '63ab9fb90f09b26ea0fc4ab140125cfd' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Sviatok sv. Kataríny v ľudovej rusínskej mytológií. | Holosy

Sviatok sv. Kataríny v ľudovej rusínskej mytológií.

Sviatok sv. Kataríny pripadá podľa gregoriánskeho kalendára na 24. novembra a podľa juliánskeho kalendára na 7. decembra. Katarína bola sprievodkyňou zimy o čom, svedčí príslovie dochované z Krásneho Brodu „ На святу Катерину – сховайся пид перину“ ( „Na svätú Katarínu schovaj sa pod perinu“). Podľa počasia v tento deň sa predpovedá počasie na Vianoce: „Кедь на Катерину гуска на леди – на Риздво буде на болоти“ ( „Keď je na Katarínu húska na ľade – bude na Vianoce na blate“). I keď sviatok svätej Kataríny nebol cirkevným sviatkom, nesmelo sa v tento deň ani šiť ani priasť - „xебы ся пальци не оберали“. Bolo prísne zakázané píliť drevo, pretože veľká mučeníčka Katarína bola za svoju vieru rezaná pílou a lámaná na kolesách, tak je aj zobrazovaná na ikonách.

 

(podľa Růžena Šišková, Mykola Mušinka, Alexandr Mušinka / Ukrajinská nářečí Slovenska : výzkum a zvukové zápisy z let 1957-1967)

Zdieľať na Facebooku

Dneska je nediľa

18. august 2019


Юліаньскый календарь:

5. áвґуст 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.