Výstup na Minčol – najvyšší vrchol pohoria Čergov

Na Veľký piatok, ktorý mnohí ľudia využívajú na posledné horúčkovité nákupy a prípravy pred Veľkou Nocou, sme sa rozhodli opustiť nákupný zhon a stráviť deň príjemnejšie. Rozhodnutie padlo na krátky výstup na Minčol, najvyšší vrchol Čergova.
Minčol sa rozkladá na hranici okresov Bardejov, Sabinov a Stará Ľubovňa, je dominantným vrchom Čergovského pohoria a leží v nadmorskej výške 1 157 metrov nad morom. Na vrchol je možný výstup zo všetkých možných svetových strán, pričom najkratší je z obcí Kyjov a Livovská Huta. My sme sa rozhodli pre výstup z obce Kyjov z nadmorskej výšky 650 metrov nad morom.
Náš príjazd autom do malej obce upútal na chvíľku pozornosť miestnych vyjadrený otázkou malého rómskeho chlapca položenou v rusínčine : „Vy ste tu čoho pryšli?“. V obci je niekoľko zachovaných dreveníc a prechádza ňou modrá turistická značka, ktorá nás vedie mimo intravilán obce smerom k cieľu našej túry. Hneď za obcou sa nachádza morfologicky zaujímavé miesto bradlových tvrdošov nazvané Lysá Hora. Z bradla je výhľad na podobné miesto na druhej strane obce nazvané Kyjovské bradielko. Obidva bradlá boli vyhlásené za prírodné piamatky.
Po dvoch hodinách stúpania prekonávame magickú hranicu 1000 metrov nad morom a dostávame sa do Sedla pod Minčolom, odkiaľ sa krátkym stúpaním dostaneme na najvyšší vrchol pohoria Čergov Minčol. Odmenou za výstup je nám kruhový panoramatický výhľad z hôľnatého vrcholu. Keďže vrchol leží na rozhraní troch okresov je tu symbolická tabuľa (podobná ako hraničná tabuľa na Kremenci). Asi 500 metrov od hlavného vrcholu je postavený drevený kríž . Na východnom svahu pramení rieka Topľa.
Viac fotomomentiek z výstupu nájdete vo fotogalérii .

Zdieľať na Facebooku

Dneska je nediľa

16. jun 2019


Юліаньскый календарь:

3.юн 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.