Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/925' OR uid > 0) AND sid = '9478efe4055fc47cece554cd7aea90f1' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Půlčtvrté - film o bohatých ľudoch v chudobnom kraji | Holosy

Půlčtvrté - film o bohatých ľudoch v chudobnom kraji

Celovečerný dokument Půl čtvrté približuje život v štyroch ročných obdobiach na Rachovsku, ktoré je nazývané stredom Európy a obrazne povedané leží pri hranici EU - a pritom pre niekoho môže byť tak ďaleko. Nevynecháva pritom humor miestnych ľudí. Jeho režisérom je Tomáš Hodan a odohráva sa na Zakarpatskej Ukrajine. Vo filmu hrá dôležitú úlohu nielen príroda a ľudia z Karpát, ale i ukrajinská hudba. "Tento film nerieši žiadny aktuálny spoločenský problém. Je to len krásny film o krásnych ľuďoch a ich bohatom živote v chudobnom kraji".
Autorom námetu filmu je Štěpán Hon a Tomáš Hodan. Fotograf Štěpán Hon navštívil Ukrajinu prvýkrát v roku 1996 a podľahol jej drsnému kúzlu. Pri piatej ceste vzal so sebou režiséra Tomáše Hodana. Dokument rozhodne nie je cestopisom, ani nerieši žiadne veľké spoločenské problémy, je čistým a čírym filmom. Skúma vzťah šťastia a spokojnosti v závislosti na materiálnych podmienkach. Rozpráva o bohatom živote ľudí, ktorí vedia, že sám život je dar. „Keď nie je na mlieko, je potrebné zohnať kravu. Keď zhorí dom, musí sa postaviť nový. Ale keď je sviatok, je potrebné vypáliť samohonku...“
Ako hlavné postavy si tvorcovia filmu vybrali ľudí troch rôznych generácií. Tu najmladšiu reprezentuje dvadsaťročný Nikolaj, ktorý je niečo ako dedinský frajer. Strednú generáciu predstavuje Dimitrij, žijúci s manželkou a dvomi deťmi v rodinnom dome. V neposlednom rade tu nemôžu chýbať staré babky, ktoré za svoj život prešli zložitými ľudskými cestami, ale napriek všetkému si zachovali zmysel pre humor a nadhľad. Všetci spomínaní protagonisti filmu žijú neľahký život v neľahkých podmienkach. Berú však svoj osud ako niečo dané a nesnažia sa to obísť, ale naopak prijať.
Vo filme nie je jasný začiatok a ani koniec. Sú to fragmenty ľudských osudov a úsekov života. Režisér sa nám snaží predstaviť Zakarpatskú Ukrajinu ako vlasť a domov postav, ktoré vo filmu vystupujú. Prirodzene a nenásilne preplieta životy Dimitrija, Nikolaja a troch babiek. Babky sú na sklonku života a zdanlivo riešia len „všedné“ problémy. Už nič nehľadajú, sú na svete len pre seba a vedia si to v náročných podmienkach „užiť“.
Naopak mladík Nikolaj je tým, ktorý hľadá svoju budúcnosť a vlieva silu do filmu. Hľadá ju hlavne sám v sebe a komplikuje mu ju neľahká ekonomická situácia. Nemá ešte dostatok odhodlanosti bojovať, ale veľmi silno si niektoré veci uvedomuje. Doma na dedine si peniaze nezarobí, nemôže študovať, nemá šancu poznávať nových ľudí. Je zakonzervovaný v prostredí dediny. Chcel by odísť ale zatiaľ nevie ako.
Za hlavnú postavu Půl čtvrté môžeme označiť asi päťdesiatročného Dimitrija. Ten môže na prvý pohľad pôsobiť ako unavený muž stredných rokov, ale v prebiehu filmu nás režisér a predovšetkým sám Dimitrij presvedčí, že tomu tak nie je. Dimitrij je na rozdiel od Nikolaja už podvedome zmierený so životom v dedinských podmienkach. Jeho spôsob života sa mu páči a do mesta by nikdy nešiel. Vychoval dve dcéry a má aj celkom tolerantnú manželku. O prácu prišiel a peniaze dostáva len sporadicky. Z nostalgie chodí strážiť prázdny objekt a predstavuje si, ako tu kedysi pracoval.

Film je dostupný na internetovom uložisku dokumentárnych filmov DocAir za mierny poplatok.

Zdieľať na Facebooku

Dneska je vіvtorok

16. jul 2019


Юліаньскый календарь:

3.юл 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.