Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/1456' OR uid > 0) AND sid = '76743e5354497fefe1abe24193a80de3' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
MARTfest 2009 zožal úspech (vydarený festival hudby – spomienka na hudobníka vo svidníckom klube Holičstvo) | Holosy

MARTfest 2009 zožal úspech (vydarený festival hudby – spomienka na hudobníka vo svidníckom klube Holičstvo)

Tak to bola skutočná paráda, vážení. Festival hudby - spomienka na hudobníka menom Martin Parada. Časť zisku bola okrem nákladov na organizáciu a honoráre, určená na veniec, ktorý jeho kamaráti položili s pietou na miesto jeho posledného odpočinku. Už na úvod je potrebné povedať, že to bola veľni úspešná akcia, pretože na teto koncert štyroch zoskupení prišlo pozrieť cca 350 až 400 osôb hudbychtivej mládeže. A tak večer veľkonočnej nedele bol vyvrcholením sviatkov božieho zmŕtvychvstania. Tento sviatok hudby mal naozaj šťavu, pretože všetky kapely podali naozaj výborné výkony a program mal svoju gradáciu. Na "fejsbuku" nechýbajú ohlasy a hodnotenia typu: "Tak to bol brutál! Masaker!" - čo v mládežníckom slangu znamená, že to bolo pekné, dobré, ba vynikajúce.
MARTfest otvoril a zahájil hlavný organizátor Martin Matyk Gibej, ktorý pripomenul účel festivalu, pôvod a dôvod názvu festivalu. Martin už tu nie je s naDREDATA BaBA - Ivanka Pjatnica Hircakova & her bandmi, ale je tu jeho festival, každý kto ho poznal si na neho spomína. Inštrumentálnu Ódu na Martina nám všetkým zahral bratranec Miša Kaščáka Laďo zo skladu. Tklivá a ťahavá melódia ústnej harmoniky si vyslúžila aplauz. A potom sa to už rozbehlo.
Ivanka Pjatnica Hirčáková & her band začala pomaly rozihrávať žilky a krv v beznádejne zaplnenom Holičstve. Každoročne opakovaný klasický a tradičný Martfest ešte nezažil také pekné juhoslovanské a rusínske melódie v jej citlivom unplugged podaní. Výdatne jej pomáhal MiMo Ruščák (basa a gitara) a Domino Jurina na bongu, do spoločného a spoločenského mlyna troška prispel aj Ke$o (rumba guľa a image).
Stropkovská kvalitná formácia SUPRAFÓN je známa nielen tým, že úspešne účinkovala na stropkovskej hudobnej lige (2. miesto v celkovom hodnotení). Menej známe je, že ich bubeník Tibor Vaško dokonca hral basu s Čumzbagerou na Lemkovskej vatre v Ždyni pred pár rokmi. SUPRAFÓN hrali s obrovským nasadením. Spievajú anglicky, hrajú bluesovo, rockovo a mne osobne strašne evokujú 60-te roky. Boli fantastickí, hoci hrali len traja plus spevák. Ľudia tancovali, bavili sa, pógovali a atmosféra hustla.
Skladatel,spevak & showmanKeSoMuzika graduje, graduje, každý sa tu raduje. S počtom vystupujúcich to bolo presne naopak pri ďalšej kapele ČUMzBAGERA. Tých bolo na pódiu požehnane, spolu s Ivankou - "dredatou babou", presne 12 do tucta. Pre ich pódiové šou to bolo dost tesné. Ale bola show jak sa patrí, hokejista Rusnák (Dárius) v drese aj s hokejkou, SilvesteRambo Stallone aj s BaBaBou, karibskí Pirati z Vapennyka a iné perličky. Poloimprovizovaná bongovačka naštartovala samotných aktérov ako aj skvele sa baviace a spolupracujúce obecenstvo. Nasledoval Rusín Myxal JACKANin - "JACKO, alias Michael Jackson, ktorého Francúzi nazývajú Mišél Žeksón, Slováci zas Michal Jasoň, v originále ho však poznáme ako "majkla džeksona" a na to, že mal na hube respirátor nespieval zle! Nasledovala PALINKA, ktorá by sa kľudne mohla stať oficiálnou a legálnou hymnou všetkých, no najmä rusínskych pijakov: "Deň za dňom si opakuju, že pyKeSo frontman CUMzBAGERA in ACTIONty nebudu, stritnu brata kamarata na šytko zabudu. Šou, rakenról, alkohol! Ťažko ľude na tim šviti bez palinky byty, vypju sobi štamperlyk-dva, takoj choču žyty." Napriek tomu, že teraz v čase krízy sa tento text stáva čím ďalej tým aktuálnejší, pesnička je myslená ironicky a parodicky. Podobne ako songy Tyž mene pidmanula, pidvela a Pyla ja palinku, ktoré publikum hojne spievalo s Ivankou, aj pieseň RUSNAK spievala už "majže" celá sála spolu s frontmanom a to pri tlmenom osvetlení a zapálených zapaľovačoch, ktoré namiesto sviečok dotvárali štýlovú atmosféru. Napriek mnohým žiadostiam o prídavok SVJATYJ OTEC ukončil rozmarné šantenie najslávnejšej rusínskej kapely, ktorej superhit Rusnak je dodnes ešte stále na prvom mieste v počúvanosti (vyše 700 hlasov) na www.holosy.sk a to dokonca pred ľudovými piesňami, čo už je naozaj čo povedať. Počas tohto siedmeho koncertu v Čum z bagera (Nebágrovať, prosím!) hrali naozaj kvalitní a slávni muzikanti, veď to boli hráči skupiny NIRVÁNA a hrali až do rána! Len Kurt Cobain neprišiel, miesto neho musel spievať Krúť Kombajn!
zlaty klinec programu NIRVANA revivalA tak záver večera patril pojmu v hudbe - súboru NIRVANA Revival, kde bubenícky maratón z ČzB thc. pokračoval - Matyk hral neúnavne, strojovo presne a invenčne ako obyčajne. Jozef K. - ĎoĎo Knézel detto - bez prestávky búšil do gitary, ktorá priam rezala! Na basu hral Mimo Ruščák, takisto druhýkrát na pódiu počas toho istého večera. Práve mi nešlo do hlavy ako mohol nacvičiť bezpočet skladieb, keďže má prechodný pobyt v Írsku. Totiž hrali circa 20 songov, medzi nimi niektoré hity a piesne chronicky známe aj z rádií. A hrali ich vynikajúco a verne. Striedavo spieval Ďoďo a Mimo, pri niektorých vypomáhal Vlado Wowa Šandala. Podívej se Nirváno jak je tady narváno! Bol to vrchol večera, ľudia sa nenormálne bavili a odviazali sa. Hudba, zábava, atmosféra a nálada gradovala. Prídavky (nie rodinné) nemali konca kraja. Nirvána revival podala úctyhodný výkon a preto je jej úspech zaslúžený. Bol to nezabudnuteľný MARTfest 2009, tešíme sa na MARTfest 2010! Príďte o rok aj vy. Na facebooku nájdete bohatú video a fotodokumentáciu, aby ste vedeli o čo ste prišli a na čo sa môžete tešiť o rok!

Ing. Ján Solej

Zdieľať na Facebooku

Dneska je ponediľok

16. september 2019


Юліаньскый календарь:

4. cептéмбер 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.