Sheshory - etnický festival na Ukrajine

Ak vás už unavujú preflaknuté slovenské alebo české letné festivaly stále viac a viac komerčne ladené a radi by ste sa na chvíľku vrátili k starej festivalovej atmosfére slovenského alternatívneho leta posledného desaťročia minulého storočia, mám pre vás jeden tip.  V  ukrajinských Karpatoch v Ivano-Frankovskej oblasti sa koná už niekoľko rokov festivalu etnickej hudby a landartu – Sheshory. Posledný ročník 2008, prebehol pri malej dedinke Vorobiyivka.
Festival Sheshory je akciou, ktorá vznikla v roku 2003 v rámci jednorázovej medzinárodnej akcie Ecotopia na Ukrajine. Myšlienka sa zapáčila a organizátory z ekologického centra Zielone Dossier v nej pokračujú už piatim rokom.
Na festivale každoročne vystupujú skupiny z Ukrajiny, Poľska, Ruska, Bieloruska, Čiech a ďalších krajín, ktorých hudba čerpá alebo je iným spôsobom zviazaná s regiónom ukrajinských Karpát.
Sheshory to nie je len hudobný festival. Festival sa snaží stierať hranice medzi učinkujúcimi a divákmi. Všetci sa svojim spôsobom zúčastňujú na dotváraní festivalovej kultúry. Dôležitou súčasťou festivalu sú workshopy. Každý ma možnosť zúčastniť sa tanečných workshopov, kde je možné sa učiť tradičné ukrajinské, ale aj židovské svadobné alebo írske tance. Ďalej priebehajú na festivale spevácke workshopy tradičných ukrajinských piesní a podobne židovského spevu. Každý má možnosť uplatniť svoju tvorivosť na art workshopoch, kde sa vyrabájú bábiky, maľuje na sklo, zošívajú kusy látok, vyšíva sa, vytvárajú papierové dekorácie, učí pracovať na hrnčiarskom kruhu, vyrábať tradičné nástroje.
Okolie sa postupne mení v galériu pod holým nebom. Novovytvorené diela využívajú línie, formy prírody. Príroda je tu hlavným umelcom ona inšpiruje a vedie človeka, ktorý len zvýrazňuje jej dielo.
Festival sa snaží propagovať ekologický spôsob života, myslenia, ochranu prírody a zvýrazniť cenné bohatstvo tradičnej kultúry Karpát. Súčasťou sú exkurzia pre zahraničných účastníkov, kde sú oboznamovaný s tradičným životným štýlom regióne, organizuje sa bicycle touring, vytvarajú diela Land artu.
Každý účastník sa musí pri príchode zaregistrovať vo Welcome centre. Registračný poplatok je tohto roku 5O hrivny. Kompletné informácie nájdete na stránkach www.sheshory.org .

Zdieľať na Facebooku

Dneska je nediľa

16. jun 2019


Юліаньскый календарь:

3.юн 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.