Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/1191' OR uid > 0) AND sid = 'e9881ee85cbab9cb871b61c1253d3ada' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Podkarpatsko 2008 - Biely Slon na Pop Ivanovi | Holosy

Podkarpatsko 2008 - Biely Slon na Pop Ivanovi

Tretí deň nášho pobytu v ukrajinských Karpatoch začal rozhovorom s miestnym turistom, ktorý nám oznámil nie veľmi prijemnú správu, že poobede asi bude búrka a menšia zmena počasia, kedy bude pršať 2 až 3 dni. S touto nie veľmi radostnou vidinou nasledujúcich troch upršaných dní sme sa vybrali ďalej v ešte stále horúcom dni. Cieľom bolo výstup na Pop Ivan a zostup späť k civilizácii do dediny Luhy.
Naša cesta na Pop Ivan viedla hrebeňom cez vrchol Rebra a cez druhú najvyššiu horu Ukrajiny – Brebeneskul (2037 m. n m.) s krásnym výhľadom na okolité hory a jazerom v údolí. Predpoveď miestneho turistu sa naplnila pri vrchole Brebeneskul, kde sa zdvihol silný vietor a my sme zvažovali ďalšie kroky. Nakoniec sme odsúhlasili zrýchlený presun smerom k observatóriu (Bielemu slonovi) na Pop Ivanovi, kde sme dúfali že snáď bude možnosť nocľahu. Vietor nabral poriadne na intenzite. Keď sme sa nakoniec dostali až k Slonovi, zažili sme ďalšie sklamanie.
Pop Ivan je so svojimi 2022 metrami tretím najvyšším vrcholom Ukrajiny. Nazývaný je tiež Čierna Hora. V medzivojnovom období bol Pop Ivan súčasťou československo – poľskej hranicu. Poľská vláda tam nechala v rokoch 1936-1938 postaviť observatórium, ktoré mali patriť vo svojej dobe k najmodernejším vo svete. Bohužiaľ svojmu účelu slúžilo rok a prišla druha svetová vojna, hranice sa zmenila a po 40 rokoch komunizmu zostali zo stavby len ruiny. Záujem o obnovu nemá viditeľne ani ukrajinská strana, aj keď turistická chata by na tomto mieste určite našla svojich návštevníkov. Takto je to smutný príbeh o chatrajúcej stavbe plnej odpadkov a rozbitého skla, kde sa v prípade krajnej núdzi dá prečkať nepriazeň počasia.
V čase nášho príchodu bolo každé voľné suché miesto tohto zdevastovaného objektu obsadené poľskými turistami zo Rzeszowa. Napriek pokračujúcemu nepríjemnému počasiu padlo rozhodnutie – radšej stanovanie v daždi v lese ako v ruine Slona. Nasledovalo v úplnej hmle mierne chaotické hľadanie cesty smerom k Luham. Nakoniec úspešne a mokrý nocľah prebehol v lesnom poraste pod Pop Ivanom.
Niekoľko fotomomentiek z tretieho dňa pobytu na Podkarpatsku nájdete vo fotogalérií.

Zdieľať na Facebooku

Dneska je vіvtorok

23. jul 2019


Юліаньскый календарь:

10.юл 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.