Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/898' OR uid > 0) AND sid = '149fec123b785f5641d169bf465ebdda' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
FARMA V JESKYNI ( SCLAVI - Emigrantova Píseň) - scénicke vyjadrenie sociálnej schizofrénie rusínskych emigrantov. | Holosy

FARMA V JESKYNI ( SCLAVI - Emigrantova Píseň) - scénicke vyjadrenie sociálnej schizofrénie rusínskych emigrantov.

„Do Ameriky, to sa ide ako nič, ale naspäť vám nepomôže nikto. No, sir. Ťažká je cesta domov.“ Fyzické divadlo, ktoré hľadá telesné vyjadrenie toho, čo sa slovom ani inými médiami nedá vyjadriť. K aktivitám Farmy patria okrem inscenácii tiež workshopy, koncerty a výskum kultúrnych minorít. Súbor funguje pod vedením režiséra Viliama Dočolomanského. Jeho domovskou scénou je Švandovo divadlo v Prahe.
Work Demonstration je výnimočné predstavenie vytvorené z fragmentov inscenácií divadelného štúdia Farma v jeskyni. Herci zdieľajú to, čo býva skryté – svoj tréning a inspirační zdroje. Časti z predstavení sa striedajú s audio a video ukážkami z expedícii štúdia. Divák cestuje spolu s členy súboru na miesta, kde im miestni ľudia „darovali“ svoje príbehy a piesne. Je to cesta nielen do rôznych krajín a kultúr, ale zároveň je to cesta do srdce piesne.
Work Demonstration zaznamenáva aj prácu na projekte SCLAVI - Emigrantova Píseň. Táto scénická kompozícia vychádza z expedícii divadelného štúdia do dedín na východnom Slovensku, zo starých rusínskych piesní, listov z vysťahovalectva a príbehov Čapkovho Hordubala.
Tvorcovia inscenácie sú českej, slovenskej, poľskej, ukrajinskej a srbskej národnosti a pokúšajú sa (s príslušnou dávkou sebairónie) si uvedomiť svoje slovanstvo: priepasť medzi slavjanofilskými ideami a dnešnou realitou Slovanov v Európe je výzvou.
Anonymní gastarbeiter sa po rokoch vracia z Ameriky do svojej dediny na Slovensku. Skutočnosť sa však vysnenému návratu vôbec nepodobá. Jeho miesto je obsadené. Dcéra ho nepoznáva, žena sa mu vyhýba, známi ho prehliadajú. Hoci sa vrátil, emigrantom zostal. Latinské slovo Sclavi označuje zároveň Slovanov a otrokov. Slovania dosiaľ vo svete zostávajú lacnou pracovnou silou. „Bare life “, ktorý emigrant prežíva, neznamená len život bez sociálnych práv a identity, zredukovaný na materiálne potreby, ale hlavne život bez duše, bez zázemia vzťahov.
Hudobnej réžie sa ujala hviezda etnické hudby Marjana Sadowska, známa v New Yorku (La Mama Theatre, Joes Pub, Makor), Veľkej Británii (Royal Shakespeare Company), Japonsku, Izraeli, Poľsku... V Čechách jej diváci tlieskali vo Švandovom divadle na koncerte Hlasy východu.
Inscenácia provokuje autoidentifikáciu kriesením starých rusínskych piesní a rituálnych foriem ako rodového dedičstvo, konfrontovaného so súčasnou situáciou.
Dokážeme byť slobodní, vymaniť sa z nesvojprávnosti, vziať na sebe svoju zodpovednosť? Kto nás núti slúžiť? Ide o útlak, alebo o výhovorku?

Zdieľať na Facebooku

Dneska je vіvtorok

23. jul 2019


Юліаньскый календарь:

10.юл 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.