Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/922' OR uid > 0) AND sid = '6579d13385144cb636d854748b207751' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Huculský punk v podaní kapely Haydamaky | Holosy

Huculský punk v podaní kapely Haydamaky

Energická, k pohybu vyzývajúca muzika, spievaná ukrajinsky ma prekvapila nad ránom na bočnom stage pri stanovom mestečku festivalu Pohoda niekedy v roku 2001 alebo 2002. Jej názov bol Haydamaky.
Haydamaky zahájili svoju existenciu v roku 1991, krátko po tom, čo Ukrajina deklarovala svoju nezávislosť na Sovietskom zväze. Do tejto doby bola kapela známa ako Aktus, a najviac hrala na miestnych vystúpeniach v prostredí kyjevskej undergroundovej hudobnej scény. V roku 1993 s pripojením sopky-vokalistu Olexandra Yarmoly a akordeonistu Ivana Len’o, oboch veľmi známych a uznávaných vo folkových kruhoch sa kapela viac a viac začlenila do ukrajinskej folkové muziky.
Sama kapela sa označuje ako Ukrainian Dub Machine a svoju tvorbu prezentuje ako Karpaten SKA a Hutsul Punk. Možno stručne vysvetlím – ska punkový základ okorenení ukrajinským ľudovým korením, to sú Haydamaky. Nemysliteľné? Opak je pravdou. Kapela úspešne koncertuje po celej Európe a má za sebou vydanie štyroch albumov.
V roku 2001 kapela podpísala kontrakt so spoločnosťou EMI a zmenila názov na Haydamaky. V tom istom roku kapela vydala album Haydamaky, z ktorého si môžete v Muzike na stiahnutie vypočuť dve skladby Carpathian Ska a Bila-Bila . Celý album začína mixom ťažkých punkových gitár, ska a ľudových motívov v skladbe Sv'yat Vechtr. Kapela však v ďalších skladbách nemá problém zvládnuť pohodové reggae alebo zadymený dub, ale ani hlbší vážnejší ponor do tradícii ľudovej hudby. Na albume kapela použila ľudové motívy z Polesia, Zakarpatska a Bukoviny. S kapelou pri príprave albumu spolupracoval tiež jeden z najznámejších ukrajinských hráčov na gajdy - Taras Kompanichenko.
Pod značkou EMI vydala kapela ešte ďalší album nazvaný Bohuslav. Kapela pokračuje v nekonečnej turbulencii energie, ktorú predstavila už na svojom prvom albume. Album bol pozitívne prijatý nielen na Ukrajine ale aj v západnej Európe. Zaujímavosťou je účasť Romana Hrynkiva, hráča na banduru, na nahrávaní albumu. Z tohto albumu nájdete v Muzike na stiahnutie moju obľúbenú rýchlu vypaľovačku Za nashov stodolov .
V roku 2005 kapela vydala na Ukrajine album Perverzija. Na začiatku roku 2006 kapela podpísala kontrakt s nemeckým nakladateľstvo EastBlok Music a názov album bol zmenený na Ukrainian Calling. S týmto albumom sa kapela umiestnila na siedmom mieste World Musics Chart Europe. Z tohto albumu aj v Muzike na stiahnutie dostupný song Nemae hliba - spivai! .

Zdieľať na Facebooku

Dneska je vіvtorok

23. jul 2019


Юліаньскый календарь:

10.юл 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.