Rusínsky program FS Hornád - Sušide (rozhovor so Štefanom Štecom, tvorcom choreografie)

V meste Nitra sa už tradične organizuje medzinárodný festival akademických folklórnych súborov Akademická Nitra. Toho roku spomínaný festival už po 38 krát organizovala Univerzita Konštantína filozofa v spolupráci s ďalšími organizátormi, pod záštitou prezidenta SR. Na tomto prestížnom podujatí sa zúčastnilo 11 domácich kolektívov a 9 zahraničných z Azerbajdžanu, Česka, Macedónska, Malty, Poľska, Rumunska, Ruska, Slovinska a Srbska.
V rámci súťažných choreografií sa niektoré súbory predstavili aj fragmentmi z rusínskych piesní a tancov, ktoré mali tak ako každý rok v publiku obrovský úspech. Konečným laureátom domácej časti festivalu sa stal folklórny súbor Hornád, súbor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorý sa prezentoval práve rusínskym programom „Sušide“. Tvorcom choreografie súboru je okrem iných aj Štefan Štec, rodák z Habury a tak sme sa s čerstvým laureátom porozprávali osobne.

M.K.: Pomysleli ste si pred festivalom aspoň v kútiku duše, že by ste so súborom Hornád mohli získať titul „laureát Akademickej Nitry“?
Na Akademickú Nitru sme išli najmä s cieľom predstaviť sa aspoň na takej úrovni ako minulý rok na Akademickom Zvolene. Nešlo nám o výhru, v súťaži sme ešte len nováčikovia, takže sme nemali veľké očakávania. Tento rok sme sa na festivale predstavili len druhý krát, zatiaľ čo ostatné súbory sem chodia pravidelne už roky. Výhra je pre nás veľmi cenné ohodnotenie celoročnej práce. Myslím, že nás všetkých veľmi potešila a zároveň povzbudila do ďalšej práce.

M.K.: O čom je choreografia „Sušide“ a čím zaujala porotu natoľko, že ste sa stali laureátmi?
Choreografia predstavuje tance troch obcí: Torysky, Tichý Potok a Šarišské Jastrabie. Tieto rusínske dediny ležia na pomedzí regiónov Šariš a Spiš. Ľudia z týchto obcí sa v minulosti stretávali pri rôznych príležitostiach, napríklad pri robotách v lesoch alebo pri zábavách, čo spôsobilo vzájomnú výmenu piesní a tancov. V choreografii predstavujeme takéto pomyselné stretnutie a poukazujeme na pestrosť a krásu speváckeho a tanečného materiálu.

M.K.: Ako vznikla myšlienka pripraviť práve takúto choreografiu?
Tance a piesne rusínskej oblasti súbor Hornád spracováva už dlhšiu dobu. Napríklad choreografiu z Torysiek, ktorej autorkou je Marianna Svoreňová, sme predstavili v roku 2008. Potom pribúdali ďalšie tance z Tichého Potoka, Habury, či Kamienky. Neskôr sme s Mariannou, našou umeleckou vedúcou, natrafili na zaujímavé archívne materiály zo Šarišského Jastrabia a rozhodli sme sa urobiť choreografiu, v ktorej dáme do kontrastu rôzne rusínske dediny z jednej oblasti, a tak vznikla choreografia „Sušide“.

M.K.: Pamätám si Akademickú Nitru 2010, kedy ste tu v Nitre boli so súborom Poľana z Brna a taktiež ste mali veľmi dobrú rusínsku choreografiu, ktorú publikum ocenilo veľmi pozitívne, v čom vidíte príťažlivosť nášho folklóru pre iné národy a národnosti?
Pre Poľanu z Brna som vtedy robil choreografiu z Kyjova, ktorý je známy svojimi nádhernými starodávnymi trojhlasnými spevmi a svojim tanečným temperamentom. Moraváci sú od prírody dobrí speváci, preto sa vôbec nedivím, že o túto oblasť prejavili záujem. V súčasnosti vidím príťažlivosť rusínskych tradícií najmä v tom, že v slovenskom folklóre sa v minulosti rusínskej oblasti nevenovala veľká pozornosť. Preto sú mnohé piesne a tance ešte stále skrytým a veľmi atraktívnym materiálom pre niekoho, kto chce ukázať niečo nové.

M.K.: Prezraďte našim čitateľom niečo o sebe – čo robíte v osobnom živote, aké sú Vaše záľuby okrem folklóru, kde momentálne žijete a pod.?
Môj osobný a folklórny život sa momentálne stále viac prelínajú. Žijem v Košiciach a študujem na Prešovskej univerzite, ale väčšinu svojho voľného času venujem rôznym folklórnym aktivitám. Moja priateľka je tiež tanečníčka, takže celé leto beháme po rôznych festivaloch, tanečných domoch a samozrejme tréningoch. Ak mi sem tam ostane čas, tak si zájdem do posilovne alebo na plaváreň, či na korčule.
Ja už len dodám, že folklórny súbor Hornád budeme mať možnosť vidieť aj na našom podujatí Rusínska vatra v Malom Lipníku, ktorá sa bude konať v dňoch 11. – 12. augusta 2012.

Zdieľať na Facebooku

Dneska je ponediľok

27. maj 2019


Юліаньскый календарь:

14.май 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.