SVETOZNÁMY AMERIČAN BOL RUSÍN ZO SLOVENSKA

22. februára 2015 si pripomíname deň, keď nás v roku 1987 opustil jeden z nás, jeden z nášho rodu. Z nášho sveta odišiel slávny človek, ktorý i po svojom fyzickom odchode stále má obrovský vplyv na celosvetové umenie a to zďaleka nielen na výtvarné.
Andy Warhol, narodený ako Andrew Warhola, bol tretím synom Andreja Varcholu a Júlie Zavackej z Mikovej a preslávil sa hlavne PoP ARTom, ale i grafikou a robil aj moderné multimediálne a experimentálne kultúrne podujatia. Okrem toho bol aj fotograf, filmár, zakladateľ a vydávateľ časopisu Interview, autor viacerých kníh a príležitostne účinkoval v zopár filmoch. Bol workoholik - svojou každodennou robotou získal zaslúženú slávu a svetové meno.
Svetoznámy Američan WARHOL bol Rusín i po otcovi i materi. Jeho mamku Uľu Zavacku - Júliu Závackú Varcholovú v USA nazývali Mrs. Julia Warhola. Menej známy je fakt, že Američan Warhol má európsku sestru - Máriu Varcholovú, tu na Slovensku, na cintoríne v Mikovej. Ona žila len 33 dní. Stopercentne bol Warhol stopercentným Rusínom, hoci sa k Rusínstvu veľmi nehlásil a nepriznával, nehrdil sa tým. Je to dané i tým, že vtedy akokeby Rusíni ani neexistovali, on sám nevedel vyjsť z toho, kto je, lebo vtedy o nás Rusínoch nebolo ešte toľko počuť...
Dvakrát 28: narodil sa 6-oho augusta 1928 a zomrel práve 22. 2. 1987,
to znamená, že dnes 22. 2. 2015 je presne 28 rokov od dňa jeho úmrtia.
Spomeňme si na neho. My Rusíni nemáme veľa takých geniálnych ľudí ako bol on. Warhol bol Rusín zo Slovenska, ktorý má dodnes obrovský celosvetový vplyv na umelecké a kultúrne dianie. Môžeme sa ním pýšiť, hrdiť, lebo Warhola pozná skutočne celý svet, má nosné a honosné meno.
Mgr. Jozef Ke$o Keselica
The Andy Warhol PoP Art Club, Svydnyk

Obrázok používateľa roskovce

Dalo by sa i napisat, že po

Dalo by sa i napisat, že po 22.2.1987 Rusini začali poznavat svojho najslavnejšieho rodáka....pracoval som v Pardubiciach s jeho nejakým pribuzným Zavackým ktrý bol príbuzný Varcholovcom...ta podoba bola zrejma na prvý pohlad.

Zdieľať na Facebooku

Dneska je četver

25. apriľ 2019


Юліаньскый календарь:

12.áпріль 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.