Biele Kamene a Vtáčie údolie – nosný pilier prosperity regiónu alebo rozvoj cestovného ruchu za každú cenu?

Lyžiarske stredisko Biele Kamene a zábavný park Vtáčie údolie sú už niekoľko rokov pripravované a diskutované projekty, ktoré sľubujú pomôcť ekonomicky slabému regiónu pod Vihorlatom. Podľa navrhovateľov je nosným pilierom prosperity regiónu rozvoj cestovného ruchu a pripravované projekty sú v súlade práve s touto stratégiou. Realizácia projektu má radikálne zmeniť spôsob živote v regióne. Za zábavným parkom Vtáčie údolie stojí silný zahraničný investor a minulý týždeň bolo vyhlásené, že aj projekt Biele Kamene ma dohodnutých zahraničných investorov. Regionálni politici sú nadšení, prebiehajú zmeny územných plánov a schvaľovanie sa zdá byť formálnym krokom pre podporu spoločensky prospešného projektu. Protesty ochranárov sú tvrdo odmietané argumentom jedinečnej šance pre rozvoj regiónu. Osobne vítam každú informáciu o krokoch, ktoré smerujú k rozvoju regiónu severovýchodného Slovenska, v tejto diskusii stojím ale na strane ochranárov, obzvlášť v prípade lyžiarskeho strediska na Vihorlate. V článku sa pokúsim vysvetliť prečo.
Začnem zábavným parkom Vtáčie údolie. Ide o projekt holandského investora Darc Leisure, ktorý podobný zábavný park prevádzkuje v holandskom Eftelingu. Vo výborne napísanom PR článku, ktorým je projekt propagovaný na internet je vysvetľované ako sa firma po dlhom hľadaní, keď ju neupútali ani Malacky ani Tatry, rozhodla pre lokalitu kúsok od Humenného, konkrétne ide o svahy Čarnej hory neďaleko obcí Ptičie, Chlmec a Porúbka. Hlavnou atrakciou projektu majú byť tri zábavné parky - Jánošík, Sissi a Báthory súvisiace s históriou Slovenska. Ich súčasťou budú rôzne atrakcie - kolotoče, strašidelné domy, ZOO, rozprávkové jaskyne, bábkové divadlo a ďalšie motívy, ktoré vychádzali zo slovenských rozprávok a povestí. Chýbať nebudú ani športové areály, vrátane golfového ihriska, lyžiarskeho svahu, tenisovej haly, či futbalového ihriska. Súčasťou budú stajne, jazdecký klub a zvierací park. V areály by postupne malo vyrásť 750 apartmánov, 80 chát, 220 golfových viliek, tri hotely (troj-, štvor- a päťhviezdičkový) s celkovou kapacitou takmer 1 000 izieb. Prácu v parku by malo postupne nájsť priamo 1000 ľudí, dodatočnú zamestnanosť sa odhaduje trikrát vyššia. Investor ráta s počiatočnou ročnou návštevnosťou okolo 300.000 ľudí a jej postupným nárastom na vyše milión návštevníkov, takisto s ročným obratom stúpajúcim od 7,5 milióna až na 25 miliónov eur. Park by sa mal stať aj centrom vzdelávania v oblasti cestovného ruchu. Prácu v parku by malo postupne nájsť priamo 1000 ľudí, dodatočnú zamestnanosť sa odhaduje trikrát vyššia. Investor ráta s počiatočnou ročnou návštevnosťou okolo 300.000 ľudí a jej postupným nárastom na vyše milión návštevníkov, takisto s ročným obratom stúpajúcim od 7,5 milióna až na 25 miliónov eur. Park by sa mal stať aj centrom vzdelávania v oblasti cestovného ruchu.
Nejdem diskutovať o spornej reálnosti dosiahnutia propagovaných výsledkov ani návratnosť investícií (z celkovej investície 96 000 000 Eur má byť 36 650 000 štátna pomoc), vadí mi charakter projektu. Regionálni politici vo svojich prejavoch radi zdôrazňujú svoj vzťah ku kraju, úctu k jeho tradíciám a hlásia sa k jeho histórii. Všeobecne sa kladie dôraz na špecifika regiónu východného Slovenska a jeho obyvateľov. Avšak výzva k agresívnej premene charakteru regiónu z pohľadu turizmu je bez akýchkoľvek pripomeniok odsúhlasená. Vidina prosperujúcej holandskej podoby Disneylandu skopírovaná na východ Slovenska je pre mňa osobne skôr prejavom neúcty k tradíciám regiónu. Podobne vnímam aj neochotu rozvíjať a podporovať už existujúce turistické danosti a zaujímavosti. Ako príklady uvediem ľudoprázdnu Zemplínsku Šíravu, Domašu, nepodporovanú agroturistiku a mikroregióny, alebo tiež chátrajúce Údolie smrti pod Duklou. Namiesto podpory regionálnych špecifík je štátna pomoc smerovaná na projekt umocňujúci globalizačné premeny regiónu. Spomínaný park v Eftelingu začínal v roku 1950 s jedinou atrakciou, po viac ako 5O rokoch sa postupne vykryštalizoval do dnešnej podoby. U nás štartuje v megalomanskej podobe bez akejkoľvek väzby k regiónu, kde vzniká.
Čo však mi vadí viac je druhý projekt - Biele kamene.
Ide v podstate o vybudovanie siete zjazdoviek na Vihorlate, so všetkým čo k tomu patrí - lanovky, záchytné parkoviská, vleky rôzneho typu. Pôvodný plán bol vybudovať stredisko naprieč Vihorlatskými vrchmi - od Kolonice a Zemplínskych Hámrov až po Remetské Hámre. Po pripomienkovaní bol projekt zredukovaný na dve lyžiarske strediská Johaneska a Tarnovský potok. Prvé stredisko by malo vyrásť nad obcou Zemplínske Hámre, druhé nad Sninskými Rybníkmi. Projekt bol v tejto podobe schválený aj MŽP SR. Posledné čo projektu chýbalo boli investori, ktorých sa podľa posledných správ podarilo zabezpečiť. Výstavba lyžiarskych stredísk a viac ako dvadsať kilometrov zjazdoviek za vyše tridsaťdva miliónov eur by sa mala začať tento rok.
Vihorlat je aj za hranicami Slovenska známy vďaka unikátnym prirodzeným lesným bukovým spoločenstvám. Nie nadarmo sú tieto spoločenstvá zapísané v zozname prírodného dedičstva UNESCO. Možno práve vďaka blízkosti uzavretého vojenského výcvikového priestoru Valaškovce zostal Vihorlat ušetrený výraznejším zásahom činnosti človeka. V súčasnej dobe si svoj priestor hľadajú ambiciózne podnikateľské zámery aj v atraktívnych oblastiach zo zvýšeným stupňom ochrany prírody. Takým je aj projekt zjazdoviek na Vihorlate. Smutnou pravdou je, že tieto snahy majú dnes zelenú. O tom nakoľko je otázka ochrany životného prostredia dôležitá pre súčasnú slovenskú vládu svedčia jej posledné kroky - zrušenie ministerstva životného prostredia a návrh novej zonácie TANAPu.
Schválená podoba projektu Biele Kamene sa má dotknúť spolu takmer 35 ha lesných porastov. Staré zachovalé lesné spoločenstvá budú nahradené lúkami. Panoráma Sninského kameňa bude nevratne narušená, kompaktný lesný celok sa premení na mozaiku lesov. Vrcholové stanice sedačiek budú vzdialené len niekoľko desiatok metrov od ochranného pásma PP Sninský kameň. Od zámeru výstavby zjazdoviek navrhovateľa neodradil ani fakt, že v regióne sú málo priaznivé klimatické podmienky na kvalitnú a dlhšiu realizáciu zimných športov kvôli nízkej zabezpečenosti snehovej pokrývky. Investori poukazujú na zvýšenie zamestnanosti v regióne. Ide však len sezónnu zamestnanosť, areál bude v prevádzke len v zimných mesiacoch.
O opozíciu k projektu Biele kamene sa snaží Združenie Zelený kameň. Viac o ich aktivitách nájdete na stránkach http://www.zelenykamen.sk/

Zdieľať na Facebooku

Dneska je vіvtorok

25. jun 2019


Юліаньскый календарь:

12.юн 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.