Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/902' OR uid > 0) AND sid = 'c86c44565ba83ff81c14d170484df549' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Rohuľa a Stavok alebo ak sa potrebujete rozhliadnuť | Holosy

Rohuľa a Stavok alebo ak sa potrebujete rozhliadnuť

Popri drevených kostolíkoch, festivale pisniv a tanciv a súdruhovi Biľakovi sa okolie Svidníka stále viac dostáva do povedomia vďaka silnému hnutiu staviteľov rozhľadní. Ten článok, je mojim malým príspevkom na formálnu podporu ich aktivít. Verím, že poddukliansky región už čoskoro nebude len regiónom s najväčšou koncentráciou drevených kostolíkov, ale aj regiónom s najväčšou koncentráciou rozhľadní Smile...
Začnem rozhľadňou Rohuľa, ktorá je o niečo staršia, postavená bola v roku 2001. Na Rohuli v 60-tych rokoch stala drevená veža slúžiaca geodeticko - kartografickým účelom. Na pôvodnom mieste vďaka okolitým obciam a Outdoor klubu Svidník + Nízke Beskydy + Tourist Team vyrástla rozhľadňa. Rozhľadňa stojí severne od mesta Svidník, priamo na kopec vedie turistický chodník od obce Nižná Jedľová. Ak vyrážate zo Svidníka, dá sa naň napojiť nad svidníckym letiskom. Napriek tomu, že neleží vo vysokej nadmorskej výške, 595 m. n. m., je možné sa z rozhľadne pokochať hrebeňmi Ondavskej a Laboreckej vrchoviny, Čergov, Vihorlatu, Slánskych vrchov a Polonín. Za pekného počasia je možné vidieť aj končiare Vysokých Tatier.
Rozhľadňa Stavok Baranie leží vo vyššej nadmorskej výške, 752 m.n.m. a nie je tak jednoducho prístupná. Nachádza sa priamo na slovensko – poľskej hranici nad obcou Vyšná Písaná. Z Vyšnej Písanej vedie aj turistický chodník, mierne stúpanie po spevnenej asfaltke prechádza do strmého výstupu priamo na hraničný hrebeň. Na Stavku stala ešte v zime 1998/99 železná dvojitá konštrukcia, ktorá v zime 1999/2000 nevydržala nepriazeň počasia a spadla. Vďaka združeniu Nízke Beskydy + Outdoor klub Svidník + Tourist Team a obci Vyšná Písaná vyrástla rozhľadňa, ktorá slúži na výhľad do blízkeho i ďalekého okolia. A že je sa na čo pozerať potvrdzuje výhľadová ružica: Poloniny, Sninsky kameň, Vihorlat, Slánske vrchy, Čierna hora, Makovica, Čergov, Tatry, Stebnická Magura.
Viac informácií nájdete na stránkach Outdoor klubu Svidník, http://www.rozhladne.szm.sk. Vo fotogalérií nájdete niekoľko fotečiek z mojich výstupov na rozhľadne.

Zdieľať na Facebooku

Dneska je ponediľok

16. september 2019


Юліаньскый календарь:

4. cептéмбер 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.