Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/1031' OR uid > 0) AND sid = '332832f1e07b393c5c753c0a5abb9702' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Republika Podkarpatská Rus – stáročný nenaplnený sen Rusínov, mediálna bublina a ruské pôsobenie v záujmovej oblasti | Holosy

Republika Podkarpatská Rus – stáročný nenaplnený sen Rusínov, mediálna bublina a ruské pôsobenie v záujmovej oblasti

Koncom októbra prebehla médiami správa - Rusíni na Ukrajine žiadajú autonómiu, inak vyhlásia samostatnosť. Delegáti spoločného fóra tzv. Sojmu zakarpatských Rusínov a Národnej rady zakarpatských Rusínov prijali v Mukačeve uznesenie o obnovení republiky Podkarpatská Rus, ktorá vznikla 22. novembra 1938. Bolo zaujímavé sledovať živú diskusiu a vyjadrenia zástupcov oficiálnych rusínskych štruktúr. Pripojím pár mojich dojmov a názorov.
V prvom rade k čomu vlastne 22. novembra 1938 došlo? V tento deň Národné zhromaždenie republiky Československej prijalo pod tlakom udalosti ústavný zákon o autonómii Podkarpatskej Rusi. Vo vládnej vyhláške sa aktivovala činnosť podkarpatskej vlády a mal byť zvolaný snem Podkarpatskej Rusi.Mapa územia Podkarpatskej Rusi v rokoch 1919-1939 Hlavným mestom krajiny sa stal Chust, kde Augustin Vološin ustanovil autonómnu vládu Podkarpatskej Rusi. Takmer po 20 rokoch Československo fakticky naplnilo ustanovenie mierovej zmluvy medzi štátmi Dohody a Rakúskom z roku 1919 o poskytnutí autonómie Podkarpatskej Rusi v rámci Československa. Nie je možné poprieť, že Podkarpatská Rus zažila v rokoch 1919 – 1939 najväčší vzostup v jej dejinách, ale na druhej strane je pravdou, že štátna československá byrokracia nemala záujem o naplnenie deklarovaného poskytnutia autonómie, podobne ako dnes Ukrajina.
Najvyšší predstaviteľ Sojmu zakarpatských Rusínov Dimitrij Sidor Zaujímavým momentom je, že vedúce osobnosti autonómneho hnutia boli v období pred 2. svetovou vojnou silne proukrajinsky orientované o čom svedčí aj snaha o zavedenie názvu Karpatská Ukrajina namiesto Podkarpatská Rus. To znamená, postoj opačný ako dnes.

Bohužiaľ autonómia nemala dlhého trvania. Na základe mníchovského diktátu malo Československo odovzdať územie Podkarpatskej Rusi Maďarsku. 14. marca 1939 maďarské vojská začali územie Podkarpatskej Rusi obsadzovať, keď predtým poslali do Prahy ultimátum, aby československé vojsko do 24 hodín opustilo územie Podkarpatskej Rusi. Nasledoval zúfalý krok A. Vološina, vyhlásenie nezávislosti územia Podkarpatskej Rusi, schválený bol oficiálny názov - Karpatská Ukrajina. Schválené štátne symboly deklarovali proukrajinskú orientáciu – štátny jazyk (ukrajinčina), vlajka ( modra-žltá ukrajinská) a štátnou hymnou sa stala ukrajinská národná pieseň. Spojencov hľadal v Rumunsku, ktoré požiadal o vojenské obsadenie krajiny a zriadenie rumunského protektorátu. Na tento telegram však neprišla odpoveď. Po týždni maďarská armáda územie obsadzuje a sľubuje autonómiu v rámci Maďarska.

Ďalším zaujímavým historickým momentom je, že podkarpatský Rusíni nikdy nebojovali o samostatný štát, vždy išlo o autonómiu v rámci štátu iného.Svedčia o tom záznamy z rokovaní o usporiadaní na území bývaleho Rakúsko – Uhorsku po jeho rozpade. Zástupcovia podkarpatských Rusínov si uvedomoDelegáti snemu pri soche A. Duchnovičavali, že pre svoje záujmy potrebujú silného spojenca. Požadovali autonómny štát v rámci federácie, buď československej alebo ukrajinskej.
Dnešné snahy Rusínov na Podkarpatskej Rusi sa dajú na základe uvedených historických skutočností chápať. Nemôžme však prehliadnuť ďalšie aspekty tohto problému. Ukrajina tiež snívala svoj sen o samostatnom štáte po stáročia, viac menej od čias Kyjevskej Rusi, a určite sa nemieni toho čo tak ťažko získala teraz vzdať. Na druhej strane dlhoročná ignorácia Rusínov - neuznávanie existencie Rusínov, nezáujem o zabudnutý kraj Podkarpatskej Rusi, ktorý je od Kyjeva tak ďaleko – prináša teraz ukrajinskej vláde svoje ovocie. Toto samozrejme nahráva do kariet Rusom, ktorý snahy Rusínov podporujú.
Osobne si myslím, že autonómia Podkarpatskej Rusi je v dnešnej dobe nešťastným nápadom a rovnakou utópiou ako vytvorenie vlastného štátu Rusínov, prepojenie s Ukrajinou je silné a skutočná autonómia sa môže prejaviť až po pričlenení Ukrajiny do Európskej únie.

Snahy médií o otvorenie diskusií o tejto téme v súvislosti s Rusínmi žijúcimi na Slovensku pôsobia čitateľsky lákavo, ale nedajú sa nazvať inak ako novinárskou bublinou. Presadzovanie autonómie pre Rusínov na Slovensku nie je na programe žiadneho rusínskeho združenia, a ani témou diskusii obyčajných Rusínov.

dakujem za zaujimave

dakujem za zaujimave citanie.erik

Петро's picture

dikyyy za pochvalu....jak

dikyyy za pochvalu....jak dopisem seriu clankov o banderovcoch tak sa budem viac venovat tejto teme Smile...odporucam knihu P. Svorca Zakleta zem

Zakleta zem - інтересне

Zakleta zem - інтересне читаня -тыж рекомендую тоту книжку.

jozko's picture

So zaverom autora v tim

So zaverom autora v tim clanku calkom suhlasu.Treba sobi postaviti otazku com autonomiu a ci sme schopny s nou bez cuzoj pomoci gazdovati.A len tak do vitra pustiti myslenku to nerobit nigda dobrotu.

JančoO's picture

Jak to robjat inde ( je u

Jak to robjat inde ( je u nás dotrimané národnostné zložiňa na uradich ? ):
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=644160

Zaujímam sa o históriu

Zaujímam sa o históriu Podkarpatskej Rusi. Vydal som pre zberateľov zápalkových nálepiek publikáciu Zápalkárne Podkarpatskej Rusi, kde píšem o Činaďovu a Mukačevu. Potreboval by som informácie o Nižnej Hrabovnici (Alsóhrabonica). Ako sa volá dnes a leží pri Činaďove?
Ďakujem aj za negatívnu odpoveď. Vlado

Nižná Hrabovnica (Нижня

Nižná Hrabovnica (Нижня Грабівниця) bola v roku 1959 pripojená k obci mestského typu Činadijevo (смт. Чинадієво)
pozn.: смт. - селище міського типу

autor v cilim clanku

autor v cilim clanku pouzyvat pojem podkatrpatska rus, ale kid sja jednat o oficialnyj nazov "republiky pdkarpatska rus", pouzyvat pojem karpatska ukrajina, jak dajakyj NAHODNYJ ELEMENT
a ku nazoru v uvodzovkach
"Osobne si myslím, že autonómia Podkarpatskej Rusi je v dnešnej dobe nešťastným nápadom a rovnakou utópiou ako vytvorenie vlastného štátu Rusínov, prepojenie s Ukrajinou je silné a skutočná autonómia sa môže prejaviť až po pričlenení Ukrajiny do Európskej únie." lem tivko: o cim snyvajut madarsky iredentisti? ne o cholem o autonomii? zaujimav by nja nazor autora na poziadavky madarskoj narodnostnoj mensiny (vratani autonomii) na slovensku. a po skusenostach s autonomiami a peresuvannjom hranic u tim geografickim priestori sja pak tu dachto cuduje, že štaty majuť gu autonomiam ODPOR?

Петро's picture

Podkarpatska Rus -

Podkarpatska Rus - Karpatska Ukrajina....
podla mene ide o detail, ale dobry:-).. vychodzal jem z toho ze sja pise o oblasti kotra v tim casi patrila do Ceskoslovenska a byla oznacena v ramci noho jak Podkarpatska Rus. 15.3.1939 Snem Karpatskej Ukrajiny vyhlasil nezavislost uzemia kotre bylo sucastou cesko - slovenske federacii jak Podkarpatska Rus a odsuhlasil novyj oficialny nazov - Karpatska Ukrajina, zato tam v clanku tak napisane ( tak pise P. Šulc ).

poziadavky madaroch...
Neporovnal by jem postavenie Madaroch na Slovensku a Rusinoch na Ukrajiny..

ale com v clanku mate furt

ale com v clanku mate furt lem totu jednu vasu verziu detailu, moze sobi dumate, ze sto raz opakuvana loz sja stane pravdou?
neje to to iste jak stvave felvidek=slovensko?
abo, kid cast slovakiv zyje za horami a volame ich ZAHORACI, choc sut jazykovo, a moze i kulturni (aj mentalni?- vtipy) falatca inaksy jak jadro slovenskoho naroda, ale furt sja vecsinou tak cujut, jak joho sucast, je tu dovod ich volati ich inakse, z pohladu dakoho insoho? podla vasoj optiky by to analogicky bylo podhoraci?
nasov jem len vyhybavu odpoved na autonomiu. to mate si furt tot svij sen jak duraj? bacha na monitoring ministerstva vnutra.

Петро's picture

specialni pro Vas upravena

specialni pro Vas upravena veta v clanku - Nasledoval zúfalý krok A. Vološina, vyhlásenie nezávislosti územia Podkarpatskej Rusi, schválený bol oficiálny názov - Karpatská Ukrajina...moze byti? Jak nestacit napiset konkrektni vetu text sto sytko a kde chcete opravity bo asi nerozumim ( staryj text - novyj text )...
poziadavky madarskoj narodnostnoj mensiny na autonomiu - SOMARINA ...stacit ? Wink

a kid tam uz mate takoho

a kid tam uz mate takoho fesaka pana popa, com neuvedete joho meno, i konfesiu, jaku predstavljat?

Петро's picture

jak na noho date mysku ta

jak na noho date mysku ta napise - Najvyšší predstaviteľ Sojmu zakarpatských Rusínov Dimitrij Sidor

a ja si dopovnu, ze

a ja si dopovnu, ze predstavuje UKRAJINSKU (???) PRAVOSLAVNU CERKVU MOSKOVSKOHO PATRIARCHATU. (fakt nerozumlu, com UKRAJINSKU...- MOSKOVSKOHO...), to je akože inakša, jaku predtsvlat Kyril, kotryj byv nedavno na ukrajini?

Петро's picture

znate vecej jak ja ja

znate vecej jak ja Wink
ja jem opisal jak ho oznacovali v podobnych clankoch na interneti v casi ked tema byla aktualna...
napr. tu:
http://www.sme.sk/c/4151580/poziadavky-zakarpatskych-rusinov-ukrajina-vn...

JančoO's picture

(bez predmetu)

JančoO's picture

28. října 2008 v rozhovoru

28. října 2008 v rozhovoru s korespondentem IA Regnum, hlava parlamentu Podkarpatské Rusi Dimitrij Sidor prohlásil:

"Na druhém evropském kongresu podkarpatských Rusínů přijali jsme memorandum, obnovující státnost PR z roku 1938, kdy Rusíni měli mezinárodně uznaný status federativní republiky. Následovala reakce nacionalistických stran Ukrajiny s cílem nás zastrašit (pogromy), ale žádné celostátní noviny dodnes nepublikovaly naše memorandum.

Nechápeme, proč ukrajinská vláda je tak tvrdohlavá. Proč se nepoučila příkladem Moldávie, která přišla o Podněstří, třebaže mohla si je udržet statusem autonomie? Proč se Ukrajina nepoučila příkladem Gruzie, která zešílela a začala bombardovat Jižní Osetínsko a Abcházii? Mohla těmto regiónům nabídnout autonomii, takhle je ztratila. Je to ukázka nerozumnosti totalitních států Gruzie, Moldávie, Ukrajiny. Kde vládnou proamerické režimy, tam končí demokracie.

Jestli do 1. prosince Zakarpatská Oblastní rada neprohlásí národní autonomii Rusínů v rámci Ukrajiny, Rusíni jsou připraveni jednostranně vyhlásit svůj stát."

Aby čtenář nemusel hledat v různých encyklopediích, shrnul jsem historii rusínské autonomie v následujících odstavcích. Pokud chcete něco v nich opravit nebo doplnit, budu rád.

Na Karpatech se Rusíni objevili před víc jak tisíciletím, jsou příbuzní s Pracharváty, neboli Bílými Chorváty (iránský národ ze státu na severu od Černého moře), kteří se poslovanštili a přijali z Byzance křesťanství. Později byli Rusíni okupováni Maďary a jejich vývoj se zpomalil. V Maďarsku samém byli Slovani vystaveni útlaku, neexistovala (a dosud neexistuje) jediná škola se slovenským či rusínským vyučovacím jazykem.

V prosinci 1918 organizovali Rusíni žijící v Americe hlasování, v kterém se většina delegátů vyjádřila za připojení Podkarpatské Rusi k nově vytvořenému Československu. Maďarsko, kterému toto území patřilo, odpovědělo podepsáním konstitučního zákona č. 10 (uznání "autonomie Ruszka Krajna", 21. prosince 1918).

8. května 1919 Centrální Ruská Národní rada v Užhorodu odhlasovala připojení k ČSR, což potvrdila mírová smlouva z 10. září 1919 v Saint-Germain (u Paříže). Češi tam slíbili udělit PR autonomii.

Tu však Češi dlouho odkládali, Rusíni prý politicky nadozráli. Byla zavedena jakási formální autonomie: Guvernér byl z místních obyvatel, zemský prezident byl jmenován Masarykem. Prvním úředním jazykem byla čeština, o druhém se diskutovalo - má to být ruština, ukrajinština či lidová řeč? V zemi žilo též mnoho Židů, Němců a Maďarů. Přišlo tam i 15 tisíc Čechů, vesměs úředníků s rodinami, můj švagr se tam narodil. Vyučovacím jazykem se stala rusínština. Zřízena byla i slovenská, česká, polská, ukrajinská, maďarská, německá, rumunská a cikánská (!) střední škola.

Teprve 2. září 1938 moskvofilové i národovci (ukrajinofilové) se shodli v společné deklaraci a začali vyjednávat sestavení autonomní vlády. Ta byla uznána Prahou 8. října, téměř současně s autonomií Slovenska, tedy až po emigraci E. Beneše. Premiérem se stal lídr rusofilů Andrej Bródy, ve skutečnosti agent Maďarska s krycím jménem Bertalón, dostával snad peníze i z Polska. Po jeho zatčení věrnost ČSR odpřísáhl pro-ukrajinský uniatský duchovní Augustin Vološin (26. října).

22. listopadu 1938 sejm (parlament) vydal konstituční zákon č.328 o plné autonomii země a podle čs. zákona svolal volby na 12. únor 1939, kterých se zúčastnilo 92,5% voličů. Tento zákon pokládají mnozí Rusíni za poslední platný, následkem čehož je dodnes Podkarpatská Rus de jure autonomní republikou československou.

Země musela čelit promaďarské "páté koloně", útokům polských a maďarských teroristů, proto Vološin založil organizaci národní obrany "Karpatská Seč". Čs. armáda sice byla zodpovědna za bezpečnost, ale po Mnichovu byla demoralizovaná a Vološin chtěl jí pomoci. Došlo však i ke střetům s Čechy.

Když se ČSR rozpadalo, Vološin neúspěšně žádal o pomoc Rumunsko, potom pod tlakem Hitlera a v rozporu s ústavou vyhlásil 14. března 1939 "státní nezávislost Karpatské Ukrajiny". Hned poté zemi okupovala maďarská armáda a prezident uprchl do Prahy, kde ho po válce Rusové zatkli.

V Mukačevu, okupovaném postupujícími Rusy, 26. listopadu 1944 pod vlivem tajné policie NKVD byl organizován první sjezd Národních komitétů, žádající připojení k Ukrajině. Po válce, 29. června 1945 podepsal v Moskvě český premiér Fierlinger smlouvu s Molotovem o předání země sovětům. Referendum se nekonalo.

Dodatek 1.12.2008 - Existuje řada blogů tak zvaných "politických Rusínů", které v rusínštině nebo v ruštině informují o situaci (každému, kdo říká, že je Rusín, v Ukrajině automaticky se dává přezdívka „politický Rusín“…). Nejlepší byl snad podkarpatrus.livejournal.com, bohužel za aktivní rusínskou pozici byl suspendován providérem (poznámka z května 2009).Zdroj: http://tnit.fr/cs/c97.htm

Stránka 

Stránka  "podkarpatrus.livejournal.com" je momentálne živá.

JančoO's picture

Prečo usilovať o autonómiu

Prečo usilovať o autonómiu Rusínov ?

Keď podľa Rusínov na Zakarpatskej Ukrajine sa rozhádzalo všetko, čo sa dalo rozhádzať: vyrubujú sa lesy, predávajú pozemky a v oblasti žijúcej populácii nezostane nič.
Na Slovensku je i Poľsku situácia obdobná. V Poľsku pozemky a majetky lacno skúpili vysokí stranický funkcionári a rehabilitácia protiprávne vyhnaných Rusínov - Lemkov s reštitúciou ich majetku sa nekoná. Na Slovensku mám osobné skúsenosti z devastáciou lesov, ktoré sa prejavilo nedávnými povodňami na rieke Topli. Rekultivácie urbárských pasienkov v Snakove robili v družstvu na Javorine Malcov tak, že buldozér mal na celú sezónu prácu a družstvo finančný prínos z devastácie funkčných pastvín, ktoré po rekultivácii vypadali následovne: kamenie vyzberané uprostred pasviny za desiatky generácií bolo nahrnuté naokraj lesa do výšky približne 2 m a vytvorený val zničil hubárské plochy vo vyhlásenej hubárskej oblasti. Pasienky po tomto zásahu boli bez drnu i ornice ponechané na „samoobnovu prírodou“. V dobách súkromného hospodárenia ich obyvateľov uživila poda, teraz v podmienkách samostaného štátu boli jako prví prepustení zo zamestnania a tí šťastnejší museli vycestovať za prácou do zahraničia ako ich dedovia, ktorí museli vycestovať za prácou do amerických baní. Dotácie sú dostupné pre iné regiony , dokonca je limitujúca záhadne stanovená veľkosť obce i keď cieľom EU je poskytovať dotácie k vyrovnávaniu rozdielov medzi regionmi. V emigrácii sme už i pre Čechov len zaostalí Ukrajinci a pred úradmi sa svojich práv nedovoláme a viem o tom svoje i v Čechách z vlastnej skúsenosti. V tejto situácií, keď po nástupe je plat absolventa vysokej školy na úrovni existenčného minima, sa nedá čudovať, že tiež museli odísť za prácou do cudziny. Keď budeme si mocť svoje veci vo svojej domovine spravovať sami, bude se rusínská inteligencia veľmi rýchlo navracať domov a ostatní mimo rusínsku vlasť prispejú tiež rukou k spoločnému dielu. Oproti Ukrajine máme dokonca výhodnejšiu pozíciu, tak prečo sa bojíme o autonomií čo i len diskutovať, veď sme už mali i svoje štátné útvary o ktoré sme prišli nie vlastnou vinou a naviac boli garantované medzinárodnými zmluvami ?
Vo spoločnom štate sme boli štátotvorným národom a po jeho rozpade máme zostať bez vlasti ?
Obete na Dukle československých padlých boli z ¾ našich rusínských synov a pre neznalosť historie našeho starobylého národa obývajúceho podľa najnovších objavov povodnú kolísku vzniku Slovanov – Karpaty a okolie, ktorý se ponechal svoje zvyky i staroslovanský názov všetkých Slovanov – Rus, sme my Rusíni uprostred Europy s početnosťou nad milion obyvateľov na tom horšie, ako primitívné národy na konci světa v Oceánii, kde napríklad má svoj národný štát už stotisícový národ. Autonómia je preto minimum a o čo sme už mali dávno usilovať, keď v civilizovanej Europe, ktorej sme súčasťou je rozsiahlá autonómia samozrejmosťou, ako napríklad v južnom Tyrolsku, oblasti Talianska po prvej svetovej vojne.

Asi nechapete o co tu ide.

Asi nechapete o co tu ide. Sidor (Sojm) & Co su financovane ruskym vladnym fondom RUSKY SVET, riaditel fondu pan Nikonov je byvaly funkcionar KGB a komunistickej strany a zaroven poradca Vladimira Putina. Nikonov sa vyjadruje, ze Rusini nie su, ze su to Rusi, to iste hovori aj Sidor. Pozrite sa preboha na rusku wikipediu, stale su tam konflikty - ruski nacionalisti upravuju clanky o Rusinoch, ze su to Rusi. Pozrite sa na stranky o Rusinoch v rustine: www.otechestvo.org.ua , mrezha atd. Vsade same tvrdenia, ze Rusini = cast velkeho ruskeho naroda, tvrdenia, ze Rusini chcu mat ruske skolstvo. Tak prave o toto ide!

Петро's picture

Ak reagujete na clanok tak

Ak reagujete na clanok tak tam je napisane:
" Na druhej strane dlhoročná ignorácia Rusínov - neuznávanie existencie Rusínov, nezáujem o zabudnutý kraj Podkarpatskej Rusi, ktorý je od Kyjeva tak ďaleko – prináša teraz ukrajinskej vláde svoje ovocie. Toto samozrejme nahráva do kariet Rusom, ktorý snahy Rusínov skryto podporujú. "
Urcite si nerobim iluzie o nedotovanych narodnych buditeloch na plny uvazok ( aj narodny buditel musi z niecoho zit) Smile.
V historii Podkarpatskej Rusi je mozne vytusit ze zaujmove posobenie okolitych statov na Podkarpatskej Rusi a nasledne vzajomne obvinovanie sa politickych vodcov z toho ze su tymito statmi financovany nie je nicim novym:
V roku 1938 ked dala ceskoslovenska vlada suhlas s autonomiou Podkarpatskej Rusi ( pod velkym tlakom po 20 rokoch teda umoznila to co mala Podkarpatska Rus slubene uz v roku 1919) a vznikla prva autonomna vlada, bol za jej prveho predsedu zvoleny A. Brody a jednym z ministrov sa stal S. Fencik. Behom par tyzdnov boli obidvaja zatknuti a usvedceni z toho, ze prvy bol financovany z Budapesti ( ktoremu okrem financnej podpory bol slubeny titul baron v pripade nastolenia madarskej vlady v oblasti) a druhy z polskeho velvyslanectva...
Popieranie existencie Rusinov Slovakmi je z historie zname - Rusini neexistuju su Slováci gréckokatolického vierovyznania...
Pohlad ukrajincov je tiez jasny - Vo svidníckom ukrajinskom muzeu je na dvoch miestach velkym pismom citovany P.J.Safarik ze rusinske narecie je len variantou ukrajinciny...
A sucastnost? Rusinom na Slovensku sa nepaci ze su Ukrajinci na Slovensku umelo vytvarany a dotovany z Ukrajiny...Ukrajinci zase tvrdia ze slovenske rusinske hnutie je umelo drzane Magocsim..obidve strany placu nad nedostatkom financii a s pokorou prijimaju dotacie statu, ktore zvacsa aj tak obidve strany pouziju na neskodnu propagaciu folkloru..viacmenej su vsetci spokojni Smile....O rusinske skolstvo na Slovensku nema nikto zaujem, staci folklor,
Na Podkarpatskej Rusi je situacia ovela tazsia, daleko vzdialena slovensko - rusinskej pohode a pre kazdy majoritny statotvorny narod ovela nebezpecnejsia - tam ziju v Rusini v takom pocte zeby mohli mat aj vlastne skolstvo, politikov, strany, samospravy (nieco podobne ako dnes Madari na Slovensku) a to samozrejme Ukrajincov ohrozuje ( nic nove.. podobnym "hrozbam" sa branila CSR v rokoch 1918 - 1938) a Rusom logicky imponuje...

> Toto samozrejme nahráva

> Toto samozrejme nahráva do kariet Rusom, ktorý snahy Rusínov skryto podporujú

Skryto? Vobec nie. Uplne otvorene. Ale aj oni neuznavaju Rusinov - tvrdia, ze su to "Karpatski Rusi" (dokonca vymysleli aj nazov "Карпатороссия" (size "Karpatske Rusko") pre vychodne Slovensko a Podkarpatsku Rus). V ruskych novinach su same zvasty o "ruskom obyvatelstve vychodneho Slovenska a Podkarpatskej Rusi". Na Slovensku Rusini mozu byt Rusinmi, na Ukrajine - Ukrajinec alebo "Karpatorus" (priserny nazov!!!).

Петро's picture

OK, slovo skryto som z

OK, slovo skryto som z clanku vypustil. Ako som pisal nerobim si iluziu o nezistnosti zaujmov Ruska, ale to som snazil v hore uvedenom komentari vysvetlit dosiroka...Existuje teda podla vas na Podkarpatsku nejake rusinske hnutie ktore haji zaujmy Rusinov a nie Rusov? Alebo sa vsetci Rusini na Ukrajine uz zmierili s tym ze su Ukrajinci? Dakujem za nazor

Asi neexistuje. "Sojm

Asi neexistuje. "Sojm Rusinov" = pravoslavna ruska hracka.
Prevazna vascina obyvatelov si uz mysli, ze su Ukrajinci. Co sa tyka ludi co si to nemyslia, nemaju kam ist. Je len jedina organizacia ktora si mysli, ze Rusini = Rusini a to je Rusinska greckokatolicka cirkev na Ukrajine, lenze ukrajinski Rusini su vacsinou pravoslavni...

Є такий собі клоун на

Є такий собі клоун на Закарпатті - Петро Гецко- котрий ся лиш називат русином - а сам усяде, де лиш може - по-мацкальськи пише! Ганьба Сидуру! КГБшний хнирь!
Слава закарпатської України!

"Presadzovanie autonómie pre

"Presadzovanie autonómie pre Rusínov na Slovensku nie je na programe žiadneho rusínskeho združenia, a ani témou diskusii obyčajných Rusínov." - ne mate ešte rozkaz od Putina?

Петро's picture

Akoze sutaz kto napise vacsiu

Akoze sutaz kto napise vacsiu blbost? Ok, s Volodom si casto a rad telefonujem, bez silnej financnej injekcie z Ruska by ani tento projekt neexistoval giggle

Переклад: Кінцём октобра

Переклад:

Кінцём октобра пробігла медіями вість – Русины на Українї жадають автономію, інакше выголосять самостатность. Делеґаты сполочного фора тзв. Сойму закарпатьскых Русинів і Народной рады запарпатьскых Русинів прияли в Мукачові узнесіня о обновлїню републікы Підкарпатьска Русь, яка выникла 22. новембра 1938. Было інтересне смотрити жыву діскузію і выражаня представителїв офіціалных русиньскых штруктур. Припою і пару моїх доймів і назорів.

В першім рядї, к чому властнї дішло 22. новембра 1938 ? В тот день Народне згромаждїня републікы Чеськословеньской прияло під тиском подїй конштітучный закон о автономії Підкарпатьской Руси. У владнім декретї ся актівовало дїяня підкарпатьской влады і мав быти скликаный сойм Підкарпатьской Руси. Мапа теріторії Підкарпатьской Руси в роках 1919-1939 Головным містом країны ся став Хуст, де Авґустин Волошин установив автономну владу Підкарпатьской Руси. Скоро по 20 роках Чеськословеньско фактічно наповнило установлїня міровой конвенції міджі штатами Догоды і Ракуськом з року 1919 о удїлїню автономії Підкарпатьской Руси в рамках Чеськословеньска. Не годен сперати, же Підкарпатьска Русь зазнала в роках 1919 – 1939 найвекшый розвой в єй історії, але на другім боцї є правда, же штатна чеськословеньска бюрокрація не мала інтерес о наповнїня декларованого удїлїня автономії, подобно як днесь Україна. Інтересным моментом є, же ведучі особности автономного руху были перед 2. світовов войнов силно проукраїньскы орьєнтованы, што досвідчує і снага о заведжіна названя Карпатьска Україна намісто Підкарпатьска Русь. То значіть вспачну позіцію як днесь.

На жаль автономія не тырвала довго. На основі мниховского діктата мало Чеськословеньско одовздати теріторію Підкарпатьской Руси Мадярьску. 14. марца 1939 мадярьскы войска започали обсаджовати теріторію Підкарпатьской Руси. Наслїдовав безнадїйный чін А. Волошина, выголошіня независлости теріторії Підкарпатьска Русь, схвалена была офіціална назва – Карпатьска Україна. Схвалены штатны сімболы декларовали проукраїньску орьєнтацію – штатный язык (українчіна), прапор (синёжовтый україньскый) а штатнов гімнов ся стала україньска народна пісня. Споєнцїв глядав в Румунії, котрый попросив о воєньске обсяджіня країны і зряджіня румуньского протекторату. На тот телеґрам але не пришла одповідь. По тыжднї мадярьска армада теріторію обсяджує автономію в рамках Мадярьска.

Далшым інтересным історічным моментом є, же підкарпатьскы Русины ниґда не боёвали о самостатный штат, все то была автономія в рамках другой державы. Свідчать о тім записы з веджіня розговорів о упорядкованю на землях бывшого Ракусько-Угорьска по ёго роспадї. Представителї підкарпатьскый Русинів собі усвідомлёвали, же про свої інтересы потребують міцного споєнця. Жадали автономный штат в рамках федерації, або чеськословеньской або україньской.

Днешнї намаганя Русинів на Підкарпатьскій Руси годен на основі спомянутых історічных фактів розуміти. Не можеме але перегляднути далшы аспекты того проблему. Україна тыж снила свій сен о самостатній державі стовкы років, веце менше од часїв Київской Руси, а істотнї теперь не замышлять ся того, што так тяжко здобыла теперь вздати. На другім боцї довгорічна іґнорація Русинів, неінтересованя ся о забытый край Підкарпатьской Руси, якый є од Києва так далеко – приносить теперь україньской владї свою овоцину. Тото самособов пасує картам Росіан, котры снагу Русинів підпорують.

Особно собі думам, же автономія Підкарпатьской Руси є в днешнїй добі нещастным нападом а тов самов утопіов як вытворїня властного штату Русинів, пропоїня з Українов є силне і досправдова автономія ся може проявити аж по зачленїню Україны до Европской унії.

Снагы медій о отвотїня діскузій о тій темі в звязаности з Русинами жыючіма на Словеньску пособлять чітательскы притяжливо, але не годен їх назвати інакше, як новинарьсков бублинов. Просаджованя автономії про Русинів на Словеньску не є на проґрамі жадного русиньского здружіня, а ани темов діскузій обычайных Русинів.

Je to všetko pekné, ale čo

Je to všetko pekné, ale čo majú robiť?

Asi je to pravda, že v súčasnej situácii je autonómia zrejme nepriechodná. Neviem, či áno alebo nie, nie som odborník na vnútropolitickú situáciu na Ukrajine.

Ešte raz sa ale pýtam. Čo majú robiť?

Niečo robiť musia keď vidia aká je dnes, po 20 rokoch ignorovania úspešného  referenda o autonómii Zakarpatskej Ukrajiny (78% obyvateľov bolo ZA), situácia, aká je miera ukrajinskej asimilácie a keď si predstavia, že o jednu-dve generácie už bude táto otázka irelevantná pretože už NEBUDE NA PODKARPATSKEJ RUSI RUSÍNOV. Len samí Ukrajinci. A myslím, že sa tu na tomto fóre väčšina z nás zhodne, že by to bola KATASTROFA pre celý rusínsky národ.

Napriek tomu, že nie celkom súhlasím so všetkými postojmi otca Sidora a nepáčia sa mi tie "rozkolnícke" tendencie medzi rusínskymi akčnejšími a umiernenejšími organizáciami (ktoré, podľa môjho názoru, vyplývajú do značnej miery z rozdielnych podmienok v akých žijú Rusíni na Podkarpatsku , Slovensku, alebo napr. v Amerike...) , aj tak si myslím, že sa nedá len tak  so založenými rukami čakať na zánik Rusínstva a uspokojiť sa s omrvinkami (nie len dotácie ale aj práva,...), ktoré nám milostivo odsypú štáty v ktorých žijeme. Pomohla by väčšia ústretovosť z oboch strán. Všetci by si mali uvedomiť, že jedine spolupráca a nie "delenie prútov" povedú ku nejakému pozitívnemu výsledku. Myslím, že veľa rozporov bolo vyvolaných tretími stranami, či už z cirkevných, svetských,alebo čo ja viem akých kruhov, s cieľom oslabiť sebauvedomovacie hnutie a zabrániť potenciálnej jednote Rusínov. Cudzie záujmy nebudem riešiť. Pre nás je podstatný náš cieľ- jednota Rusínov a prirodzený trvaloudržateľný rozvoj národa a jeho kultúry. 

на Українї сітуація досправды

на Українї сітуація досправды гірша, Там біжать кампанї проти Русинам. Іщі бым додав, же радікалове С. Фенцик а А. Броді были в девятьдесятых роках регабілітованы. Што ся тыкать фінанцованя Росіянами, уж єм відїв веце раз писане же Русиньска вікіпедія є фінанцована Росіёв. Што є чістый блуд. Так і з тым фінанцованём Сідора то не мусить быти правда. Кус ся не згодую з Петром. як в повязаности з фінанцованём писав же і будитель мусить з дачого жыти.

Але бодай бы дахто фінанцовав. Бодай бы дахто фінанцовав друкованя русиньскоязычной літературы, ТВ ці радіо. Од того бы ся не требало одмогати.

На позіцію Українцїв проти Русинам доплачаме, бо спокійно могло быти радійко ці маленька телевізія, котру бы сьме были годни смотрити і мы. І література бы ся веце розвивала. Так само даякый історічный інштітут. Бо днесь ся русиньсков тематіков малохто занимать а народы, котры забрали теріторії Русинів выкрадають нашу дїдовизну. Наприклад такый Петер Женюх перекрестив Івана Югасевіча Склярьского на Яна Скларскего а пише о нім як о выходословеньскім зберателёви з Прикрой, прямо з центра Шаріша! А такых прикладів є много.

Я згоден з вами але без помочі штатів де Русины жыють то не піде. Наприклад Словеньско фунґує так, же суть русиньскы орґанізації котры мають зодповідность. Але не є то добра сістема. То бы мав рїшыти рівно штат. Штат бы мав додати колектів одборників, котры бы робили на проґграмі розвоя меншын. Але у нас то остало на здружінях, котры не цїлком компетентно  рїшать нашы проблемы. А так ся стало же цїлком не задзвбали школство ці проєкты як радіо ці ТВ на котры бы ся може і нашли фінанції (подля Рады про высыланя).

Хоснованя меншынового языка бы мало дістати і практічне уплатнїня. Могли бы тому помочі і меншыновы самосправованя як мають в Мадярьску. Веце людей бы тискало дїтей до русиньскых школ бо бы ту была реална потреба хосновати язык.

 

"...бо бы ту была реална

"...бо бы ту была реална потреба хосновати язык."

Presne tak. Bez každodennej praktickej potreby používať jazyk to vedie k zániku jazyka. [   Cítim to aj na sebe. :(   ]

шкода, же таку потребу не

шкода, же таку потребу не чують ай політічны Русины

Zdieľať na Facebooku

Русиньска бісїда - Чет

Русиньска бісїда - Чет

Та што або як?

Drabinka - najkrajšie ľudovky z východu

Здружіня інтеліґенції Русинів Словеньска

Радіо про вшыткых Русинів

Лемківске інтернетове радіо

Вікіпедія в русиньскім языку

Вікіпедія в русиньскім языку

У русиньскій верзії є теперь 2837 статей.

Писаня русиньсков азбуков

Камаратьскы сторінкы

Академія русиньской културы в СР

Rusínsky festival Svidník

Ľudová hudba Ondreja Kandráča

Portál slovenskej ľudovej hudby, Internetový obchod s ľudovou hudbou, vydavateľstvo VideoRohal

ZIRS – sekcia molodi.Rusiny

kaviareň a knihkupectvo

Farnosť Stropkov-Bokša

Rusnaci u Panoniji

Ruska Tube

Rusíni.cz - rusínská iniciativa v ČR

Společnost přátel Podkarpatské Rusi

Выберте собі языкову мутацію

Dneska je ponediľok

16. september 2019


Юліаньскый календарь:

4. cептéмбер 2019

Мапа реґістрованых хоснователїв Holosy.sk

Писаня документів по русиньскы з Openoffice

Писаня русиньсков кіріліцёв в сістемі Windows 7

Як модіфіковати Firefox, жебы контролёвав русиньскый правопис

Posl´idn´i komentar´i

Баннер про вашы сторінкы

Будеме рады як Голосы спропаґуєте на вашых сторінках через рекламный баннер.

Комунітный портал карпатьскых Русинів

Як бы сьте хотїли вычеряти банеры, контактуйте нас.