Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/3301' OR uid > 0) AND sid = '66be4b1fa115d780b766aa9e0ff6abba' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Michal Sirik zo Sterkoviec - reprezentant insitnej maľby Rusínov na Slovensku | Holosy

Michal Sirik zo Sterkoviec - reprezentant insitnej maľby Rusínov na Slovensku

Michal Sirik je v súčasnosti označovaný za významného insitného umelca nielen na Slovensku. Niektorí teoretici umenia prirovnávajú dielo Michala Sirika k dielu Pietera Brugela staršieho, hlavne Sirikovou neskutočnou bohatosťou figurálnej i farebnej kompozície. Michal Sirik je rodákom z obec Sterkovce ležiacej pri Medzilaborciach. V maľbe tematicky čerpá z rusínskeho vidieka, jeho zvykov, obyčají, sviatočného aj bežného domáceho rodinného prostredia.
Michal Sirik sa narodil 28.8.1925 a celý život pracoval ako robotník. Po odchode do dôchodku v roku 1983 sa začal intenzívne venovať insitnej maľbe. V roku 1988 získal najvyššie ocenenie v krajskej a celoslovenskej súťaži záujmovej umeleckej činnosti (potom ešte v rokoch 1994, 1995 a 1997). Je pravidelným dlhoročným účastníkom celoštátnej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum, vyhlasovanej a odborne garantovanej Národným osvetovým centrom. Vystavoval na takmer všetkých významných výstavách insitnej tvorby doma i v zahraničí. Jeho insitné olejomaľby s tematikou života, kultúry a osudov Rusínov a Židov sa nachádzajú v zbierkach SNG v Bratislave, MMUAW v Medzilaborciach, MURK vo Svidníku, Vihorlatského múzea v Humennom, Múzea holokaustu vo Washingtone, a v súkromných zbierkach významných osobností (napríklad Prof. Traubner, Prof. Hajtman, Peter Breiner, Prof. Soták, I. Zubenko, John Warhola) a v rôznych privátnych zbierkach zberateľov v Holandsku, Nemecku, Švédsku, Rusku, USA, Austrálie, Izraeli...).
Diela Michala Sirika sa vyznačujú premyslenou, emociálne čistou „scenériou“ života, kde každý prvok jeho vizuálnej kompozície tvorí istú úlohu deja, situácie zobrazenej na obraze. Jeho záujem sa sústreďuje predovšetkým na ľudí, svoje postavy a postavičky situuje do prostredia jarmokov, sobášov, krstov a pohrebov, zobrazuje drobných remeselníkov a obchodníkov, tanečníkov, hudobníkov, lesných robotníkov atď.
Pri príležitosti výstavy M. Sirika v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach kurátor múzea Dr. Michal Bycko, PhD. napísal:
„Považujem ho za váženého pána úprimného výtvarného prejavu (legálne a mnou nesúhlasného..., insitného!)... Sirik je vážny maliar vážne úprimných obrázkov..., vážne prežitého života, jeho veselých, bolestivých... proste vždy vážnych fragmentov, situácií. Sirik neklame..., on vizuálne nevie klamať..., nevie a nechce sa páčiť, ale je tak krásny vizuálom svojich myšlienok, že..., pán Sirik, klobúk dole, a za všetkých tých, čo Vám to ešte nepovedali, hovorím ešte raz: KLOBÚK DOLE!... Maľujte, a nech Vám Boh dá silu, zdravie a pamäť, obrazy ktorej dokážete tak úprimne a verne dokumentovať štetcom a farbami... Ste najvýznamnejším rusínskym (musím to použiť..., oficiálne sa to nezmenilo...) insitným maliarom všetkých čias po Nikiforovi... Škoda, že ste sa nestretli... Alebo možno je to aj dobre..., tak vás máme dvoch...!  НЕМАМ ВЕЦЕЙ ШТО КУ ТОМУ ПОВІСТІ ! "

Pozri súvisiace články: 
Zdieľať na Facebooku

Dneska je nediľa

21. jul 2019


Юліаньскый календарь:

8.юл 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.