Karpatský chrám svatého archanděla Michaela - drevená cerkov uprostred Prahy

Drevené cerkvi sa všeobecne radia k tomu najhodnotnejšiemu, čo zostalo zachované z kultúry prevažne rusínskeho obyvateľstva Východných Karpát. Aj vďaka týmto vzácnym pamiatkam sakrálnej architektúry prichádzajú každoročne turisti do oblasti, v ktorých Rusíni žijú. Je však len málo známe, že pôvodne východokarpatskú drevenú sakrálnu stavbu je možné vidieť aj uprostred Prahy. Nachádza sa na pražskom Smíchove v Kinského zahrade v tesnej blízkosti známeho Petřína.
Do Prahy sa stavba dostala v roku 1929. kedy ju Prahe, ako svojmu vtedajšiemu hlavnému mestu, venovali Rusíni z Podkarpatskej Rusi. Cerkov sa stala súčasťou narodopisnej zbierky Narodniho muzea v Prahe ako typická ľudová stavba Podkarpatskej Rusi pod názvom Karpatský chrám svatého archanděla Michaela.
Celá stavba bola do Prahy prevezená z dedinky Medvedovce pri Mukačeve. Zaujímavosťou je že, stavba bola rozobraná, prevezená a znovu postavená dva krát. Pôvodne totiž bola postavená v druhej polovici 17. storočia v obci Veľké Lúčky, odkiaľ bola v roku 1793 predaná do väčšej a bohatšej obce Medvedovce.
Cerkov bola postavená v bojkovskom stavebnom slohu s prvkami ľudového baroka. Je 14 metrov dlhá a široká približne 8 metrov. Ako stavební materiál poslúžilo drevo, drevené boli aj klince. Charakteristickým znakom bojkovského štýlu je rozdelenie chrámoveho pôdorysu na tri približne štvorcové časti, nad ktorými sa zdvíhajú tri drevené vežičky. Z nich najväčšia má viac ako 17 metrov a rozkladá sa nad priestorom pre ženy, ľudovo nazývanom babinec. Na výzdobu veží a interiéru boli použité tri farby - biela, zelená a červená, ktoré symbolizujú v ľudovom podaní základne kresťanské cnosti: vieru, nádej a lásku.
Stavba nebola nijak využívaná a chátrala až do začiatku roku 2008, kedy sa Narodní muzeum dohodla so zástupcami pravoslávnej cirkvi na poskytnutí, tejto pôvodne gréckokatolíckej stavby, do užívania Pravoslavnej cirkevnej obci v Prahe. V cerkvi sa konajú v bohoslužby každú nedeľu o 10:00 a každý pondelok o 8:00 hodine. Cerkov spravuje 5. rumunská pravoslavná církevní obec v Praze. Duchovným správcom je prot. Mgr. Andrei Ioan Danciu, (mobil 777 329 275, e- mail: aidanciu@yahoo.com, u ktorého je možné si prípadne dohodnúť prehliadku.
Viac fotografii nájdete vo fotogalérií.

красна церков. Іші єдна

красна церков.
Іші єдна старша з 16. стороча є в Градці Кралове, тыж барс шувна.

Obrázok používateľa Петро

Jem dakde čital že do Čechoch

Jem dakde čital že do Čechoch ich tak jak totu do Prahy perevezli šist..JancoO mi hvaril ze i v Novej Paci jednu majut

Zdieľať na Facebooku

Dneska je nediľa

16. jun 2019


Юліаньскый календарь:

3.юн 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.