Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/4174' OR uid > 0) AND sid = 'a2d5643128b5671fd773bc44be598d22' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
FS BARVINOK na medzinárodnom festivale v BIELORUSKU | Holosy

FS BARVINOK na medzinárodnom festivale v BIELORUSKU

Folklórny súbor Barvinok z Kamienky sa v dňoch 26. júna až 1. júla zúčastnil medzinárodného festivalu umeleckej tvorivosti „VIENOK DRUŽBY“ v meste Bobrujsk v Bielorusku. Išlo o veľkolepé podujatie, na ktorom bralo účasť 37 zoskupení z 18-stich krajín sveta – Azerbajdžan, Belgicko, Bielorusko, Čierna Hora, Estónsko, Francúzsko, Gruzínsko, Izrael, Kazachstan, Kirgizsko, Lotyšsko, Nemecko, Slovensko, Rumunsko, Rusko, Turecko, Ukrajina a Venezuela.

Od príchodu do viac ako dvestotisícového mesta mal kolektív Barvinok bohatý program. Na úvod FS Barvinok odovzdal organizátorom živý veniec spletený z rastlín kamienskej prírody (tis, zimozeleň, jačmeň), vyzdobený kvetmi a tiež symbolom súboru Barvinok. Neskôr členovia súboru reprezentovali obec a ľubovniansky región na podujatí „Večer priateľstva“, kde boli prezentované jedlá jednotlivých regiónov, odkiaľ súbory prišli. Na našom stole nechýbal domáci chlieb so soľou, bryndza, pečené buchty, kysnuté koláče, či pražená kapusta, kamiensky knyš, bravčová masť s cibuľou, domáca slaninka a klobása, ale aj alkoholické nápoje z výroby firmy Gas Familia a prírodné minerálne vody z Kamienky. Stôl FS Barvinok patril medzi najbohatšie, aj keď veľmi zaujímavé stoly mali pripravené aj kolektívy zo Zakarpatskej Ukrajiny, z Ruska, Bieloruska a tiež z Nemecka. Počas večera sa účastníci festivalu bližšie zoznámili a obdivovali bohatstvo jednotlivých kultúr.
Druhý deň festivalu patril vystúpeniam vo výrobných podnikoch. FS Barvinok sa predstavil vo veľkej pekárni a jeho symbolické vystúpenie o spracovávaní obilia sledovalo množstvo zamestnancov. Na záver kolektív dostal od vedenia podniku krásne vyzdobený pečený chlieb a putoval na hlavný program dňa – oficiálne otvorenie festivalu.
Spomínané oficiálne otvorenie sa konalo v hokejovej aréne Bobrujsk aréne, v ktorej sa budúci rok uskutočnia Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Zaplnený hokejový stánok sledoval úžasné predstavenie ľudovej tvorivosti a talentu podporené modernou technikou a rôznymi efektmi. Pod vejúcou slovenskou zástavou sa pred množstvom divákov predstavil aj FS Barvinok, ktorý prezentoval rusínsku hudbu, piesne a tance. Podľa slov mnohých členov súboru to bol jeden neopakovateľný večer, ktorý človek zažije len pár krát za svoj život.
Prezentácia Slovenska a rusínskej kultúry pokračovala aj v ďalších dňoch. Najprv v multinárodnom sprievode mestom, neskôr vystúpením na hlavnom námestí Lenina a na záver aj na záverečnom ceremoniáli v Bobrujsk aréne.
Zástupcovia súboru boli prijatí vedením mesta a predstaviteľmi vlády, tiež sa prezentovali na tlačovej konferencii, boli účastní pietneho aktu a na jedno z vystúpení prišiel súbor pozdraviť aj tajomník Veľvyslanectva SR v Bielorusku Ľuboš Michalička. Možno konštatovať, že aj napriek mnohým negatívnym správam z médií, je Bielorusko jednou modernou a zaujímavou krajinou, od ktorej by sme sa mohli ešte mnoho učiť. Ako sa hovorí, lepšie raz vidieť ako sto krát počuť. Rozlúčka so sprievodkyňami súboru bola dojemná a tak členovia FS Barvinok ešte dlho budú spomínať na prekrásny medzinárodný folklórny festival.
Poďakovanie za pomoc pri realizácií zájazdu patrí najmä poslancom Prešovského samosprávneho kraja Ivanovi Hoptovi a Petrovi Sokolovi a tiež starostovi obce Kamienka Jurajovi Jedinákovi.

Zdieľať na Facebooku

Русиньска бісїда - Чет

Русиньска бісїда - Чет

Та што або як?

Drabinka - najkrajšie ľudovky z východu

Здружіня інтеліґенції Русинів Словеньска

Радіо про вшыткых Русинів

Лемківске інтернетове радіо

Вікіпедія в русиньскім языку

Вікіпедія в русиньскім языку

У русиньскій верзії є теперь 2837 статей.

Писаня русиньсков азбуков

Камаратьскы сторінкы

Академія русиньской културы в СР

Rusínsky festival Svidník

Ľudová hudba Ondreja Kandráča

Portál slovenskej ľudovej hudby, Internetový obchod s ľudovou hudbou, vydavateľstvo VideoRohal

ZIRS – sekcia molodi.Rusiny

kaviareň a knihkupectvo

Farnosť Stropkov-Bokša

Rusnaci u Panoniji

Ruska Tube

Rusíni.cz - rusínská iniciativa v ČR

Společnost přátel Podkarpatské Rusi

Выберте собі языкову мутацію

Dneska je nediľa

21. jul 2019


Юліаньскый календарь:

8.юл 2019

Мапа реґістрованых хоснователїв Holosy.sk

Писаня документів по русиньскы з Openoffice

Писаня русиньсков кіріліцёв в сістемі Windows 7

Як модіфіковати Firefox, жебы контролёвав русиньскый правопис

Posl´idn´i komentar´i

Баннер про вашы сторінкы

Будеме рады як Голосы спропаґуєте на вашых сторінках через рекламный баннер.

Комунітный портал карпатьскых Русинів

Як бы сьте хотїли вычеряти банеры, контактуйте нас.