Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/901' OR uid > 0) AND sid = '0e6cf8aaf3a2e71177a08240f01dada0' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Hudobný eklektizmus ukrajinskej skupiny Perkalaba | Holosy

Hudobný eklektizmus ukrajinskej skupiny Perkalaba

Perkalaba je názov malej dedinky na Ukrajine, kde bola ešte v roku 1980 veľká psychiatrická liečebňa. Veľká časť jej pacientov boli nepriatelia vtedajšieho politického režimu, rebelujúci umelci, ľudia vyznávajúci iné hodnoty, ako boli tie , ktoré uznával panujúci komunistický režim. Rovnaký názov si zvolila táto skupina, ktorá sa začala formovať v roku 1988 v Ivano-Frankovsku, neďaleko Ľvova.
Hudba skupiny Perkalaba je označovaná ako „huculský punk-rock“. Členovia skupiny sú vo svojej tvorbe inšpirovaní hudobnou tradíciou Huculov, Bojkov a Zakarpatska. Ďalšími vplyvmi sú kapely ako Pogues, Shane McGowan, Element of Crime, ďalej reggae skupiny a umelci ako je Bob Marley, Manu Chao, Skatalites. Po úspechu Gorana Bregovica, Orchestra Bobana Markovica, No Smoking Orchestra, toto je ukrajinská odpoveď.
Prejav kapely pôsobí známo a prívetivo, je plný života. Avšak tento druh deja-vu je absolútne postmoderný. Ich hudba je kompletne abstraktná a texty nie sú zaťažené zmyslovými halucináciami. Každý punk alebo rasta je schopný vytvoriť skvelý song založená na jednoduchej línií s neobyčajnou kombináciou slov. Čo je teda zvláštne na hudbe Perkalaby? Drive, energia! Alebo ak chcete šalenota. Inštrumentálna zručnosť určite nie je to, čím vás kapela zaujme, ale ich nasadenie, ktoré je počas koncertu cítiť v celom sále.
Hudba je pretkaná ľudovými motívmi, kritici sa snažia nájsť nejakú paralelu alebo hudbu k niečomu prirovnať. Definícia je v tom prípade jasná - hudobný eklektizmus a spájanie aj nemožného. V tejto kombinácii je prejav kapely plný humoru, pozitívnej energie a bezstarostnosti. Nevypočítavá, jednoduchá hudba z hôr. Nefalšovaná prítomnosť hôr, čerstvého vzduchu a slnka. A pritom nejde o žiadnu imitáciu. Je možné predstierať veľa vecí, ako je intelekt alebo smútok sveta, ale nedá sa predstierať neviazanosť a uvoľnenosť. Myslíme si, že politika, šoubiznis a peniaze sú to najdôležitejšie, čo v živote máme, avšak pre skutočný vnútorne bohatý život toto nemá žiadnu zásadnú hodnotu. To je aj dôvod, prečo spomínané veci, v hudbe skupiny nenájdeme. Hudba Perkalaby je zdravá, moderná, žije!!!
V sekcii Muzika na stiahnutie si môžete vypočuť dve skladby z prvého albumu kapely pod názvom Горрри!. Ďalej na Holosy video kanále hosťovanom na You Tube nájdete videoklip k skladbe Paraguai.
Zdieľať na Facebooku

Dneska je vіvtorok

16. jul 2019


Юліаньскый календарь:

3.юл 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.