Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/1195' OR uid > 0) AND sid = '6244ddc39bc7ee744d83ec49fea56387' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Zachovavaňa tradicijoch pri Levoči - FS Javorina z Torysok | Holosy

Zachovavaňa tradicijoch pri Levoči - FS Javorina z Torysok

Je všeobecni zname, že Rusnaci žyjut na vychodi republiky, ci už kovo Starej Ľubovni, Medžilaborec abo Svidnika. Ale lem malochto zna, ža paru z nich išči i neska žyje na zapad od spominanych- pri Levoči. Je smutne poznati, že to neznajut nelem vzďaliňišy dediny, ale i toty cavkom blizky. Tu, v Levočskych verchoch, našli už pred paru storočami svij domiv Rusnaci, kotry tu žyjut do dnešňoho dňa. Tichyj Potok ( Tichý Potok), Višavica (Olšavica), Nižny Repašy (Nižné Repaše) a Torisky (Torysky)- to sut štiri dediny, tu, v ľisoch a horoch, v naši krasňi prirodi.
Choc doba ša nedas zastaviti a i tu už bačiti štoraz chytrijšyj žyvot, o to krajše tu možut vyniknuti našy tradicijii. Popri Tichopotočanovi z Tichoho Potoka a Jalinki z Višavici ša o utrimaňa starat i Folklorna skupina Javorina z Torysok.
FS Javorina patrit už ku dovhoričnym nositeľom tradicijoch z tohto kraja, o čim značit i fakt, že toho roku ša dožyje svojich 35 rokivy od začatku posobiňa. Za toty dovhy roky ša tu vystridavo už hodňe špivakiv i tanečnikiv a byv i je prezentovanyj bohatyj program. Svij folklor ma vytvorenij z bohatstva ridnoho sela a stavjat na autentičnosti, vďaka čomu ma spracovanych vecej pasmiv: Vešiľa, Kerstiny, Fašengy, Rusaľa, Prjadky-. Večurky i ďalšy. Špivali našy mamky, ďitiny a teraz už i jich vnučata. Laska ša prenosit z pokoľiňa na pokoľiňa.
Javorina za čas svojoho posobiňa spolupracovava so Slovenskym rozhlasom i Slovenskom televizijom, o čym svidčat archivny dokumenty a ťiž nahrava svoju vlasnu kazetu i CD.
Je krasne poznaňa, že za ostatny roky ša subor značni omolodiv. Tradicijoch ša chopili našy molody a musit ša uznati, že ša im darit, hlavni što ša tykat spivackoho prejavu. Krasa trojhlasu i pisničky davno zabudnuty sut štoraz vecej vyhľadavany a i oceňovany.
Okrem každoričnych podujaťoch v blizkych i dalekych selach, rusnackych i „nerusnackych“, je Javorina pravideľnym hosťom na Slavnosťach Rusiniv i Ukrajinciv vo Svidniku ci Barvinkovej Kamjunky. Za ostatny roky tu skupina ziskava krasny umistniňa v spevackoj oblasti (rok 2006- 3.misce, 2007 – 2. misce, 2008 – 1. misce, a 2009? Uvidime Smile)
Folklorna skupina spolupracovava s mnohyma skupinami, hudobami-  muzikantami, neska ma ale už vlastny nastroji, čim lem podporije samotnyj spevackyj prejav. Okrem tradičnych vystupiňpoch neje pro nich nezvyčajne ani pozvaňa na oslavu, ples či kulturne podujaťa, de ožyvit i rozveselit i tych „naročňišych" Smile Dokazom toho je i napriklad absolvovane vystupiňa v Bratislavi, na Bratislavskym hradi našym panim poslancim a nasľidna navštiva našho parlamentu. Darmo, Rusnaci sut všady:-)
Što vecej dodati.. Tradicijam nedame vymerti! Našy molodi ša do nich zamilovali. S radosťom folkloru obetijut šytok svij voľnyj čas. Skušky, posidžiňa, vystupiňa i lem tak, zašpivaňa. A ket ša pritym spojit krasota krojoch, holos vychovanyj i vyšpivanyj vo verchoch a radist i poťicha, každomu pri sercu stisne..
Bo jak poviv jeden naš slavynj Rusin:
„Chto svoje porosit a za čudžym prahne, ta tot svoje stratit a čudže nedošahne.“
My už zname, že to velika to mudrost. Ta i my ša toho trimme a neopuščajme ša toho!

No što povisti, prekrasnyj

No što povisti, prekrasnyj članok a holovne, što Rusnaky ani tam na zapaďi nezabyvajut na to kym suť. Javorinu jem čuv už vecej raz vo Svidniku, majut krasnyj program.
Autorci by´m choťil zaželati, naj ji pero se lem tak harňi piše, krasnyj članok, a šo ši by´m choťil povisti – vidno, že torysčane trimajut svoje a i članok napisali jak sja patrit - po svojomu. Krasota.
Veľo uspichiv pri zachovavaňu rusynskych tradicij!!!

Obrázok používateľa hugo

prečital jem cilij

prečital jem cilij članok;bez sliv,šumnij to je...

Tot članok je oničim. Je

Tot članok je oničim. Je len subjektivnyj. Trebavo by kušenka objektivity. Je chvalihodne že toryšene trimjut svoje. Ale keď sa 50-ričné baby maju na amfiteatru za družička a stare prepité chvopi zašpivajut "ej, dužba, ja jem družba", ta to neje zachovavaňa tradicioch.

Neznam jak Vam ale mi sja

Neznam jak Vam ale mi sja toty baby sto vidzu na fotkoch pri clanku zdajut molodsy, ne na 50 rokiv Smile ... znate dobri toten subor ze tak pisete?..takze neznam chto je objektivnyj...lipse furt pochvality jak krivo pohanity

Pozdravuju i Vas dobryj

Pozdravuju i Vas Smile
dobryj postreh mate Smile Aňi tota najstarša, što tam na fotkach viďite, nema 50 rokiv. Šytki na tych fotkoch mame od 17 hori Smile Chočete znati, kiľko rokiv mam ja? No ket odrachujete od totej pjadešatky tridsjať rokiv, ta ša to doznate Smile A išči raz opakuju: Chto ma zaujem, ta toho roku sme vo Svidniku. Podľa krojiv nas lehko spoznate Smile a ket ňi naj zochabit na sebe kontakt a ja rada pobisiduju s barskym Smile Abo i na želaňa zahrajem a sobi šytki zašpivame Smile Tišu ša Smile

Pozdravuju Anonyma Tak ša

Pozdravuju Anonyma Smile Tak ša mi vidit, že ste včera smotrili Svidnik 1993. Ket mam pravdu povisti, nesmotriva jem, bo sme nebyli doma, ale na suťaži (regionalne kolo Makovickoj struny). Ale byvo mi povidženo, že byv v televiztori i naš subor. No ku joho vykonu ša nemožu vyjadriti, kedže jem ho ani neviďiva a vtedy, jak to byvo natačane, jem ja išči byva mava ďitina, ktora ša išči lem učiva špivati Smile A je pravda, že dakody tak sme mali, že stary chlopi špivali toto, što prinaležyvo molodym. Ale to je už šytko na subori a na joho zložiňu. To znate, ne furt je ščešča na molodych, kotry by choťili a mali zaujem ša tomu venovati.. A že je članok subjektivnyj, to uznaju, znate, jak joho členka jem ho asi nedokazava napistai objektivňi..Smile Aľe ket chočete, tak vo Svidniku, na folklornych slavnosťoch 2009 ša možeme zyjti, rada ša s Vami stritnu a pobisiduju Smile Potim možete napisati objetivnyjšyj a kritickyjšyj članok na naš ansambeľ Smile S pozdraviňom autorka članku a členka FS Javorina:)

Čitam tu komentar ,jakohosi

Čitam tu komentar ,jakohosi -experta- ,na folklor. kiľko mas rokiv ?,zdi na sebe kroj a možeš tancovati ,jak družba. Smile od koho ša ,asi tak majut učity molody? Toryšanym ,a nelen jim želaju hodne uspichiv v jich roboti ,kotru robjať podľa mene s laskom a robjať ju bars šumni. Handshake

Марусько ! Барз єс шувні

Марусько !
Барз єс шувні напісала статьку о фолклорных суборох в русиньскых селах в Левочскых горах. Видно, же маш рада нашу народну културу, же з нёв жыєш, же єй популарізуєш. Дав бы Бог, жебы бівше такых молодых людий было як єс Ты! Мате прекрасны крої а в них вшыткы дівочкы і невісточкы сте такы шувны, же кажда з вас бы могла ити на сутяж МІС а вірю, же бы сте обсадили вшыткы першы міста. Лем шкода, же я уж мам кус веце років! Але і так бы єс могла прозрадити, же котра єс на тых фотографіях ! Дякую.

Zdieľať na Facebooku

Dneska je nediľa

18. august 2019


Юліаньскый календарь:

5. áвґуст 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.