Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/1476' OR uid > 0) AND sid = '93da91c64fcc7896d8f83f97ea887edb' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
INTERVIEW s Mgr. Jozefom Keselicom, predsedom The Andy WARHOL POP ART CLubu vo Svidníku | Holosy

INTERVIEW s Mgr. Jozefom Keselicom, predsedom The Andy WARHOL POP ART CLubu vo Svidníku

V našich končinách je učiteľ anglického jazyka, matematiky a biológie známy najmä svojim vzťahom k Andymu Warholovi a v súvislosti s komponovaním a hudobnou produkciou kontroverznej formácie ČUMzBAGERA thc. Momentálne pracuje na Strednej odbornej škole elektrotechnickej v Stropkove. Má 48 rokov, manželku a dve šikovné deti Andreja a Sašku - obaja hrajú v spomínanom teatrálno-hudobnom zoskupení. Keselica, v hudobných a undergroundových kruhoch zvaný Ke$o, založil Warholov klub a urobil množstvo výstav, audiovizuálnych programov, a rozhlasových pásiem. Účinkoval v mnohých televíznych reportážach domácej a zahraničnej produkcie a v niekoľkých dokumentárnych filmoch. Napríklad juhoslovanská, anglická (Channel 4), talianska (RAI Uno), nemecká, rakúska, poľská a americká televízna spoločnosť s ním natáčala svoje šoty. Medzi najvýznamnejšie dokumentárne filmy, v ktorých účinkoval patrí film WARHOL NATION - Warholov národ autorov Toma Triera a Jakoba Hogela, Copenhagen, Dánsko a I AM FROM NOWHERE - JEM ZNYKADI - SOM ODNIKIAĽ, ktorého režisérom je Georg Misch - viedenčan, žijúci v Anglicku. Tento celovečerný film bol natočený v koprodukcii BBC, ZDF/arte a Slovenská teleízia, Košice. Mgr. Jozef Keselica napísal množstvo článkov o Warholovi, ktoré uverejnili slovenské a české noviny a časopisy - pár najvýznamnejších: POPULÁR (trojdielny seriál článkov o WARHOLovi a hudbe), REFLEX ako aj časopis amerických Rusínov CarpathoRusyn American, winter 1991. Je autorom knihy Od A k W opäť späť, ktorú finančne podporila nadácia Ministerstva kultúry SR PRO SLOVAKIA. Film Jozefa Keselicu 15 MINÚT SLÁVY ANDYho WARHOLa získal bronzovú medailu UNICA - člen UNESCO vo Villa Carlos de la Paz v Argentíne v roku 1993, práve keď bolo Slovensko historicky prijaté za samostatného člena po "rozvode" s bratmi Čechmi. Bol na otvoreniach obidvoch múzeí po oboch stranách oceána, monotematicky zasvätených Warholovi: Medzilaborce, Európa 1991 a Pittsburgh, Amerika1994 a osobne sa pozná s bratmi Andyho Warhola a ďalšími význymnými Warholovcami (ULTRA VIOLET, Billy NAME, Bob Colacello).

Čo sa stalo, že po toľkých rokoch sa obnovuje činnosť vášho The Andy Warhol POP ART Clubu?
No, bolo to tak. Začal som učiť na Strednej odbornej škole elektrotechnickej v Stropkove, ktorá vďaka dobrému riaditeľovi Ing. Petrovi Kuľbagovi podporuje činnosť zanietených študentov ako aj učiteľov entuziastov. Má v tom prsty aj skúsený láskavý a veľmi obľúbený učiteľ, ocenený titulom ZLATÝ AMOS - Ing. Michal Micenko. Práve on mi vnukol myšlienku pripraviť študenta na Stredoškolskú odbornú činnosť. Veľmi vnímavý a usilovný študent 3. B triedy Patrik Halaj z Bokše sa ujal tejto neľahkej práce a musím povedať, že tému „Andy Warhol - jeho pôvod, život a tvorba" zvládol ozaj bravúrne. Spoločne sme sa zúčastnili na súťaži SOČ v Kežmarku, kde jeho práca vzbudila zaslúžený záujem a obdiv.
Preto sme sa rozhodli pokračovať v spoločnej práci a Patrik mi pomáha rozširovať činnosť nášho POP ART klubu Andyho WARHOLa.

Viem o tom, že pripravujete a natáčate aj film o Andy Warholovi.
Áno, máte pravdu. Urobili sme projekt a získali sme grant CONTO ORANGE, na zakúpenie kamery a všetkého potrebného na nakrútenie filmu AW - AW - Andy Warhol - American Way od spoločnosti ORANGE. Práve v súvislosti s týmto projektom sme naplánovali aj výstavu AWA - AVA - AndreW WarholA - VýstaVA - OBJEKTY ANDYho WARHOLa. Súčasťou výstavy sú aj sprievodné podujatia, napr. AV - AW - AV Audio & Video program o Andy Warholovi - Andrejovi Varcholovi a premietanie filmov o tomto velikánovi výtvarného umenia. Pretože okrem Mikovej a Medzilaboriec budeme natáčať aj na tejto výstave, aby sme zachytili nejaké pekné zábery a sekvencie do pripravovaného filmu.

Hovorí sa, že ste príbuzný Andyho Warhola. Je to pravda?
Ak som Warholov príbuzný, tak potom vdialený. Ale pravdou je, že rodné meno Warholovej babky bolo Chomová a ja som po mojej mamke geneticky na polovicu Choma. Moja mamička sa narodila a detstvo prežila v Mikovej. Takže Warhola nazývam „strýko." Pravda, je v tom kus recesie a mystifikácie, ktorá je pre mňa príznačná. Niekedy sa cítim, akoby v mojej hlave žil reinkarnovaný Warhol, lebo často sa pristihnem pri tom, že na svet sa dívam jeho očami. VŠETKO JE NÁDHERNÉ! ALL IS BEAUTIFUL! Jak pravil veľký majster pop artu.

Aké máte vzťahy s Múzeom moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach?
Vďaka Bohu dobré. Dr. Michal Bycko je môj osobný dlhoročný kamarát, nielen kvôli Warholovi, cez ktorého sme sa zoznámili, ale aj ľudsky. Spoločný nie je len Warhol a naša krvná skupina ale aj muzika. Pomáhal som mu, už od prvých začiatkov, keď začínal jeho boj o Warhola a jeho múzeum. Bycko je výborný organizátor, veď založil napriek všetkým neprajníkom a peripetiám toto gigantické Warholove múzeum - jediné múzeum v Európe, venované Warholovi. Je to a už aj zostane prvé múzeum na svete, monotematicky venované Warholovi. Tým sa nemôže pýšiť nikto iný na svete! No okrem toho Michal je maliar, výtvarník, svojský filozof, autor niekoľkých kníh, mnohých článkov prevážne o Warholovi a modernom umení. No ja si najviac cením jeho muzikalitu, je vynikajúci gitarista s výborným, najmä bluesovým cítením. Má obrovskú a ohromnú zbierku vzácnych gitár. V poslednej dobe ma veľmi potešil fakt, že Michal umelecky pretavil a spracoval moju vlastnú autorskú pseudo RAPovú pieseň NA ULLICI, ktorá má rusínsky text. V jeho podaní som ju ešte nepočul. Teším sa a som veľmi zvedavý ako bude znieť jeho cover verzia, jeho aranžmá. Túto pieseň si môžete zadarmo vypočuť a stiahnuť na www.holosy.sk pod hlavičkou KeSo. Možno ste si nevšimli, že som povedal, že Warhol nás zoznámil a pritom bol už na pravde božej. Je to divné, že? Síce nás zoznámil ale nepriamo... Som veľmi rád, že Bycko je inteligentný človek, ktorý ma ako aj celý náš klub podporuje. Patrí mu za to vďaka.

Na vašej výstave v mestskom kultúrnom stredisku v Stropkove budú aj nejaké originály?
Náš The Andy WARHOL POP ART Club pripravuje túto výstavu v spolupráci s Mestom Stropkov - odborom školstva a kultúry, ale ľudia to nazývajú stále MsKS, presne ako ste sa vyjadrili. Čo sa týka originality - tak to bude originálna výstava neoriginálnych Warholových reprodukcií, plagátov a výstrižkov z tlače. Bude to priestorová inštalácia, ktorej hlavným účelom je edukácia - vzdelávanie. Ide o to, že chceme poskytnúť informácie o Warholovom pôvode, živote a rôznorodej tvorbe. Budú tam vystavené aj LP platne s Warholovými umeleckými kreáciami. Pred mnohými rokmi mala výstava mojich LP platní úspech na výstave vo Warholovom múzeu v Medzilaborciach. Podľa môjho názoru sú tieto obaly platní vzácne a ani samotné medzilaborské múzeum nemá všetky tieto LP platne s Warholovým obalom. Tým nechcem povedať, že táto naozaj skromná výstava môže konkurovať medzilaborskému múzeu. To vôbec nie, také ambície a ašpirácie nemáme. Warholove múzeum je kolos, s ktorým neidem bojovať a ani súperiť. Naša výstavka môže zaujať najmä tých, ktorí neboli v spomínanon múzeu a navnadiť ich aby tam merali cestu a išli sa tam pozrieť, čo sa vždycky oplatí. Je tam množstvo premenlivých výstav a hodnotných stálych expozícií. Od tejto mojej výstavy si sľubujem hlavne to, že žiaci základných škôl a študenti stredných škôl, snáď aj umeleckej školy ako aj široká verejnosť sa môžu najmä prostredníctvom sprievodných akcií ako aj samotnej výstavy dozvedieť veľa interesantných informácií o živote geniálneho umelca POP ARTu a celej POP KULTÚRY a tým aj o modernom umení XX. storočia minulého milénia. V tomto smere najlepšie poslúžia a najužitočnejšie budú filmy: 15 minút slávy Andyho Warhola, I AM FROM NOWHERE a snáď najobsažnejší je AUDIOVIZUÁLNY program ANDY WARHOL is ANDRIJ VARCHOLA - POP ART & POP MUSIC.

Kto by mohol prísť, zavítať na vašu výstavu?
Každý bude vítaný! Ako už som pred chvíľou povedal. Mladý, či ten života skúsený - skôr narodený. No veľmi dôležité je, aby prišiel s otvoreným srdcom a hlavne bez predsudkov! Pretože určite sa nájdu aj takí, ktorí tvrdia, že Warhol bol holohlavý gay, ktorý netvoril umenie ale plagáty... Chcem upozorniť, že tí, ktorí prídu, môžu byť nepríjemne prekvapení, pretože sa im môže zdať, že zablúdili do supermarketu alebo na smetisko... Ale to je môj ZÁMER. POP ART je UMENIE ODPADU. Pre niektorých je pop art umeNIE, pre iných NIE! ZÁVER - nie každý má rovnaký vkus. No jedno je isté. Warholove diela sa predávajú čím ďalej za vyššie ceny. Je to pochopiteľné a logické. Vysvetlenie je jednoduché - druhý WARHOL sa tak skoro nenarodí. Nielenže tak skoro, ale je isté, že už nikdy viac! Kto si kúpil Warhola pred pár rokmi, dnes ho môže smelo predať za takmer dvojnásobok a navyše, kto si kúpil Warhola má podiel na jeho magickom kulte.

Kto vám najviac pomohol pri realizácii výstavy?
Okrem pracovníkov odboru školstva a kultúry mesta Stropkov, ktorí príkladne a profesionálne poctivo pracovali, to bol Paťo Halaj. No chcel by som sa poďakovať Bohu, že existujú ľudia, ktorí v dnešnej ťažkej krízovej dobe podporujú umenie. Vyslovujem veľké poďakovanie - SPECIAL THANKS - našim sponzorom za ich nádherné ľudské gesto. Ide o stropkovčanov. Úprimná vďaka, Marek Hurný, Jozef Gojdič a Róbert Hurný za vašu pomoc. Zároveň by som chcel ubezpečiť, že by sme mohli nadviazať užšiu a viacnásobnú spoluprácu. Takisto sa chcem poďakovať za nezištnú pomoc pri transporte a trpezlivosť dobrému kamarátovi a kolegovi Mgr. Mariánovi Kovaľovi zo Svidníka.

Ďakujeme vám za rozhovor a želáme úspešný priebeh tejto trojtýždňovej výstavy a všetkých sprievodných akcií, ktorých podľa vašich plánov a programu nebude málo.

 

L. Mackanič

uprimne drzim tomuto

Wink uprimne drzim tomuto projektu palce. Wink

Obrázok používateľa ferrari10

Ďakujeme veľmi krasne

Ďakujeme veľmi krasne Eričkuuu a dufam že prideš dakedy pozrieť a potom zajdemem na Beer Cool

Ahoj Ďoďo, daj nabudúce

Ahoj Ďoďo,

daj nabudúce vedieť, kedy budeš robiť akciu o A.W., aby som mohol zasponzorovať a . . . Evil . . . urobiť reklamu,

Sergej

Ahoj Sergej, VOPRED VELKA

Ahoj Sergej,

VOPRED VELKA VDAKA!

Budem velmi rad, ak budes nas sponzor.

Ale ak mam pravdu povedat, presne neviem o ktoreho SERGEJa ide.

Budem velmi rad, ak bv si mi napisal na moju Emailovu adresu aspon slovko-dve.
Tu je moja E-mail adresa:
jokes13a13@yahoo.com

Pripadne moje tel. cisla: - PL: (054)7524059
M: 0908 250 680
Dodo K.

Ahoj Ďoďo, a koľko ľudí s

Ahoj Ďoďo,

a koľko ľudí s menom Sergej Evil poznáš? Kedy bude festival v Mikove? Budeš tam?

Sergej

Zdieľať na Facebooku

Dneska je vіvtorok

23. jul 2019


Юліаньскый календарь:

10.юл 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.