Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/927' OR uid > 0) AND sid = '439f093449ca71b861a8b3b64e51b8b5' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
ČUMzBAGERA na BENEFIČNOM KONCERTE v Giraltovciach | Holosy

ČUMzBAGERA na BENEFIČNOM KONCERTE v Giraltovciach

Piatok 30. júna sa uskutočnil benefičný koncert v Giraltovciach, výťažok ktorého sa využije na nákup špeciálnych polohovateľných pomôcok - výškovo nastaviteľných stoličiek a stolov pre telesne postihnuté deti z komoditného centra.
Zabaviť sa a vlastne aj týmto spôsobom prispieť na dobrú vec prišlo cca 590 platiacich divákov. Koncert zorganizovali dvaja mladí 17 roční giraltovčania M. Biroš a M. Kovalčík, ktorým za to patrí vďaka. Tento koncert bol súčasťou Medzinárodného festivalu kultúry a športu pre telesne postihnuté deti a mládež, na ktorý prišli účastníci z Poľska, Maďarska, Českej republiky, Izraela a Ukrajiny. Okrem riaditeľa Centra voľného času v Giraltovciach Jána Vooka bol jedným z hlavných organizátorov aj riaditeľ Špeciálnej základnej školy Peter Kimák-Fejko a samozrejmne primátor mesta Giraltovce Ján Rubis.
Samotný koncert začal o ôsmej hodine večer a moderoval ho Jozef Keselica zo Svidníka. Úvodné rozohrievacie kolo pripadlo na superstársku Koščaňu - Gaučaňu - Katku Koščovú a jej klaviristu. Bol to taký polhodinový pohodový recitál. Katka nesklamala.
Po mini-interview nastúpila veselá kapela, ktorá hrá rusínsky underground - ČUMzBAGERA. Na pódiu bolo desať členov tohto už takmer kultového big bandu. Diváci videli dredatú babu a staroho dida a prišiel aj Silvester Sly Stallone, alias Rocky Rambo, naozajstný teatrálno-hudobný projekt, ktorý prežil sám seba. Pesničky zo života - napr. v ROCKandROLLollovej PALINKE sa spieva: "Ťažko ľude na tim šviti bez palinky byty..." A znovu zaznela Rusnak ša zobudyl pid mostom v Bratislavi aj s pravoslávnym staroslovienským otčenášom uprostred skladby. Ale speváčka Ivka geniálne interprétovala novšie piesne súboru - pôvodne sú to ľudové pesničky, ktoré si skupina upravila na rockový spôsob. Nie je to folklór, ale FolkRock. Rytmická Tyž mene pidmanula strhávala ľudí k tancu. V tejto skladbe sa objavili úplne nové hudobné motívy, melódie a gitarové riffy. Ich úprava tejto veľmi známej a už takmer otrepanej ľudovej piesne ďaleko novátorskejšia a originálnejšia aj v porovnaní s The Ukrainians (angličania, hrajúci ukrajinské ľudovky na rockový spôsob). Pieseň Zelene žytko (zelene šytko) mala takisto priaznivý ohlas a rusnackyj rockovyj čardaš Charošije hosti u nas patril k tomu najlepšiemu, čo tu diváci mohli počuť. Záver kulminoval klasickou Ke$ovou vypaľovačkou Svjatyj otec. Ohlasy boli prevažne pozitívne, najmä mládež sa dožadovala prídavku, ale organizátori pre krátkosť času pustili na scénu Heľenine oči, ktorým síce chýbal bubeník, ale aj takto v trojici a unplugged mali svoje čaro a úspech.
Zlatým klincom programu boli prešovskí CHIKI-LIKI-TUA - Maťo Višňovský (basa a spev), jeho brat Tomáš Višňovský (bicie) a Ľubo Petruška (gitara). Hrali presne a fantasticky. Hrajú náročnú a vážnu rockovú muziku, ale takisto balansujú na hrane paródie a irónie. Obrovskou irónoiu osudu a prekvapením bolo, že v rádiách sa presadili tzv. haluškou - pre nich absolútne netypická pesnička Láska moja de si sa stala hitom. Bol to fakt grc, lebo tú skladbu nenahrali ako Chiki-liki-tua, ale ako projekt - Hudci z prérie.
Po headlineroch prišla koncovka v podobe mladých domácich a nádejných Zainab64, ktrorí hrali punk rock a surf-punk. Ich vzormi sú hlavne Sum 41 a Offspring. Je to perspektívna kapela o ktorej ešte možno budeme počuť.
Čo sa týka piateho koncertu svidníckej teatrálno-hudobnej company, mladým sa ČUMzBAGERA veľmi páčila, ale boli aj názory skôr narodených, ktorým ich štýl veľmi nereže. Nie každý má rád tvrdšiu rockovú muziku. ČUMzBAGERA potvrdila, že je formáciou mierne kontroverznou, lebo je to recesisticko - srandisticko - divadelný ansámbl, ktorý nerobí žiadne kompromisy. Preto nečudo, že niektorí ich uznávajú a milujú a iní zas nenávidia, čo sa veľmi vypuklo prejavuje aj na webovej stránke www.holosy.sk, kde sa dajú ich hudobné výtvory stiahnuť v mp3 aj vo videoformáte. Hlavný ma-nažere Ha$aN spolu s autorom piesní Ke$om a celou partiou majú v talóne ešte ďalšie, dúfajme, že rovnako kvalitné a úspešné, kreatívne prekvapenia. Tak si na to počkajme.

Milan Novák
Zdieľať na Facebooku

Dneska je vіvtorok

23. jul 2019


Юліаньскый календарь:

10.юл 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.