Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/2297' OR uid > 0) AND sid = '03a1caebca0c1a35d11308a06847f236' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Pravá vychodňarska kapela Dual relax zo Svidníka hráva aj rusínske ľudovky | Holosy

Pravá vychodňarska kapela Dual relax zo Svidníka hráva aj rusínske ľudovky

U Rusínov sa podobne ako na celom východnom Slovensku veľkej obľube tešia regionálne hudobné skupiny, ktoré hrávajú ľudové piesne v modernom prevedení. Žiadna väčšia spoločenská akcia sa nezaobíde bez pozvanie hudobnej skupiny, ktorá pomáha udržať zábavu a atmosféru až do skorého rána. V regióne pod Duklou patrí k najžiadanejším kapelám tohto razenia skupina Dual Relax. Skupina existuje od roku 2006 a za svojou pomerne krátku históriu má za sebou už množstvo vystúpení.
Hudobnú skupinu Dual Relax tvoria hudobníci, ktorí majú bohaté skúseností z účinkovania v rôznych iných kapelách ako boli napr. Compact, IBIS, Mezzoforte atd. Hlavný spevák je Matúš Varga, hrá klávesy, ale v kapele ľudovky spievajú všetci. Bubeník Jozef Berežňák hrá aj saxofón. Martin Kanaloš sa stará o gitaru. Kapela začínala ako dvojčlenná, neskôr začal so skupinou spolupracovať bubeník a zakladateľ dnes už možno legendárnej kapely RELAX PaedDr.Jozef Berežňák, ktorá fungovala od roku 1985. Od mája 2010 funguje Dual Relax ako 4 členná kapela spolu so speváčkou Egie Kosťovou. Ako skupina spolupracujú s viacerými skvelými muzikantmi ako napr. Palko Oleár, Marián Cuprišin, skupinou Carmen, Prospekt atd.
V októbri 2007 skupina vydala prvé CD nazvané Ach mamičko moja. Na CD vyšlo 16 rusínskych a šarišských ľudových piesní z oblasti Svidníka, z toho 4 hrané na akustických nástrojoch. Som rád, že skupina súhlasila so zverejnením ukážok na stránkach Holosy.sk. V Muzike si môžete vypočuť tri rusínske piesne z tohto CD:

Oženil bi ja sja
Zasvit mi ty misjačku
Horila sosna

Už so speváčkou Egie Kosťovou vydali druhé CD nazvané Ket še prejdzem po Švidniku. Z tohto CD si môžete v Muzike vypočuť dve skladby:

Dopusť bože bidu ( autor: Štefan Vasilenko )
Zlamala sja - Ej hoj dumaš

Hudobná skupina hrala už na mnohých svadbách, plesoch, zábavách, oslavách a iných akciách vo Svidníku, ale aj mimo okresu, napr. v Poprade, Spišskej Novej Vsi, Prešove, Humennom, Košiciach, Bardejove, Stropkove a nezabudnuteľný pre nich bol ples v Užhorode na Ukrajine. Veľmi milo boli prekvapení ľuďmi, ale aj perfektnou organizáciou celej akcie. Obrovským zážitkom bolo pre skupinu stretnutie s kapelou Diabolské husle Jána Berkyho-Mrenicu ml., ktorá vystupovala v programe.

Kontakt na kapelu v prípade záujmu o vystúpenie:
e-mail: matus.varga@post.sk
telefon: 0904934779
http://dual.weblahko.sk

 

Zdieľať na Facebooku

Dneska je vіvtorok

23. jul 2019


Юліаньскый календарь:

10.юл 2019

Mapa regіstrovanŷch chosnovatel´iv Holosy.sk

Pisan´a dokumentiv po rusin´sky z OpenOffice

Pysan’a rusyn’skov kirilic’ov v sistemi Windows 7

Jak modifikovaty Firefox, žeby kontrol´oval rusin´skyj pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pro vašŷ storіnkŷ

Budeme radŷ jak Holosŷ spropagujete na vašŷch storіnkach čerez reklamnŷj banner.

<br />
Komunіtnŷj portal karpat´skŷch Rusуnіv

Jak bŷ s´te chot´ilу vŷčer´atу banerŷ,kontaktujte nas.