Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/911' OR uid > 0) AND sid = 'd6ff11adc26a4fc246ebf9b435feedc5' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Starina – vodárenská nádrž pod Kremencom | Holosy

Starina – vodárenská nádrž pod Kremencom

Tretia, a posledná časť, návratov k našej návšteve v kraji pod Kremencom, na území národného parku Poloniny. Čo pri vašej návšteve v tejto oblasti určite neminiete je vodárenská nádrž Starina. Tento príspevok obsahuje informácie o histórií vzniku, využívaní a turistických možnostiach v okolí vodárenskej nádrže Starina.
Na starých mapách môžete nájsť na hornej toku Cirochy 7 rusínskych dedín - Starina, Veľká Poľana, Zvala, Smolník, Dara, Ostružnica, Ruské. Na nových mapách ich už nenájdete. Namiesto nich nájdete veľkú modrú škvrnu – vodárenská nádrž Starina.
Vysídľovanie obcí bolo započaté v roku 1980, o rok neskôr sa začína s budovaním nádrže, ktorá bola dokončená v roku 1988. Z údolia bola presťahovaných viac ako 3500 ľudí žijúcich vo viac ako 700 príbytkoch. Pravdaže, niekoľko obyvateľov sa s vysťahovaním nedokázalo zmieriť a odmietali odísť. Keď však do dediny prestal chodiť autobus, zatvorili tam obchod a vypli elektrinu, odišli takmer všetci. Ľudia dodnes spomínajú na Máriu Kriškovú z Ruského a Fečíka z Ostružníka - obaja zostali v dedinách ešte 2-3 roky po vysídlení a nakoniec vo svojich rodných domoch aj zomreli. Ako jedna z posledných odišla rodina Skirčakových z Veľkej Poľany. Keď vypli elektrinu, vyrábali si ju vlastným dynamom.
Starina zásobuje pitnou vodou takmer celé východne Slovensko a najväčšou nádržou na pitnú vodu v strednej Európe. Voda preteká 130 kilometrovým potrubím až do Košíc. Ďalšou úlohou vodárenskej nádrže je znižovať povodňové prietoky pod vodným dielom a zabezpečiť minimálne prietoky na Ciroche pod nádržou.
Územie vysídlených obcí je možné navštíviť, avšak vstup automobilom je možný len na základe povolenia Obecného lesného úradu v Snine.
A čo môžete vo vysídlených oblastiach vidieť ?
Z obce Ostružnica sa zachoval obecný cintorín a cintorín padlých v prvej svetovej vojne s 82 pochovanými vojakmi. Zachovali sa tiež ruiny kostola z roku 1806.
Z obce Ruské sa sa zachoval obecný cintorín, kaplnka na mieste zbúraného kostola z r. 1789, vojenský cintorín z prvej svetovej vojny a tri domy. V strede obce pod cintorínom je prícestný kríž z roku 1955. Z konca bývalej obce do Ruského sedla vedie zachovalá kamenná cesta, technická kultúrna pamiatka, z r. 1861 tzv. Porta Rusica. Pod Ruským sedlom sa nachádza Pamätník Osloboditeľom.
Z obce Smolník sa zachoval obecný cintorín a cintorín padlých vojakov v prvej svetovej vojne. Na mieste pôvodného kostola z roku 1898 stojí drevená kaplnka.
Z obce Veľká Poľana sa zachoval obecný cintorín, jeden pôvodný domček a pomník - rotunda padlým vojakom v prvej svetovej vojne na vojenskom cintoríne. Zachovali sa tiež ruiny kostola z r. 1784, chátrajúceho od roku 1915. Pod obcou pri Lukovom potoku stojí prícestný kríž z roku 185.
Z obce Zvala sa zachoval obecný cintorín a cintorín padlých v prvej svetovej vojne s 82 pochovanými vojakmi. Zachovali sa tiež ruiny kostola z roku 1806, z ktorého pochádza vzácna rukopisná kniha tzv. „Ostružnické evanjelium“ z roku 1492.
Z obce Dara sa zachoval murovaný pravoslávny kostolík z roku 1956 (postavený v staroruskom historizujúcom štýle na mieste pôvodného dreveného kostolíka z roku 1746), obecný cintorín a cintorín padlých vojakov v prvej svetovej vojne.
Obec Starina sa rozprestierala pod dnešnou vodnou hladinou.
Na vrchu Predný Hodošík sa nachádza vojenský cintorín padlých vojakov v prvej svetovej vojne, ide o najvyššie položený vojenský cintorín na Slovensku (825 m n. m.).
Nad hrádzou Vodárenskej nádrže Starina sa nachádza vyhliadka.
Na záver by som vás rád upozornil na projekt rodáčky z obce Starina, úspešnej mladej fotografky Lucie Nimcovej. Spolu so skupinou Rusnaci, ktorú tvorilo šesť ďalších mladých ľudí z vysťahovaných rodín, zozbierali materiály o minulosti a súčasnosti násilne vysťahovaných ľudí z oblasti terajšej priehrady Starina. Projekt sa skladal z troch častí - zo zbierania rodinných archívnych fotografií, filmov a piesní z obdobia, keď ešte dediny existovali; z  fotografickej a filmovej dokumentácie likvidácie dedín, výstavby vodnej nádrže Starina a vysťahovania obyvateľov do nových miest v tvorbe regionálnych amatérskych umelcov a súčasnosť a asimilácia cez fotografie najmladšej vysťahovaleckej generácie.Výsledky boli prezentované v rámci výstavy a knihy Rusnáci - hľadanie stratených domovov. Viac informácií, vrátane autentických hudobných a obrazových záznamov nájdete na stránkach projektu http://www.rusnaci.sittcomm.sk/.

Mal by som jednu otázku:

Mal by som jednu otázku: Starina (a okolie) bola obývaná rusinmi nie? A keď je to pravda tak mám taký dojem, že štát zrúcal tie sely len preto, že neboli čisto slovenské. Vie niekto niečo o tom?

Петро's picture

Nepochadzam z tej oblasti,

Nepochadzam z tej oblasti, takze velmi nepoznam nazory ludi. ktori tam skutocne zili, ale nemyslim ze sa tam nejak zohladnoval narodnostny aspekt ( vsade okolo Starinej su aj dnes rusnacke sela a tie zostali zachovane)...
Paradoxne, etnografi sa tymto selam celkom venovali pretoze mali zaniknut, takze dnes najdes pomerne dost prac, ktore sa venovali napr. zvykom, jazyku tychto zaniknutych obci ( casto hlavne Zvala alebo Dara) - vtedajsie Muzeum ukrajinskej kultury vo Svidniku vydalo myslim dokonca jeden zbornik venovany len tejto zatopovej oblasti.

Ďakujem za pomoc. Ale som

Ďakujem za pomoc. Ale som ešte trošku podozrievavý - vterajší štát robil špinavé veci. V lete asi idem pozrieť aj na Starinu a skúsim nájsť aj nejakú odbornú literatúru o tom.

Som z tejto oblasti a

Som z tejto oblasti a nevidím nič "špinavé" na tomto. Veď to nie je jediná oblasť na Slovensku, kde boli vodné nádrže zriadené. Nemali by ste byť takí podozrievavý Wink

Naopak táto oblasť bola dlho zaostalá, a tak sa tým ľuďom ( hlavne mladým) dala možnosť včleniť sa medzi inú kultúru, prijať trošku aj iné názory, zvyky, lebo je známe, že v týchto oblastiach si ľudia často myslia, že len oni vedia všetko najlepšie ?! a aj preto to tam tak dlho vyzeralo, že čas sa zastavil niekde v 50 - tých rokoch .
Na druhej strane táto panenská príroda zaručovala kvalitný zdroj vody a zároveň projekt zaručil to, že ostane panenskou.
Nie je to dobre?

Je to nepochybné že projekt

Je to nepochybné že projekt mal dosť dobré efekty. Mám taký dojem že máš pravdu ale: moja dedina na južnom Slovensku skoro zmizol, lebo na konci sedemdesiatov štát chcel tam dať nejaký chemický továreň. Vďaka Bohu sa to nestalo, nemali nato peniaze - a projekt bol totálny nezmysel, tak ako mnohé iné rozhodnutie vtedajšieho štátu. A ako o tom mi rozprávali, štátne orgány nevyjadrovali ani maličký súcit.
No dobre, nechem tvrďiť nič - veď situácia môže byť celkom iná - , Starina nebude taká ako predtým a je to možné že pre ludí je lepšie tak. A pre prírodu. Keď je to pravda, tak som už spokojný Smile

Som z tejto oblasti aj keď

Som z tejto oblasti aj keď nie priamo (narodila som sa v Snine, a som rusinka). Mám rodinu ktorá žila vo Veľkej Poľane. Myslim že vysidľovanie vôbec nebolo na základne nejakej národnostnej príslušnosti. Myslim že tu zohrali rolu dobra pohola a podmienky pre vybudovanie priehrady. Pre ľudí ktorí tam žili to bolo určite ťažké vysťahovať sa, lebo to bol ich domov. Mladší sa s tým vyrovnali ľahšie ale starí nie. Viete si predstaviť, že ste žili celý život na dedine obklopení krásnou prírodou, a zrazu vas presťahuju do mesta, kde jedinou prírodou je záhradka pred bytovkou? Ja som to videla každý deň lebo byvam na ulici kde im dali náhradne byty. Staré babky a dedkov na lavičke pred bytovkou spomínať na svoju dedinku. Bolo mi smutno.
Ale je pravda, že vybudovanie vodnej nádrže bol veľkým prínosom pre Sninu a celý východ Slovenska.
A odporúčam navštíviť túto oblasť. Nádherna príroda a pokoj - jednodnucho krása. To musíte vidieť.

Петро's picture

Prejazd okolo Starinej

Prejazd okolo Starinej planujem v ramci letného tyždňoveho cyklovýletu v oblasti lemkovských zaniknutých sel, ale tiež slovenskej strany Nízkych Beskyd. Ak ma niekto záujem sa pridať, je vitaný.

Servus Petro a vsitky

Servus Petro a vsitky citateli,

zaujimavyj nazor toho colovika, so si dumat, ze vybudovana Stariny pomohlo ludom zo zatopenych sel spoznati aj jinsaku kulturu.
Jasni to sa podarilo, bo Rusnaci kutry tam zili, ale holovni ich diti sa rychlise asimilovali s vacsinovym obyvatelstvom a dneska vze len spominavut, ze ich rodice ci prarodice byly Rusynami. Samy sa k tomu nehlasat!
Nehvaru, ze to musiv byty ciel vtedajsoj komunistickoj garnitury, ale efekt byv presne takyj jak jem opisav! Taze hvariti ze to pomohlo ludom, z danoj "zaostaloj" oblasti, je cynicke. Asi si ani neznajte predstaviti, so to bylo pro ludej, jaka psychicka trauma, ked Vas vystahujut z rodnoho kraju. Jednoducho to byla tragedia a mnoho ludyj to vskutku neuneslo.
Ne jem odbornik, zebym sa vyjadrovav k potreby vystavby vodarenskyj nadrze Starina, ale ta situacia sposobila mnoho skody ci vze u jednotlivcu abo v cilum rusynskum narodi.
Priav si, zeby k takym situaciam vecej nedochadzalo!

Jozef Badida zo Sniny

PS1> pobzerajte si www.ruske.sk + http://www.youtube.com/watch?v=fGBji7v2m4o
PS2> skoda, ze sa nemozu zucastniti cyklotury, petro mozno buducyj ruk

Петро's picture

Nazdarek chlope, radist o

Nazdarek chlope, radist o tobi zas cuti Smile...furt v holandii?...v septembru ideme isi ale jak turiste s batohami do maramuresu ..jak by jes chotil Smile..trimaj sja

Maramures sa my pozdaje!

Maramures sa my pozdaje! Napis my blizsi info na e-mail.

dikes

Jozef

Петро's picture

Servus, fajni... poslu

Servus, fajni... poslu stopercent ale az dakoli v augustu jak vydumam sto a jak... Cool

No pre mňa to je

No pre mňa to je najsmutnejšý... Na konci sveta každí vec zanikne, ale keď to robia "predčasne" tak to je dosť smutné (hlavne keď v pozadí možu byť aj iné veci a je to veľké šťastie keď nie). Ale prínos sa stane prínosom. Život je protirečivý.
Petro, ten cyklistická tura je skvelý nápad! Ten dátum znamená že by to bol desaťdňoví?

Петро's picture

K tej ture...zatial nic

K tej ture...zatial nic pevne ...planujem investovat 5 dni dovolenky...uvidim ako sa to bude vyvijat...zatial len tak monitorujem ci sa niekto chyti, rozhodnutie padne zaciatkom jula Wink

Петро's picture

Podobný osud stihol

Podobný osud stihol obyvateľovov Blažova, vacsinou Rusínov, ktorí museli v roku 1952 opustiť svoje selo v Levočkých vrchoch, pretože v oblasti vznikal vojenský vycvikový priestor.

Neznám Vás, ale přesto se

Smile Neznám Vás, ale přesto se na Vás obrátím. Měla jsem v obci Zvala své předky.
Stanislava Sovu a Julii Sovovou, roz. Klecovou. Stanislav Sova zemřel v r.1956 a Julie, když měla malé děti. Měli dceru Margitu, která odešla za prací do Čech. Margita zemřela v Čechách v r.1957. Nevím, jestli by se ještě někdo našel, kdo by o této rodině něco věděl. Podle matriky by měli asi 6 dětí. Přála bych si sehnat nějaké fotografie obce Zvaly, ale tak kolem r. 1933 - 1945. Nevěděl by jste na koho se obrátit ?

Milá pani.Pokúsim sa Vám v

Milá pani.Pokúsim sa Vám v krátkom čase pomôcť.Nie som z drahej Zvaly,ale je mi veľmi-veľmi blízka,mám rád všetkých,ktorí sa hlásia k svojej domovine,svojmu rodnému kraju.S veľkou úctou a pozdravom Marián.

JančoO's picture

Varianta ku Starine bola

Varianta ku Starine bola nádrž nad Gerlachovom, kde by zatopili tiež rusnacké obce. Poznám lebo odtiaľ pochádzám. Argument prečo z toho zišlo, bola únosnoť brehov. Pre Košice nepotrebovali nádrž v Starine, mali už Zemplínskú šíravu. Pitná voda sa dá vyrobiť i z okolných riek alebo iných už vybudovaných nádrží, tak ako to robili v iných mestách. Rusnaci boli prenásledovani z obidvoch stran hranic, v Poľsku vysťahovali 5 tis. už v roku 1945 navlas rovnako hovoriacím Rusínov a na povodné miesta sa umožnili vrátiť len malej časti cca 150. Obštrukcie pretrvávajú -majetky im nereštitujú, takže sa nemajú kde vrátiť. My na Slovensku sme zažili prenasledovanie greckokatolíckej viery, povinné vyučovanie ukrajinčiny a strašenie pripojenia východného Slovenska k ZSSR ( Ukrajinskej zvazovej repuplike). Najhoršia bola neznalosť vlastnej historie a jazyka, krorý sa už vyučoval za Rakúska - Uhoska v školách. Prečo sa oň už nezaujímame, stačí naň nadviazať a dohovoríme sa všade, kde sa vtedy používal, pretože v pamati národa ešte zostal. Miesto neho vnucovanie ukrajinského dialektu v rusnačine bol vydávaný za údajný spisovný rusnacký jazyk. Po tzv. revolúcii prišlo prepušťanie, ktoré zasiahlo Rusínov najskor, nebolo to podľa schopností - VSS Košice príklady z rodiny. V emigrácii to není o nič lepšie - sme bez vlasti. Všade sme vystavení napospas zvoli. Poučme sa už z historie, aby sa neopakovala v blízkej budúcnosti.

Zdieľať na Facebooku

Dneska je ponediľok

16. september 2019


Юліаньскый календарь:

4. cептéмбер 2019

Mapa regіstrovanŷch chosnovatel´iv Holosy.sk

Pisan´a dokumentiv po rusin´sky z OpenOffice

Pysan’a rusyn’skov kirilic’ov v sistemi Windows 7

Jak modifikovaty Firefox, žeby kontrol´oval rusin´skyj pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pro vašŷ storіnkŷ

Budeme radŷ jak Holosŷ spropagujete na vašŷch storіnkach čerez reklamnŷj banner.

<br />
Komunіtnŷj portal karpat´skŷch Rusуnіv

Jak bŷ s´te chot´ilу vŷčer´atу banerŷ,kontaktujte nas.