Ľudová hudba Ondreja Kandráča - špičková cimbalová hudba z východu Slovenska

Ľudová hudba Ondreja Kandráča, alebo Kandráčovci ako ich zvykne publikum oslovovať je hudobná skupina z východného Slovenska. Divákom a poslucháčom podáva východoslovenský temperamentný folklór vo vokálno-inštrumentálnom prevedení cimbalovej hudby čo najprirodzenejším spôsobom a nebráni sa spontánnej reakcii publika. So svojimi živými hudobno-speváckymi číslami vytvárajú muzikanti Ľudovej hudby Ondreja Kandráča počas koncertov príjemnú a nezabudnuteľnú atmosféru.
Rodina Kandráčovcov pochádza z Krásnej Lúky spod Levočšských vrchov. Monika Kandráčová (popredná speváčka ľudových piesni na Slovensku), manžel Milan Kandráč (akordeonista), Ondrej Kandtráč (huslista) a brat Milan (taktiež huslista), po dlhé roky šírili ľudovú a duchovnú pieseň nielen na Slovensku aj v zahraničí. Bývalé rodinné zoskupenie muzikantov nahradili súčasný hudobníci ľudovej hudby Milan Maťaš, Ľubomír Šebej a Martin Leško s primášom Ondrejom Kandráčom. Táto štvorica muzikantov začala účinkovať taktiež samostatne.
Vznik súčasnej samostatnej kapely sa datuje koncom 90. rokov, kedy sa začala príležitostne formovať táto zostava muzikantov pôsobiacich v Prešovských folklórnych súboroch. Muzikanti vystupovali na rôznych súborových vystúpeniach doma i v zahraničí viac ako 1000 krát.
V roku 2004 skupina nahráva svoj prvý debutový CD projekt s názvom A čija to chyža. Účinkujú v ňom popredný speváci východoslovenskej rusínskej piesne sprevádzaný hudobníkmi Ľudovej hudby Ondreja Kandráča. Toto CD oslovilo množstvo poslucháčov, divákov a milovníkov ľudových piesní. Neskôr pribudli tiež ďalšie úspešné CD nosiče, programy pre verejnosť, účinkovania v rozhlasových reláciách a televíznych prenosoch.
Ročne absolvuje Ľudová hudba Ondreja Kandráča vyše 100 koncertov doma i v zahraničí a to nielen samostatne ale aj so svojimi hosťami. Od svojho vzniku do dnes nahrala 12 CD nosičov.
Primáš ľudovej hudby Ondrej Kandráč sa okrem skupiny venuje práci hudobného redaktora národnostno-etnického vysielania Radia Patria. V rámci rusínskeho vysielania Rádia Patria pripravuje a moderuje Rusínsku hitparádu a program Dedina spieva, hrá a dumu dumá...
Som rád, že Ondrej Kandráč súhlasil so zverejnením zvukových ukážok rusínskych piesní v podaní Kandráčovcov na Holosy.sk. Vďaka tomu si môžete v Muzike vypočuť skladbu A čija to chyža z rovnomenného CD vydaného v roku 2004. Ďalšie zverejnené skladby pochádzajú z posledného CD vydaného minulý rok pod názvom Oj zabava. Ide o skladby Pobanuješ milá, Parobské zo Šambrona, Visiť jabko a Oj Zabava.

( foto a text prevzaté z http://www.kandracovci.sk )

 

Днесь і зарань

Днесь і зарань (19.5.-20.5.2011)буде в Корзарї ЦД ОЙ ЗАБАВА
http://www.jankohrasko.sk/slovensky-folklor/knihy-a-publikacie/cd-kandra...

Zdieľať na Facebooku

Dneska je četver

25. apriľ 2019


Юліаньскый календарь:

12.áпріль 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.