Čierna hora a Makovica - obľúbené víkendové výletné ciele v Ondavskej vrchovine

Pre Svidníčanov, ale aj obyvateľov okolitých dedín - Hrabovčík, Rovné, Cernina, Jurkova Voľa a Kurimka sú Čierna hora a Makovica obľúbeným výletným víkendovým cieľom. Napriek tomu, že cez spomenuté vrchy prechádza známa diaľková turistická magistrála Cesta hrdinov SNP, nie sú na internete dostupné takmer žiadne informácie, ktoré by turistov prilákali práve k týmto vrchom Ondavskej vrchoviny. Čo je ale škoda, pretože ide o miesta, ktoré stoja za návštevu.
Čierna hora a Makovica sú vrchy uprostred Ondavskej vrchoviny oddelené od seba Makovickým sedlom a vzájomne vzdialené necelé dve hodiny chôdze turistickým chodníkom.
Nižším vrcholom je Makovica, ktoré dosahuje nadmorskú výšku 655 metrov nad morom. Makovica je najrýchlejšie dostupná z dedina Kurimka a to červene značenou magistrálou Cesta hrdinov SNP, ktorá Kurimkou prechádza. Druhou možnosťou je modro značkovaný chodník zo Šarišského Čierneho resp. vyraziť z opačného smeru magistrály vo Svidníku a cez Čiernu horu vystúpiť až na Makovicu. Na Makovici stojí od roku 1998 socha svätého Floriána, patróna požiarnikov, ktorú tam postavili dobrovoľný požiarnici a ďalší nadšenci z okolitých obcí. Ide vraj o najvyššej postavené sochu tohto mena nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe. Okrem sochy bola na Makovici postavená krytá otvorená útulňa s krbom. Zaujímavosťou je, že ako Makovica je označovaný aj Zborovský hrad. V oblasti sa k Makovici viaže niekoľko legiend, z ktorých nie je niekedy jasné o ktorú Makovicu sa jedná. Miestni tvrdia, že na vrchu Makovica sa kedysi mal stavať hrad, ktorý ale nebol dokončený. Ďalej sa povráva, že v oblasti pôsobila zbojnícka družina, ktorá si pri Makovici (u tzv. Čiernej studni) ukrývala nazbíjaný lup. Cez makovické sedlo viedla obchodná cesta a práve v ňom bola postavená krčma, ktorá fungovala ešte začiatkom minulého storočia.
Čierna hora je od Makovice oddelené Makovickým sedlom a leží v o málo vyššej nadmorskej výške - 667 m.n.m. Čierna hora je hojne navštevovaná hlavne cez víkendy a pri organizovaných akciách, obyvateľmi mesta Svidník. Práve aktívny klub slovenských turistov vo Svidníku (KST Beskyd Svidník) sa zaslúžil aj o zatraktívnenie vrchu pre turistov. V roku 2007 bola vďaka iniciatíve tohto klubu na Čiernej hore postavená rozhľadňa s priľahlou útulňou a altánkom. Rozhľadňa umožňuje široký rozhľad na okolité pohoria a útulňa poskytuje možnosť prístrešia pre prechádzajúcich turistov. Čierna hora je najrýchlejšie dostupná červeno značkovaným chodníkom zo Svidníka, prípadne zelenou značkou od Rovného. Smerom k Svidníku, tesne pod smerovník pri Ostrom vrchu, je postavený pamätník padlým ruským vojakom počas 1. svetovej vojny. Na Makovici a Čiernej hore padlo počas 1. svetovej vojny 3 462 vojakov ruskej a rakúskej armády. V okolí sú ešte dnes viditeľné stopy po bunkroch a zákopoch.
Ďalšie fotografie z Makovice a Čiernej hory si môžete prezrieť vo fotogalérií.

Zdieľať na Facebooku

Русиньска бісїда - Чет

Русиньска бісїда - Чет

Та што або як?

Drabinka - najkrajšie ľudovky z východu

Здружіня інтеліґенції Русинів Словеньска

Радіо про вшыткых Русинів

Лемківске інтернетове радіо

Вікіпедія в русиньскім языку

Вікіпедія в русиньскім языку

У русиньскій верзії є теперь 2837 статей.

Писаня русиньсков азбуков

Камаратьскы сторінкы

Академія русиньской културы в СР

Rusínsky festival Svidník

Ľudová hudba Ondreja Kandráča

Portál slovenskej ľudovej hudby, Internetový obchod s ľudovou hudbou, vydavateľstvo VideoRohal

ZIRS – sekcia molodi.Rusiny

kaviareň a knihkupectvo

Farnosť Stropkov-Bokša

Rusnaci u Panoniji

Ruska Tube

Rusíni.cz - rusínská iniciativa v ČR

Společnost přátel Podkarpatské Rusi

Выберте собі языкову мутацію

Dneska je subota

24. august 2019


Юліаньскый календарь:

11. áвґуст 2019

Мапа реґістрованых хоснователїв Holosy.sk

Писаня документів по русиньскы з Openoffice

Писаня русиньсков кіріліцёв в сістемі Windows 7

Як модіфіковати Firefox, жебы контролёвав русиньскый правопис

Posl´idn´i komentar´i

Баннер про вашы сторінкы

Будеме рады як Голосы спропаґуєте на вашых сторінках через рекламный баннер.

Комунітный портал карпатьскых Русинів

Як бы сьте хотїли вычеряти банеры, контактуйте нас.