Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Nedávno som si z týchto stránok stiahol rusínsku klávesnicu pre systém Windows 7. Nakoľko som na nej ale našiel určité nedostatky, no v archíve chýbal zdrojový súbor k prepracovaniu, rozhodol som sa zverejniť tu dve klávesnice, na ktorých je tiež možné písať rusínskou cyrilikou s rozložením QWERTY.

Prvou z nich je mnou vytvorená rusínska klávesnica. Funguje na systémoh Windows XP, Vista, 7, 8 a novších. Nájdete na nej všetky písmená rusínskej cyriliky s tým, že písmená jo (Ё) a tvrdý znak (Ъ) je možné napísať len kombináciou pravého altu s písmenom O, rešp. mäkkým znakom (tvrdý znak je aj na špeciálnej klávese, ktorú však nemajú všetky klávesnice). Okrem toho obsahuje táto klávesnica niektoré typografické symboly, napr. správny apostrof (’), rôzne typy úvodzoviek («, », „, “, ”), znak ukrajinskej hrivny (₴) a iné. Tieto znaky sú pod kombináciami kláves s pravým altom. Navyše podporuje všetky súčasné slovanské jazyky používajúce cyriliku s možnosťou písania prízvukov nad samohláskami a moldavskú cyriliku. V archíve je priložená dokumentácia s podrobným popisom klávesnice aj inštalácie napísaná po rusínsky cyrilikou v súbore InfoCyr.html a v medzislovanskom jazyku latinkou v súbore InfoLatMS.html. Klávesnicu môžete stiahnuť tu: http://www.tyflonet.com/siciliano/kbdrueqy.zip (varianta QWERTY/ЯШЕРТИ) alebo http://www.tyflonet.com/siciliano/kbdrueqz.zip (varianta QWERTZ/ЯШЕРТЗ).

Druhá klávesnica má názov „Russian Translit Latin“ a je založená na ruskej fonetickej klávesnici z programu Fontboard. Má veľmi podobné možnosti ako rusínska, no jej rozloženie je čiastočne odlišné a podporuje trocha viac symbolov. Stiahnete ju pod týmto odkazom: http://www.tyflonet.com/siciliano/kbdrutrl.zip Jej schému nájdete tu: http://kbd-intl.narod.ru/layouts#ru-trl

Pre tých z vás, ktorí používajú ruskú alebo ukrajinskú klávesnicu, ešte prikladám odkazy na dve klávesnice s ruským a ukrajinským rozložením podporujúce rusínsku cyriliku. Stránky sú napísané po rusky.
Klávesnica „SVK“ (k dispozícii v ruskej a ukrajinskej verzii): http://www.svk.pp.ua/ru/raskladki-klaviatury
Ruská medzinárodná klávesnica (podporuje všetky súčasné jazyky používajúce cyriliku): http://kbd-intl.narod.ru/ru

Inštalácia (okrem prvej klávesnice):
Po stiahnutí a rozbalení archívu kliknite vo výslednom priečinku na súbor Setup.exe (v prípade klávesnice Russian Translit Latin na súbor KBDRUTRL.exe). Po nainštalovaní by ste mali mať klávesnicu hneď pridanú, takže stačí stlačiť Alt+Shift. Rusínska klávesnica je priradená k ukrajinskému jazyku, ostatné klávesnice sú priradené k príslušnému jazyku podľa názvu. S výnimkou Ruskej medzinárodnej klávesnice nájdete v archívoch okrem inštalačných súborov zdrojové súbory vo formáte klc, ktoré môžete otvoriť v programu Microsoft Keyboard Layout Creator a ďalej klávesnice modifikovať. Zdrojový súbor Ruskej medzinárodnej klávesnice je k stiahnutiu pod samostatným odkazom.

Microsoft Keyboard Layout

Microsoft Keyboard Layout Creator тыж можу рекомендовати. Файна аплікація, дасть ся зробити така клавіатура, яка кому пасує.

Zdieľať na Facebooku

Dneska je ponediľok

16. september 2019


Юліаньскый календарь:

4. cептéмбер 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.