Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/1606' OR uid > 0) AND sid = '068bba6af53299480a1a63559f18486b' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Kristián Huňara prezentuje na You Tube vlastnú rusínsku tvorbu | Holosy

Kristián Huňara prezentuje na You Tube vlastnú rusínsku tvorbu

Kristián Huňara na You Tube umiestnil videoklip k skladbe Čom My Rusíny, v ktorej prezentuje svoj pohľad na históriu a súčasné postavenie Rusínov. Hudba, texty, aranžmá, spev, ale aj videoklip - všetko je vlastnou tvorbou K. Huňaru. Skladba je súčasťou CD, ktoré autor svojpomocne vydal a distribuuje. Je na ňom 19 spivanok, cena je 6 euro. CD je dostupné na adrese kristianhuna@azet.sk.
K. Huňara ( na Holosoch registrovaný ako Kristian) sám seba pokladá za veľkého patriota rusínskej otázky telom aj duchom. K umeniu bol vedený odmalička, vystupoval na prednesoch poézie, prózy, v detských súboroch. V 14 rokoch založil spolu s kamarátmi z rodnej dediny Stakčínska Roztoka kapelu, s ktorou hrávali po zábavách. Po niekoľkých rokoch sa skupina rozpadla a K. Huňara sa k hudbe znova vrátil v roku 2004. Do budúcna plánuje vytvoriť ďalší videoklip na svoju najnovšiu skladbu.

Okrem toho nezabúda ani folklór, ktorému sa venuje vo folklórnom súbore Nastas. Ďalej maľuje obrazy, píše texty, básne, pripovidky.
K. Huňara vstúpil pred tromi rokmi do Rusínskej Obrody a je členom Koordinačného Výboru ROS, momentálne kandiduje za poslanca do VUC - Prešov za región Snina, po voľbách chce založiť Rusínsku Národnú Stranu.
K svojmu pôsobenie a plánov v politike sám K. Huňara píše: Už pred rokom som uvažoval o politickej prezentácii Rusínov ale po trojročnej skúsenosti v Rusínskej obrode som zažil reakcie terajších členov RO, ako aj ich predstaviteľov, ktorí sklamali a nabúrali môj patriotizmus. S takými ľuďmi nemám čo riešiť v politike. Preto som sformoval strednú a mladšiu generáciu, pri tom nevylučujem podporu staršej garnitúry, a vypracovávame politicky program šitý na mieru marginálnemu obyvateľstvu na hornom Zemplíne, ale podotýkam aj na celoštátnej úrovni a 30% v rámci Bruselu a európskej politiky o menšinách. Starostov obcí som osobne navštívil a tí mi potvrdili, že bratislavský centralizmus im lezie hore krkom. Preto by privítali politické zastúpenie horného Zemplína., aby hájili konkrétne problémy obyvateľstva a rozvoja obcí, ktoré oproti obciam západného Slovenska sú 20 rokov pozadu. Naše zoskupenie pripravuje založenie RNS - Rusínskej národnej strany a teraz sme si istí, že nebude problém vyzbierať podpisy. Podporu nám prisľúbil Užhorod (pán Sidor), ako aj Česká republika v zastúpení silnej rusínskej organizácie, zatiaľ nemenovanej. Je mi zrejme, že na Slovensku sa podpory nedočkáme. Chýba nám to, čo nechýba Maďarom - jednota, a ďalšia vec je nenormálna rusínska závisť a túžba po peniazoch. Preto hlavným cieľom RNS je patriotizmus.
Audio verziu skladby Čom My Rusíny je možné stiahnuť a vypočuť si v Muzike na Holosoch.

Zdieľať na Facebooku

Dneska je ponediľok

16. september 2019


Юліаньскый календарь:

4. cептéмбер 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.