Serenča v podaní lemkovskej hudobnej skupiny Serencza z Gorlic

Serenča je rusínske označenie pre šťastie. V roku 1997 sa traja Lemkovia z Gorlíc (Romek Korbicz, Piotr Kwoka i Mirek Trochanowski) rozhodli inšpirovať odkazom svojich otcov a dedov a založili hudobnú skupinu. Na jednej zo skúšok sa otvorila otázka ako nazvať novovznikajúcu skupinu. Skupina si pomohlo lemkovským slovníkom, ktorý bol po ruke. Slovo, ktoré im padlo v slovníku do oka bolo slovo Serencza. Pomaly sa začal kryštalizovať hudobný štýl novovznikajúceho hudobného zoskupenia.
Prvé skladby ležali niekde na pomedzí folklóru a folku. Skupina hrala hudbu hlavne pre "svojich" Lemkov na lemkovských akciách akými sú každoročne organizované Lemkowske vatry. Neskôr sa v hudbe objavovali aj hudobné vplyvy iných kultúr. Texty sú väčšinou lemkovské prevzaté z ľudových piesní, ale objavujú sa aj vlastné kompozície.
Aranžmá skupiny vrhajú iný pohľad na hudbu Nízkych Beskýd. Iné spracovanie folklórnych motívov oslovuje širšiu skupinu poslucháčov a pomáha propagácii kultúry Lemkov a Rusínov.
V roku 2004 vydala skupina CD nazvané Pid obłaczkom. Skupina CD charakterizuje ako farebné rozprávanie o každodennom živote Lemkov, ich starostiach a radostiach. Na Holosoch si môžete vypočuť a stiahnuť tri skladby z tohto ich CD:

Kołomyja wiązanka
Tam na łuczci
Mychale, Mychale

 

Ďalšie CD skupina vydala v roku 2007 pod názvom Zelenym hadwabom.

Zdieľať na Facebooku

Dneska je nediľa

16. jun 2019


Юліаньскый календарь:

3.юн 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.