Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/888' OR uid > 0) AND sid = 'd547faa091f758fdc643ad3675a26916' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
The Ukrainians - ukrajinské ľudové piesne v rockovom formáte | Holosy

The Ukrainians - ukrajinské ľudové piesne v rockovom formáte

Myslím že, anglickú folk - rockovú kapelu The Ukrainians hrajúcu ukrajinskú hudbu v divokom rýchlom prevedení pozná na území Slovensku pomerne málo ľudí. Vo Svidníku je však kapela známa a obľúbená a má tam aj svojich skalných fanúšikov. Škoda len, že pokus o spojenie ich poľského turné s vystúpením vo Svidníku nebol, kvôli vysokým finančným nárokom kapely, úspešný. Ak sa nájde niekto, kto bude ochotný sponzorsky podporiť ich koncert , nech sa ozve na kontaktný mail Holosy.sk Smile...

The Ukrainians vznikli z The Wedding Present, indies projektu v 80.rokoch. Kapela, v ktorej hral Peter Solowka sa rozhodla nahrať niekoľko ukrajinských skladieb pre BBC's John Peel Show. Ten prizval k nahrávaniu “Legendárneho Lena Ligginsa”, ktorý nielenže pekne spieval, hral škrípavo ako autentický dedinský huslista, ale ešte k tomu aj študoval slovanskú lingvistiku. Skupina teda spravila prvú nahrávku, ktorá bola potom často vysielaná. Na prosbu Johna Peela uskutočnil sa ďalšia session a zúčastnil sa jej aj mandolinista Roman Remeynes.
Vzniklo niekoľko skladieb a tej súvislosti sa objavil nápad vydať ich. Tak vzniklo album Ukrainski Vistupi V Johna Peela. Napriek tomu, že jeho vydanie bolo podporené len 8 dňovým turné vo V. Británii, predalo sa 70 000 kusov v celom svete.
Utvrdený faktom, že svet potrebuje viac rýchlej a divokej ukrajinskej muziky Peter, Len a Romen vytvorili The Ukrainians. Peter a Len napísali ich prvý song v ukrajinčine Oi Divchino. Spoločne s Romanom sa v októbri 1990 vydali na Ukrajinu natočiť k nej videoklip. Klip bol natáčaný v skanzene Múzea Ľudovej Kultúry v Kyjeva a bol to prvý videoklip natočený na Východe kapelou zo Západu.
Medzitým kapela pripravila skladby na prvý regulárny album The Ukrainians. 5 skladieb bolo z repertoáru The Wedding Present, ostatné boli novinky. Song Oi divchino sa stal titulnou skadlbou prvého singlu. New Musical Express označil ho za single týždňa. Prvý album vyformoval The Ukrainians ako jediného vážneho predstaviteľa hudobného smeru spájajúceho tradičný ukrajinský folklór s modernou rockovou hudbou. Album bol kladne hodnotený recenzentmi vo V. Británii. Kapela získala pozvánky na koncerty a festivaly po celej Európe. Správa o The Ukrainians sa dostala do USA, odkiaľ prišla ponuka nahrať 30 sekundovu reklamu pre Nike. Reklama bola vysielaná na MTV, Channel 4, ITV, Sky Sports a ďalších TV staniciach po celom svete.
Na začiatku 1993 skupina vydala Pisni Iz The Smith – EP so štyrmi coverziami z repertoáru The Smith.
O mesiac neskôr vyšiel album Vorony s 12 novými, emociálne náladovými skladbami dueta Solowka/Liggins a optimistická verzia Venus In Furs od Velvet Underground. Album sa postaral o popularitu The Ukrainians v celej Európe. Počas promoturné v roku 1993 skupina zahrala okolo 110 koncertov v celej Európe – od Leona v západnom Španielsku po Charkov na východe Ukrajiny, vrátane takých festivalov ako je Glastonbury alebo Womad v Anglicku. V auguste 1993 na základe pozvania Ministerstva Kultúry Ukrajiny sa uskutočnil ich prvé ukrajinské turné.
V roku 1993 bola v Nemecku vydaná limitovaná edícia albumu zložená z koncertných nahrávok. Celý zisk bol venovaný na programy starostlivosti o bezdomovcov.
V roku 1994 bol vydaný tretí album skupiny s názvom Kultura. Inšpirovaný bol cestou po Ukrajine a skúsenosťami tam získanými. V skladbe Polityka sa poukazuje na neutešenú politickú situácia na Ukrajine, v období vzniku skladby, kde skupina politických manipulátorov vykorisťuje naivitu a nevedomosť obyvateľov. V skladbe UkrainAmerica zas zaznieva varovanie pred nadnárodnými korporáciami a hrozba bezmyšlienkovitého preberania západných konzumných módov bytia. Vďaka tomuto albumu získali The Ukrainians mnoho nových fanúšikov hlavne v Poĺsku a tiež v USA a v Kanade.
Po vyčerpávajúcich dvoch rokoch obmedzila skupina svoje vystúpenia. V roku 1996 , pri príležitosti 10 výročia černobyľskej katastrofy, spravili ešte turné v Kanade a Nemecku, na ktorom bola predstavená limitovaná edícia singla Radioactivity s cover verziou kapely Kraftwerk. Zisk bol venovaný nadácii Deti Černobyľa. O rok neskôr spravili ešte turné v Poľsku, ktoré bolo ich posledným.
V roku 1998 bola vydaná limitovaná verzia singla Prince EP zo štyrmi verziami skladieb od Prince.
Roky 1999 – 2001 bol časom stagnácie spôsobený osobnými problémami, ale aj zmluvnými problémami s materskou vydavateľskou firmou. V roku 2000 Len a Peter založili vlastnú vydavateľskú firmu Zirka records. Prvým vydavateľsým počinom bol live album Drink to my horse, tvorenými koncertnými nahrávkami z rokov 1989 – 1994.
Prebudenie nastáva koncom roku 2002, keď vychádza nový štúdiový album The Ukrainians Respublika. Popri upravených tradičných ukrajinských piesňach sa na albume nachádzajú aj dve cover verzie piesni od kapely Sex Pistols.
Posledný výberový album Istoriya - The Best Of The Ukrainians vyšiel v apríli 2004.

Pozri súvisiace články: 
Zdieľať na Facebooku

Русиньска бісїда - Чет

Русиньска бісїда - Чет

Та што або як?

Drabinka - najkrajšie ľudovky z východu

Здружіня інтеліґенції Русинів Словеньска

Радіо про вшыткых Русинів

Лемківске інтернетове радіо

Вікіпедія в русиньскім языку

Вікіпедія в русиньскім языку

У русиньскій верзії є теперь 2837 статей.

Писаня русиньсков азбуков

Камаратьскы сторінкы

Академія русиньской културы в СР

Rusínsky festival Svidník

Ľudová hudba Ondreja Kandráča

Portál slovenskej ľudovej hudby, Internetový obchod s ľudovou hudbou, vydavateľstvo VideoRohal

ZIRS – sekcia molodi.Rusiny

kaviareň a knihkupectvo

Farnosť Stropkov-Bokša

Rusnaci u Panoniji

Ruska Tube

Rusíni.cz - rusínská iniciativa v ČR

Společnost přátel Podkarpatské Rusi

Выберте собі языкову мутацію

Dneska je vіvtorok

23. jul 2019


Юліаньскый календарь:

10.юл 2019

Мапа реґістрованых хоснователїв Holosy.sk

Писаня документів по русиньскы з Openoffice

Писаня русиньсков кіріліцёв в сістемі Windows 7

Як модіфіковати Firefox, жебы контролёвав русиньскый правопис

Posl´idn´i komentar´i

Баннер про вашы сторінкы

Будеме рады як Голосы спропаґуєте на вашых сторінках через рекламный баннер.

Комунітный портал карпатьскых Русинів

Як бы сьте хотїли вычеряти банеры, контактуйте нас.