Podkarpatsko 2008 – Doprava na Podkarpatsko a nocľah pod vodopádom

V tomto cykle článkov by som sa rád podelil o svoje dojmy, zážitky a fotomomentky, ktoré boli zozbierané počas takmer dvojtýždňového pobytu na Podkarpatsku v septembri minulého roku. Verím, že zverejnené informácie sa stanú inšpiračným zdrojom pre prípadne vaše cesty do oblasti. Cestu na Podkarpatsko som plánoval už v lete 2007, ale myšlienka začala naberať reálnejšie kontúry až v jari 2008, keď som mal potvrdeného stopercentného spolucestovateľa - kolegu Tomáša. Z ďalších asi 10 potencionálnych účastníkov nakoniec sa rozhodol pridať aj Jarda. Plány boli, ako to už býva, veľké – výstup na Goverlu, prejsť čo najviac z polonín a čo najmenej schádzať do dolín. Plány sa nakoniec podarilo naplniť len z malej časti, ale spokojnosť bola, myslím, všeobecná.
Na dopravu na Podkarpatsko sme sa rozhodli využiť služieb spoločnosti Regabus, ktorá zabezpečuje pravidelné linkové spojenie medzi Českou republikou a Ukrajinou. Odchod sme mali naplánovaný z Prahy v piatok popoludní, príchod do Rachova, obľúbeného nástupného miesta pre výstupy do hôr, na druhý deň okolo obeda. Cesta prebehla bez problémov v poloprázdnom autobuse vybavenom štandardom diaľkových autobusových liniek. Spolucestujúcimi boli väčšinou mladí Česi, u ktorých bolo už na prvý pohľad jasné, že na Podkarpatsko cestujú s rovnakým zámerom ako my. Ako som sa neskôr dozvedel, linkové autobusy Regabus, nie sú Rusínmi a Ukrajincami pracujúcimi v Prahe, veľmi preferované a kvôli nižšie cene uprednostňujú neoficiálnych prepravcov pendlujúcich medzi Ukrajinou a ČR.
Už pri nástupe som zisťoval u šoféra, nakoľko bývajú problémy na hranici – „Zložíte sa každý po 100 korunách a vsjo pôjde hladko“, bola odpoveď. Na hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom sme dorazili po polnoci. Ako bolo sľúbené všetko prebehlo hladko, akurát sme museli narýchlo vyplniť nejaký formulár, kde bolo potrebné uviesť aj presnú adresu pobytu, takže sme prvý krát využili sprievodcu a vypísali adresu prvej nájdenej turbázy.
Pred samotným príjazdom do Rachova sme mali krátku zastávku na mieste označovanom ako geografický stred Európy. Už na prvý pohľad bolo jasné, že ide na Podkarpatsku o celkom veľkú atrakciu, aj keď pokiaľ viem tak podobný „ geografický stred Európy“ máme aj na Slovensku, niekde pri Kremnici a tiež v ČR majú svoj.
Príchod do Rachova bol podľa plánu. Od šoférov sme dostali jednoduché inštrukcie kde zmeníme peniaze, kde je stanica a veľa zdaru. Hrivny sme nejaké zmenené už mali, takže sme sa začali zaujímať a spôsob dopravy k turbaze Zarosľak, odkiaľ sme chceli začať výstup na Goverlu. Tu hneď zlyhal plán na dopravu vlakom – na totálne zdemolovanej vlakovej stanici ( možno bola v rekonštrukcii, ale nikoho som tam nevidel žeby na rekonštrukcii aj pracoval ) sme sa dozvedeli že vlak ide až za 4 hodiny, takže buď bus alebo taxík, tie nám boli ponúkané na každom kroku. Ďalšia, moja, chyba, že som ani nezisťoval odjazdy busov a rovno som súhlasil s lacným taxíkom do Tatariva, ktorý vyšiel asi na hodnotu lístka autobusu u nás. Neskôr sme zistili, že autobusov smerom na Tatariva, odkiaľ je odbočka na Vorochtu jazdí pomerne dosť.
S taxikárom som pokecal a tom ako pracoval v Čechách a vraj to už dnes tak nevynáša, vraj je jednoduchšie ísť za prácou do Kyjeva, kde je jej už celkom dosť. Bavil som sa s ním rusínsky a žiadny problém v komunikácii. V Tatarive sme si počkali na bus ktorý nás odviezol do Vorochty, kde sme poznali ďalšiu charakteristickú črtu Východných Karpát – dlhokánske niekoľko kilometrové nástupy na túru. Bolo fajn, že sme boli vo Vorochte, ale faktickému nástupu na výstup, k turbáze Zarosľak to bolo ešte viac ako 12 km nezáživnou cestou. Znova teda taxík, ktorý nás mal dopraviť až k nástupu. Taxikár dôchodcovského veku s neuveriteľným obchodníckym talentom a znalosťami ( podľa mojej rusínčine ma tipol že som niekde od Svidníka alebo Sniny) – súhlasil s trošku nižšou cenou, ale využil toho že nevieme kam presne sa potrebujeme dostať odviezol nás do polovice cesty a povedal nám že to už nie je ďaleko.
Na turbázu to bolo ešte asi 8 km nepríjemnej do kopca sa kľukatejúcej cesty. Posledný kilometer nás vzal nejaký školský autobusár, ktorý nám aj vysvetlil, že taxikár nás pekne dobehol a že taxikári vozia vždy až k turbáze. Nás to až tak netrápilo boli sme radi, že sme časovo v pohode a že k Prutskému vodopádu, kde sme plánovali nocľah to máme už máme blízko. Podľa sprievodcu je Prutský vodopád najväčším ukrajinským vodopádom s celkovou výškou 60 metrov. Navigácia nesklamala vodopády sme našli, nocľah bol fajnový s cestovinami z ešusu a mávaním zapnutými čelovkami na ďalších turistov ktoré prespávali niekde blízko vrcholu Goverly. Tam sme my mali namierené nasledujúci deň ráno.
Pár záberov z nášho prvého dňa pod Goverlou nájdete aj vo fotogalérií.

Mi osobňi sja tot članok

Mi osobňi sja tot članok barz ľubil, a nedast mi, ale prišla mi na rozum taka šumna špivanka od Sofii Rotaru – Čudovyj kraj Smile

Там, де гори й полонини,
Де стрiмкi потоки-рiки,
Де смерiчок ген розмай,
Ллється пiсня на просторi,
Вiльна, сильна, наче море,
Про мiй милий рiдний край.

I у синю даль
Понад горами лине пiсня ця
Про чудовий край,
Чарiвний край Черемоша й Прута.
Край, мiй рiдний край,
Пiсенний край завзяття i труда,
Ти – моя любов,
Ти – рiдна матiнко моя, земля.

Приїзжайте в Прикарпаття,
Приїзжайте, люди добрi,
Завжди будуть радi вам.
Хлiбом-сiллю, вас зустрiнуть,
Файну пiсню заспiвають,
В шану нашим свiтлим дням.

I у синю даль
Понад горами лине пiсня ця
Про чудовий край,
Чарiвний край Черемоша й Прута.
Край, мiй рiдний край,
Пiсенний край завзяття i труда,
Ти – моя любов,
Ти – рiдна матiнко моя, земля.

I у синю даль
Понад горами лине пiсня ця
Про чудовий край,
Чарiвний край Черемоша й Прута.
Край, мiй рiдний край,
Пiсенний край завзяття i труда,
Ти – моя любов,
Ти – рiдна матiнко моя, земля.

Obrázok používateľa Петро

dakuju za pochvalu - ten

dakuju za pochvalu - ten tyzden dam isi druhyj clanocok
http://www.youtube.com/watch?v=5GBLGWC-qE4 - Smile... ta taky estrady tam hrali furt v marsutkach, mene taka muzika bars neoslovuje ale text mat paradny ...mi pripominat slovenske V dolinach - http://cz.youtube.com/watch?v=1nVbqBlIdWw .. to je tiz bars sumny text

Vynechal jsi svatbu!

Vynechal jsi svatbu! Smile

Zdieľať na Facebooku

Dneska je nediľa

16. jun 2019


Юліаньскый календарь:

3.юн 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.