Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/2994' OR uid > 0) AND sid = '326d7dd667ff490c089157ab2993dc89' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Rusínske predstavenie v Brne | Holosy

Rusínske predstavenie v Brne

Kolomyja - taký názov si zvolili členovia VSLPT (Vysokoškolský soubor lidových písní a tanců) Poľana Brno pre svoj umelecký program. Ten sa uskutočnil v sobotu 19. marca v brnenskom divadle Radost. V tomto programe predstavili rusínsky folklór spevom, tancom i hudbou. V audiovizuálnom doprovode programu priblížili divákom národ Rusínov, ich pôvod, oblasť v ktorej žijú, i ich neľahký život v prevažne hornatom a neúrodnom teréne.

V programe boli prezentované piesne a tance z obce Habura i z Jarabiny, kde priblížili otázku vysťahovalectva za prácou na juh Uhorska (drotári) i do zaoceánskej Ameriky a ťažký život žien, ktoré sa samy starali o domácnosť. Ďalej predstavili folklór zo starinskej oblasti i vysťahovanie ľudí kvôli vodnej nádrži. Program vyvrcholil kyjovskými piesňami a tancami s prídavkom, ktorý si vynútili diváci v zaplnenej sále dlhým potleskom.

Choreografiu programu pripravili Štefan Štec a Petra Vaňková. Zaujímavosťou je, že medzi členmi VSLPT Poľana Brno nie je žiadny Rusín, no na ich prejave to ani nebolo poznať. Súbor Poľana Brno bol založený v roku 1949 skupinou slovenských študentov a patrí k súborom s bohatou históriou a tradíciou. Venuje sa spracovávaniu folklóru z rôznych oblastí Slovenska. V poslednej dobe spolupracuje i so Štefanom Štecom (člen FS Hornád Košice a lauerát Makovickej struny 2009 a 2010) a odvtedy sa venuje i rusínskemu folklóru.

Fotografie z predstavenia si môžete pozrieť na adrese https://picasaweb.google.com/michalkristek4/Polana1932011

Na posedení a menšej zábave po programe sme malá skupinka Rusínov rozmýšľali o spoločnom stretnutí Rusínov v Brne. Rusínov v Brne by som poprosil, aby sa pridali do skupiny na facebook-u http://www.facebook.com/group.php?gid=191166746572 a zistili tak, koľko nás tu je, a či by také stretnutie bolo možné.

 

Русиньскый перепис

мне бы тоже хотелось научится

мне бы тоже хотелось научится хорошо танцевать...

А можно узнать, у вас дизайн

А можно узнать, у вас дизайн блога шаблонный? Тоже себе такой хочу…

Статья интересная, но мне

Статья интересная, но мне кажется, все это сказки, не более.

В принципе если на данном

В принципе если на данном проекте будут писаться в такой же тематике и дальше, буду читать.

Как хорошо что удалось

Как хорошо что удалось отыскать такой замечательный блог, и тем более отлично, что есть такие автора толковые!

Zdieľať na Facebooku

Dneska je vіvtorok

16. jul 2019


Юліаньскый календарь:

3.юл 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.