Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/1420' OR uid > 0) AND sid = 'c59a26d0a2ed3dfdac773ab3c13bea34' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Andy Warhol a Československo (z prezentácie pripravovanej knihy) | Holosy

Andy Warhol a Československo (z prezentácie pripravovanej knihy)

Od 30.1.2009 až do 5.4.2009 prebehla v pražskom Rudolfíne výstava Motion Picture, ktorá predstavila menej známu časť tvorby Andyho Warhola. Expozícia sa snažila návštevníkom priblížiť experimentálne filmy nakrútené Andy Warholom hlavne v 60. rokoch minulého storočia. Viac ako samotná výstava mňa osobne zaujímala prednáška Andy Warhol a Československo, ktorá sa uskutočnila koncom marca v rámci doprovodného programu a od ktorej som už podľa názvu očakával nové informácie o spojitosti Andy Warhola s Československom. Prednášajúcim bol Rudolf Prekop, vedúci ateliéru štúdiové fotografie FAMU, ktorý sa problematike venuje už viac ako 2O rokov a jeho zozbierané materiály by mali vyjsť tohto roku knižne.
Prednáška bola poňatá ako prezentácia pripravovanej knihy. Pri jej zostavovaní autorovi veľmi pomohol synovec A. Warhola - James Warhol a tiež spolupracovník Michal Cihlář.
Prvá časť prednášky, a tiež prvá kapitola pripravovanej knihy, nazvaná Etnografie, stručne vykreslila problematiku a osud karpatských Rusínov, ako etnika z ktorého Warhol rodovo pochádzal. Spomenuté boli základné informácie o osídlení, poukázané na drevené kostolíky a príslušnosť ku gréckokatolíckemu náboženstvu, ktoré podľa autora, predstavuje akési spojítko Východu a Západu.
Ďalšie časti prezentácie sa pomerne podrobne venovali rodine Andy Warhola. Najprv boli spomenuté roky prežité na východe Slovenska. Vysvetlené boli rodinné pomery, zobrazené najstaršie foto rodiny z roku 1908, spomenutá bola svadba Andyho rodičov, ktorá trvala tri dni a tri noci. Ďalej Prekop vykreslil osud rodiny po odchode do USA, kde sa narodil aj Andy Warhol. Poukázané bolo na postavenie Rusínov v USA, ktorí po odchode do USA patrili v medzivojnových rokoch medzi najchudobnejšie triedy ( podľa vyjadrenia Prekopa boli nad nimi aj Černosi a Indiáni), ďalej na kontakty, ktoré Andyho rodičia udržiavali s rodinou, ktorá ostala žiť v Československu. Spomenutý bol list, v ktorom Andyho matka posiela domov „tolar na chliba", ale aj žijúci pribuzní Andyho Warhola a tiež hruška a studňa ako pozostatok z pozemku Andyho rodičov na konci dediny Miková.
V ďalšej časti prednášky sa autor venoval pre neho boľavej téme a to Muzeu Andyho Warhola v Medzilaborciach. Autor sa sám aktívne podieľal pri zakladaní múzea. Múzeum označil ako svoju otvorenú ranu a zdôraznil, že sa obmedzí na základne informácie. Spomenul peripetie pri hľadaní priestoru, nezmyselné až komické preinvestovanie 10 miliónov na prestavbu starej pošty v Medzilaborciach, ktorá nakoniec ako sídlo múzea vôbec neposlúžila ale tiež vypravenie špeciálneho vlaku Warhol Tour z Prahy do Medzilaboriec, v ktorom sa viezla pražská umelecká obec na otvorenie múzea. Pobavenie na prednáške spôsobil záber z otvorenia, kde je zachytený Tony Ducháček z kultovej pražskej undergroundovej skupiny Garage pri sledovaní vystúpenia súboru Železiar.
Ďalším kapitolám knihy, venovaných priateľom a známym Andyho Warhola, hudobníkom a skupinám, ktoré Warhol inšpirovala, ale tiež umelcom v Československu, ktorí sa vyjadrili k jeho odkazu sa Prekop venoval len heslovite. Podobne boli spomenuté aj okolnosti súvisiace so smrťou Andy Warhola.
Posledná časť prednášky bola nazvaná Obrazy/Souvislosti a snahou bolo priblížiť momenty vo Warholovej tvorbe, ktoré sa vo väčšej alebo menšej miere dotykajú životných osudov Andy Warhola a jeho rodiny. Spomenuté boli jeho obrazy zobrazujúce Lenina, rozmiestnenie jadrových elektrárni v ZSSR alebo Sochu Slobody. Prekop spomenul, že Warhol sa každý deň pred odchodom do Factory modlil doma so svojou mamou.
Na záver prednášky autor zhrnul, že podobne ako gréckokatolícke náboženstvo, tak aj tvorbu Warhola vníma ako syntézu Východu a Západu, pričom v diele Andy Warhola táto syntéza vrcholí.
Pre mňa osobne, prednáška mi zopakovala už skôr známe informácie o rodine Andy Warhola, ale priniesla aj niektoré nové zaujimavé poznatky. Čoho som sa však nedočkal a čo som od prednášky hlavne očakával bolo prezentovanie vzťahu samotného Andyho Warhola k svojim koreňom, poukázanie na tieto momenty v jeho tvorbe, ale aj osobnom živote. Prezentované súvislosti podľa môjho názoru nepredstavujú dostatočný základ pre vyslovenie záveru, že tvorba Andy Warhola predstavuje syntézu kultúry Východu a Západu. Východne prvky sú v jeho tvorbe takmer nepostrehnuteľné.

ferrari10's picture

Petre my jak uplny laici

Petre my jak uplny laici nemožeme hvariťi či pôvod AndyWarhola je abo neje naš tomu by ša trebalo venovati faktaspoň 30 rokiv žeby sme perešli postupni calyj joho život.

Петро's picture

Servus, asi mas pravdu,

Servus, asi mas pravdu, Prekop zberal svij material 20 rokiv ...akurat jem v antikvariatu naslo tri knizky o Warholovi, sumni pri sobi ( kazdu za 20 korun) - od B: Chnoupeka, dalej od Ultra violet, a isi jednu sto napisal sam warhol...ta pocitam sobi Smile
ole kotryj popis ti vecej sidit - American s rusinskymi korenami abo Rusin sto zil v Americi? Wink ...my skorej toto persa..

ferrari10's picture

Tak my skorej sidit tota

Tak my skorej sidit tota druha možnosť ale to bz bzlo na dovhšu debatu ,Ale jak rusin soby dumam že tota druha ho ľipše vystihuje.Može sobi poviš že što takyj molodyj 18 ročnij chlopčisko ša mišat do takych vecoh.Ale mi jak rusinovi to nedast ja jem rad že jem rusin a že možu robiti osvetu ja majstrovi ANDYmu WARHOLovi a tak isto i rusinom na slovensku. Smile

Петро's picture

sak fajny...plano by bylo

sak fajny...plano by bylo keby sme sytky mali (a bo musili maty) jeden nazor :X

ferrari10's picture

Petre ked soby z odstupomm

Petre ked soby z odstupomm času čitam toty prispevky tak furt prijdu na dašto nove što jem neznal.A tak isto to je aj u tebe s tyma tvojima 2 otazkami podla mene mat do sebe i jedna i druha a uplni presni by bylo že pravda je deskaj v seredini tych odpovidoch

Ja sobi zas dumam, ze persa

Ja sobi zas dumam, ze persa moznost je pravdivisa, blizse gu realiti, gu pravdi. Bo Warhol sa narodyl v USA, a asi tu nygda nebyl - u nas doma na Rusnakoch, ale pochodzinom a kus sobi dumam, ze i serdcom, svojou pracovitostou, usilovnostou byl RUSNAK.
Takze tak
DoDo Keselica
Kid sha chocete staty clenom The POP ART Clubu AW, napiste tu abo na HOLOSY. Patrik Halaj i ja budeme barz radi

Kid sha chocete staty clenom The POP ART Clubu AW, napiste:
jokes13a13@yahoo.com

Петро's picture

Servus, jak treba vecej

Servus, jak treba vecej zapropagaovaty mozu daty na Holosy banner abo poslite dasto vecej o kluby a vydame clanocok...velo zdaru Evil

ferrari10's picture

Petre tak stranka na nej ša

Petre tak stranka na nej ša pracuje ale asi ša jej budu venovati až cez ľito koli nebude škola ta potim pridame a dame znati veľo zdaru Cool

Petro, VELYKA PODAKA - THX

Petro, VELYKA PODAKA - THX of lot - Velka Vdaka.
Jak raz teperkaj obnovlujeme dijatelnost Klubu AWA, dakujuci superAktyvnomu clenovi Patovi HALAJovi. Yacaqlo to SVOCkou in KK /KezmaroK/.
Teper pravi dvi akciji prypravujeme:
1. FILM o AWA - ContoORANGE nam kupyly VideoKAMERU.
2. VYSTAVA AWA /- OBJEKTY ANDZho WARHOLa v Stropkovskim MsKS /Mestske kult. stred. - kulturak na poschodi/, bude tam mnozstvo sprievodnzch akciji / filmy, videoprogramy, koncert atd.
Virju, a pocitam z tym ze nas pidtrymes a ze pomozes - spropagujes...
Zakla, sja maj suvni

DoDo-vic KeSoVic
nic vic

ferrari10's picture

Petre jak ša hvarit ked

Petre jak ša hvarit ked trimeme pokopy sme neporazitelny a tak dufam i sobi praju že nas budeš podporovati a propagovati naši Akccii s KeSom že sja nam podarit trocha tento svit oživiti a donesti naň novoho svitla

ferrari10's picture

Respektive píšte na maili

Respektive píšte na maili jokes13a13@yahoo.com alebo na mail andy.warhol@centrum.sk

U Labirce u Muzeju Endiho

U Labirce u Muzeju Endiho Warhola najdete knizky " 15 roko slavy" a tam sja docitate sytko pravdive proi muzeum , Warhola...

Mam vazny pochibnosti, ze

Mam vazny pochibnosti, ze Prekop zberav materialy 20 rokiv. Skorej nahrabav materialy tisni po revoluciji u Labirce, využyv Bycka a byv ticho 2O rokiv. Teper iz tynm vysov jak Kolumbus kiby objaviv Ameriku. Poznam kus pozadie toho sytkoho. Podla svidkiv Prekop pobrav neopravneni aj materialy od rodiny Varhola na Slovensku bez ich suhlasu . Poproste sja pana Protivnjaka, predsedu Rusinskoj obrody, jak to bylo. Je manzelom Varholovoj neteri a poznat cilyj problem o Varholovi i muzeju.
Petro

Стачіть кідь прийдете до

Стачіть кідь прийдете до нашого музея Варгола у Лабірце а укажу Вам родный лист Варгола. Немусите ани рокы штудоваті а гледаті факты. Там мате чорне на білім, же быв Русин, покрешченый ґрекокатолик. Суть там ай його хресны родичі і піп, якый го хрестив. “Де фато і де юре“!
Др.Міхал Бицко, Філ.Д.

Mij pohľad je takyj, že

Mij pohľad je takyj, že choc by Andy Warhol maľuval lem Papuanciv i tak joho osobnosť jak svitovoho umelca by mala byti pro nas Rusiniv dostatočnym dovodom, žeby zme sja holosili jak narod z kotroho pochodžajut rodinny koreňi i po otcovi i po mami. A je dobri i spravni, že Rusiny sja holosjať k Worholovi. Podľa mene Warhol je už AMERIČAN Z RUSIŇSKYMA KOREŇAMI. Ale zato, že zo svojov mamov bisidoval po rusiňsky (bo po anglicky ona neznala) je dalšym argumentom toho, že vin sobi musil usvidomľovati svij rusiňskyj koriň. Danijil.

Петро's picture

mate pravdu...Chnoupek vo

mate pravdu...Chnoupek vo svojej bars fajny napisanej knizocky Andy pise ze andy sja molil aj dohvarjal s mamou po rusnacky...ale je zas pravda ze nikda novinarom a velo raz s nima sja dohvarjal nepovil ze je Rusnak...aspon ja jem dasto take nikde nenasol.

Добрый день, хотів бым

Добрый день, хотів бым повісті, же Рудо Прекоп быв коло закладаня музея Варгола, але не є його закладательом. Музеум заложылі люді Русины. Гей, быв ім то я, што вышов ім думков заложыті музеум а робів ім шаытко, жебы то вышло, але без помочі Бога, Джона Варгола..., бым ім сам ніч недоказав. Чом ся так Прекоп заховав у своїй книжкі, же ня неспомянув,най просить свою совість. Мене то ани немерзить, але суть люди, якы собі добрі памятають , як то было. Єден із них є ай Йожко Кеселіца, якый мі поміг далеко вецей , як Прекоп а под., а ніхто го неспомінать. Я му зато лем дякію, што шытко про пропаґацію Варгола робить а зробив.
Покы іде о Б.Хньоупка, книжку познам, сполупрацовав ім на ній і писав рецензійу на ню на пожаданя автора. Варголом ся заоберам од року сідмесіатого третього минуло століття а то назначіть, же уж у часі, кідь Прекоп ходів ші лем до школкы. Хтось спомянув нашу кнужку “ Петнасть роков славы“, є то добра книжка, є на продай у музею а там є ціла правда о Варголові і музею.
Невірьте сомаринам, же Варгол нікдай неповів о собі, же є Русин. Прекоп до свойой книжкы дав , што узнав за добре, але вельо матеріалів мав од мене. Я мам десяткы розговорів із родинов і блізкыма Варгола, докінце і на відео награтый документ де ся Павло Варгола, брат Ендіго молить “Отце наш“ по нашому. Нечекайте од Словака, же буде пропаґоваті Варгола як Русіна, але роздам сі о Варголовых коріньох не лем із Прекопом, але ай будь якым професором уміня. Я мам арґументы із першой рукы а не од когось через когось.
Покы бы дахто хотів чітаті добру і правдіву кнужку-біоґрафію про Варгола одпоручам кнужку од Дейвіда Боурдона “ВАРГОЛ“. Сам ім выдав три книжкы де ся заоберам ай Варголом - НЕБОЙТЕ СА ВАРГОЛА ПОСТМОДЕРНА НЕГРІЗІЕ, НОЧНЕ ДІАЛОҐЫ С ЕНДІМ а ОД ПОП АРТУ ПО СУЧАСНОСТЬ.
На конець: ВАРГОЛ ІЗ МАМОВ БІСІДУВАВ ЛЕМ ПО РУСИНСЬКЫ , БО МАТІ НЕЗНАЛА ІНШУ БІСІДУ. Учів ю по анґлійскы, але недарило ся то.У тім мать небіжчік Хньоупек правду. Но нечудійте ся , кідь занедовго выйде дальша книжка про Варгола од діскутабілного “зналца“ уміня і Варгола істого пана Штадтрукера, якый ся до жывотопісця Варгола номіновав сам. Але днесь уж аі коза може быті ведуца господарського двору на “єерде“. Хто скорей, тот мать “правду“!
Др.Міхал Бицко, Філ.Д.

Петро's picture

Dakuju sumny sytkym za

Dakuju sumny sytkym za nazor, jem rad ze kolo toho sja kus zrobila diskusia a jem sja doznal aj nazor dalsych ludi.
Perse sto musju napisaty, moze kus nejasno jem v jem clanocku napisal a nechcu panovi Prekopovi zrobity krivdu. Prekop toto knizku len planuje vydaty a ja jem ju ani nevidil ta neznam sto tam presni je popisane. Ne prednasky vin zaprezentuval len osnovu sto v knizky bude. To ze mat Warhol rusinskych predkiv a ze Bycko zakladal muzeum v Labirci to tam povil a aj predstavil historiu a osud Rusiniv. Pravdou je i to ze povil ze muzeum je pro noho furt otvorena rana, com to ja uz neznam a jem sja ani neprosil. Dumam, ze pre tych sto nic o Warholovi neznajut to nebyla plana prednaska. Moze byl kus problem u mene ze skoro sytko sto hvaril jem uz cul a cekal jem sja doznam vece novoho.
To ze mal Warhol predkiv Rusiniv a na tej bazy mozeme hvariti ze je narodnosti rusinskej s tym nemam problem suhlasiti (potim sto ste mi tu popisali a peresvidcili na). Sto sja mi tazse hledat je dajake pojitka ale ne na rodovej linii ale na linii kulturnej. Dajakyj odkaz ku rodovym korinom v joho tvorby ( jedno jem sja akurat docital ze planoval robiti dasto s ikonami).
A dalse sto sja mi tazko hledat je zas opacni - zeby ( krome muzea a moze tiz kus cumzbagera a insi Kesovi exhibicii) sja Rusnaci prihlasili ku Warholovi aj inakse jak formalni. Zeby vznikli a mali aj podporu dajaky experimenty a la warhol. Wink

ferrari10's picture

Petre to neje take lehke ša

Petre to neje take lehke ša ku WARHOLovi hlasiti pretože što pidu po ulici a budu vryskati že ja jem zastanca WARHOLa? Trebalo by zrobity dajake združyňa AW. Kde by ša združovaly ľude a mali stričenia a besidu.Dufam že ša nam s KESOm podarit znovuzrodity THE ANDY WARHOL Pop Art club. Lem trebalo by molodych perespektivnych ľudi trebarz v mojim viku što majut snahu ša od WARHOLa veľo učiti a študovati ho. Teľo asi s mojej strany Wink

Петро's picture

Servus, rozumju a trimu

Servus, rozumju a trimu palci Wink

Ahoj Petro, dneski to beru

Ahoj Petro,

dneski to beru zarjadom, bo Mixal Bycko mi povil, ze tu pysal, ta citam a ohlasy - holosy /dufam, ze sja neurazys/ sut pomaly interesnisy jak sut /podstata/ clanku.
Gu tomu, zeby zme sa holosyli /na HOLOSOX HOLOSYLY/ gu Warholovi, podla mene, netreba zadny kulturny ani insy pojitka, spojitosti, mostyky abo sto. Holyj fakt, ze Warghol byl Rusnak - nas colovik a byl to svitovyj genius, kotroho fakt uznavat cilyj svit a platyt za joho tvorbu cim dalej vecej hrosy nemat obdobu!!! Nepotrebuje komentar a vysvitlina. Slovaci takoho nemajut a mnohy velyky narody by sa ho chopyly a daleko vecej vyuzyli na svoju vlasnu propagaciju!
kamarat - spoluziak zo ZS Ivo P. mi po rokoch raz povil: "Warhol je Rusynskyj boh!" Tot clovek, pokyl sa neruhal, tak mal velyku pravdu! Bylo to uz pered asi 7-10 rokami a vin asi znal abo tusyl, sto tverdyt, bo zyl v ameriky desiatky rokiv... Vin sam je Rusnak zo Svydnyka.
Ale sto sa tykat spojitosti, dali by sa najty, no neduma, zeby zminyli napr. mij vztah gu Warholovi. Znamyj je fakt, kotryj peresadzuje nelen najvaksyj odbornyk na warhola nelem na Slovensku - Dr. Bycko ale i dalsy. A to je, ze na warholovych portretoch je neutralne tzn. nekonkretne, abstraktne pozadie - backgroud. A to je spojivo z ikonami, bo na sytkych svjatych obrazoch neje pozadie - bo sytko je v nebi - sto je dakde nygde /nowhere/. A tym Warhol robyl IKONIZACIU, robyl z ludy hvizdy - SUPERSTARS /to je nym oblubene slovo.../ Zveksuval, zvecnuval zbozstuval ludy. Vin sam byl MEGASTAR!
Raymon Herbenick, Americkyj Rusyn napysal knihu CARPATHO RUSYN INFLURENCE ON WARHOL ART VPLYV RUSINSTVA NA TVORBU/UMENIE A: WARHOLA /abo creation... na Ineti najdes/. Mam totu knihu doma.
hladat a nachodzat velo suvislosi...
Moze az prilis velo a umelo...
Ale Warholovo Rusynstvo sa musylo deski chkazaty, i pretavene, zminene, dakde urciti vyslo na poverch...
dodo keso keselica

Ahoj Myxal, dakuju, ze jes

Ahoj Myxal,

dakuju, ze jes napysal pravdu a spomjanul i mene.

Gu warholovomu pochodzinu uz lem tiko, ze cesi persy kricali, ze Warhol byl Rusin kus skodoradostni, bo sa tisyli, ze nebyl uz vecej Cech, jak sa dovtodi pysalo ta mali radost, ze uz nebude Slovak, cim sa zas hordyli Slovaci...

Ale svotovy to jes americki warholovy zivotopisci spravni uvadzajut warholiv Rusynskyj povod, a kid jem byl na otvorinu The Andy Warhol museum, v Pittsburghu, Pennsylvania, USA, specialnyj crazy date pjatnicu 13toho maja 1994 tam mam nakameruvane i nafocene, ze v tim muzeu je vygravirovane do kovu velykyma bukvami warholove pochodina: "CARPATHO-RUSYN"!

A DNES UZ normalny, rozumny, problematiky a veciznaly zurnalisti pysut pravdu: "Warhol bol America, povodom Rusin zo Slovenska."

J.keselica

ferrari10's picture

Lemže ANDY hvaril že Som

Lemže ANDY hvaril že Som odnikiaľ o čim hvarit aj film v kotrym hrav KeCo I AM FROM NOWHERE.

Ahoj Pato, AWA=AndreW

Ahoj Pato,

AWA=AndreW WarholA

AWA mystifikuval.Citaj:

Reporter: "Where do you com from?" "Skadi pochodzate/skadi ste?"
AWA: "I am from nowhere" "Jem znykadi"

druhyj raz:
Reporter: "Where do you com from?" "Skadi pochodzate/skadi ste?"
AWA: "Why you dont make it up?" "Com si to nevydumate/com si dasto sami nevydumate?"

To je vlastni dalsyj dovod, com warhol nykomu nehovoryl svij povod, korina, poxodzina.
1. Zato, ze sam porjadni neznal a nerozumyl tomu, bo na mapi svita neje Rusynland - Rusinsko, mama tyz asi neznal mu to vysvitlyty, nebyla to vedkyna - dodneski sja Rusyne hadajut, ci sut Ukrajinci abo abo samobytny Rusyny... warhol znal, ze je to na pomedzi Ukrajiny /bo Rusynskyj jazyk je najblyzse gu ukrajinsk./ Polska - geograficky je mikova blizko Polska a SWlovenska, na teritoriji kotroho je mikova... A to je presni: "In the middle of the nowhere" - v seredyni nicoho... NOWHERE - nygde!
2. Rusyny majut slabe samousvidomlina - mame velo men: karpatoRosy, Rusin-Ukrajinec, Rusnak, Rusyn, Ruthen, Ruthenius, ale ani jednu oficialnu, na kotri by zme sa zhodli sytky...
Namisto PO RUSYNSKY/po rusnacky pouzyvame: "PO NASOMU"
To je strasne! Bo napr. jak madari bisidujut, ta cujes Modor, Modor=MAGYAR barz velo raz ...
Rusyne sut rozdileny religijou: pravoslavny i greckokatolici i tym, ze zme z ukrajincami jeden narod abo zme identicny Rusyny...
Mgr. DoDo RusnaKeselica

ferrari10's picture

A zas znam dašto što jem do

A zas znam dašto što jem do teper neznal Smile

I ja sa furt ucu... "Cilyj

I ja sa furt ucu...
"Cilyj zyvot sa ucime i tak hlupy pomreme..."

kamarat mal isi jedno dobre Rusynske prislivja:

"CHkoda do cHkoly xodyty - himno vartat" /x citaj CH, a Ch cHitaj jak v slovi cHitaj/

Jk

Kid daxto vykrikuje: SOM

Kid daxto vykrikuje: SOM SLOVAK, spoza plota som Jaaaanosiiiik spm, to isti na 100% neznacit, ze je Slovak, vid Slota, moze je to Rusnak, bo Slota je prinajmensim vychodoslovjanske meno, moze Ukrajinske, abo i Rusynske. U Svydnyku je MUDr. Slota, moze byty, ze sut i rodyna. Pravyj Slovak nepovist Do tankox!!! /na Budapest.../, lem vychodnar /abo Rusnak/.
Tym xocu povisty, ze Warhol zato, ze o tim nigda nehovoryl, neznacit isi, ze nebyl Rusnak... Lem z tym neisol nabuben!
Fakty nepustat: 1. Dodnes v Mikovi zyjut takmer vylucni Rusnaci
2. dopysy - pisma joho mamy sut po rusynsky - corne /abo modre/ na bilim, xoc ne azbukou ale latinkou
3. spivanky, sto na LP platni spivat warholova mama Ula Varcholova Zavacka - Julia Warhola
4. Warholiv brat - John Warhola dodnes bisiduje po RUSYNSKY! Po slovensky neznat!
Na otvorinu MMUAW v Medzilab., kotre bylo i v Slov. TV povil po RUSYNsky: "Podakuvaju sytkym, sto toty obrazy dali do mamovoj krajiny..." Xoc vydys, ze sklonuvana uz neje OK... roky in US sut roky...
Mgr. J. Keselica, president
The AW POP ART CLUB - stan sa clenom klubu!
jokes13a13@yahoo.com

Lem by nja zaujimalo com to

Lem by nja zaujimalo com to mi neznamyj Prekop nespomjanuv Michal Bycvka, kotryj pro Ceskoslovensko Warhola objaviv. Zeby to byv naschval, ze najvaksoho Rusnaka na sviti neobjaviv Rusnak Michal Bycko, ale Slovak Rudo Prekop kotryj sja kolo Michala Bycka motova kid Bycko zakladav muzeum? Byv im kolo sytko od zacatku jak sja rodiv Warhol i muzeum na Slovensku a meno Prekop mi nic nehvarit. Lem zjas sme sja peresvidcili, jak nasu smetanku idjt cudzi lem , zeby nebylo na sviti pravdive, ze Rusiny dokazut i take , jake dokazav Michal Bycko. Najti svitovoho umelca a zalozyti mu muzeum. Na misce Ruda Prekopa by im sja zadumav sam nad sobov. /Petro Fecura

Ahoj Petro, i Ty xlope mas

Ahoj Petro,

i Ty xlope mas velyku pravdu, bo Rudo Prekop /kosickyj fotograf/, kotryj si chotil a isi dalej sa asi i uspisni snazyt si postavyty karieru nelem na Byckovi a Warholovi, ale vin sja lem motal kolo Michala Cihlara, jak tot spolu z Byckom robyl design muzea AW... tazko povisti, ci je to parazitizmus a prizivnictvo abo ne...
Tyz jem byl od zacatku pri tim, virju, ze si na na pamjatas, znam, ze paru rokiv i Ty jes byl director muzea /abo sa mylu?/
pravdou urciti je, ze druhy lude sa snazyt zrobyty karieru na roboti insych... a isti chotat pererobyty a perefarbyty warholiv povod a tverdat, ze nebyl Rusyn, ale slovak, Cech, Polak, Ukrajinec, dokince Madar /bo za AustroUhorska rodyce odysli do USA.../ i tak dali atd. atp....
Poznam i takych, kotry zarobyly slusny hrosy na tim, ze Rusyniv objavovali pro Europu /Focus on Rusyns, Copenhagen, Dansko1997/, sto je sice zasluzna cinnost, no mame dostatok sposobnych nasych Rusnakiv, kotry znajut i jazyky i majut schopnosti, zeby zme sa sami mohli predstavyty a chkazyty...
dodo keselica

Сугласю із Вамі. Америчан

Сугласю із Вамі. Америчан не є народность, але обчанство. Варгол быв Русин, обчан США. Тото є алфа і омеґа шыткого. Знате собі представиті, жебы быв Поляк, што бы му уж у Польську поставили од вдякы? Або Жыд, Німець...? Зато каждый псеудоарґумент і похібність про Варгола Русуна є лем завість іншых!!! Обама є Америчан, але не білох, є Афричан, або по новшому Афроамеричан. Не знам , як бы збучало кібы сьме Варгола назвали “ Русноамеричан“ а под.Просто є Русин америцького обчанства так, як діти нашый теперішніх людей, што ся днесь родять у Америці ,де нашы люди пішли перед пар роками за роботов. Шытко ся опакує.
Др.Міхал Бицко, Філ.Д.

Ahoj Myxal, mas uplnu

Ahoj Myxal,
mas uplnu pravdu.
Warhol byl Rusnak, abo presnise American /= Amerikan i Americhan/ z nasyma Europskyma Rusynskyma korinami - pochodzinom - POVODom. DOVODom toho, ze nam ho chotat vkrasty je i to, ze sa malo pryznavame gu RUSYNstvu...
Najhordisy sut ZYDE - JEWS - HEBREJI, oni jedyny majut nazvu naopak: bo v U$A sut AfroAmerican, CARPATHO-RUSYN AMERICAN /=ta to zme my Rusnaci, tak nas i sebe nazyvajut Americky Rusyne - Rusnaci/, ale len zyde sut
American Jew - to znacit,
ze toty persy narody/narodnostny mensiny/national minorities sut AMERICANE! Primarni, na persim misci sut Americane a az sekundarni - na 2. misci sut prislusnykami insoho narodu/nar.mens.
Ale ZYDY pravi naopak, sut v persim rjadi ZYDY a mense holovne je to, ze sut to amerycky zydy...
Oni sut moze i najhordisyj /ale i tazko skusanyj/ narod svita /ci az po Madaroch a Cechoch?.../
DoDo Keselica

Ahoj Danijil, tak jes to

Ahoj Danijil,
tak jes to suvni napysal, ze ani ja bym to lipse, krajse a spravnise nenapysal a warholovi sa venuju vyse 20 rokiv...
Moze choc-chto sobi podumal, ze to ja pysal a ne Ty. /Probac, ze Ti TYkam/

Mgr. Jozef Keselica, bezni zvanyj KeSo
The Andy Warhol Pop Art Club, Svydnyk
PS
to je zaroven pozvanka pro Tebe Danijil za clena nasoho klubu, jak i pro sytkych zaujemciv o AW, Pop Art a moderne vytvarne umina. Podotykam: neplatat sja zadny clensky poplatky. It is for free. jk

Andy W. (Garage) Hej Andy,

Andy W. (Garage)

Hej Andy, kdes tak dlouho byl
víc srandy že sis neužil
prej včera ti tvý tance šly
seš vlastně jenom romantik.

Máš možná moc energie
tak brzdi, nebo daruj krev
ji nacpi do svý lednice
pak někdy zas natankuješ.

Nikdo vlastně neví, kde co má
a co v další chvíli udělá
nikdo vlastně neví, kde co je
jestli černý, bílý nebo ne.

Jó, draku, stojíš u mejch vrat
skyman nemá perskej problém
seš chudej, žádná celebrita
tak honem, do pekla se vejdem.

Už není čas se zpátky dát
na domy černý prapory
tak, Andy, už ti sbohem dám
ať žije Coca-cola company.

Zdieľať na Facebooku

Русиньска бісїда - Чет

Русиньска бісїда - Чет

Та што або як?

Drabinka - najkrajšie ľudovky z východu

Здружіня інтеліґенції Русинів Словеньска

Радіо про вшыткых Русинів

Лемківске інтернетове радіо

Вікіпедія в русиньскім языку

Вікіпедія в русиньскім языку

У русиньскій верзії є теперь 2837 статей.

Писаня русиньсков азбуков

Камаратьскы сторінкы

Академія русиньской културы в СР

Rusínsky festival Svidník

Ľudová hudba Ondreja Kandráča

Portál slovenskej ľudovej hudby, Internetový obchod s ľudovou hudbou, vydavateľstvo VideoRohal

ZIRS – sekcia molodi.Rusiny

kaviareň a knihkupectvo

Farnosť Stropkov-Bokša

Rusnaci u Panoniji

Ruska Tube

Rusíni.cz - rusínská iniciativa v ČR

Společnost přátel Podkarpatské Rusi

Выберте собі языкову мутацію

Dneska je ponediľok

16. september 2019


Юліаньскый календарь:

4. cептéмбер 2019

Мапа реґістрованых хоснователїв Holosy.sk

Писаня документів по русиньскы з Openoffice

Писаня русиньсков кіріліцёв в сістемі Windows 7

Як модіфіковати Firefox, жебы контролёвав русиньскый правопис

Posl´idn´i komentar´i

Баннер про вашы сторінкы

Будеме рады як Голосы спропаґуєте на вашых сторінках через рекламный баннер.

Комунітный портал карпатьскых Русинів

Як бы сьте хотїли вычеряти банеры, контактуйте нас.